Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
legislatiamuncii.ro cauta meniu
KIT-ul de documente instant obligatorii din  Legislatia Muncii si Salarizare

 

Obligatiile angajatorului cu privire la schimbarea locului de munca: ce se petrece cand o societate are mai multe puncte de lucru

schimbare loc de muncadelegare salariatobligatii angajator
Orice angajator ar trebui sa aiba in vedere ca locul de munca reprezinta element principal al contractului individual de munca, astfel cum rezulta din art. 17 din Codul muncii.
 


 
In acest sens, este important de avut in vedere anumite aspecte importante, care pot pune in dificultate orice angajator care nu este la curent cu legislatia in vigoare. 
 

 
 
Ce obligatii au societatile/companiile care isi desfasoara activitatea in mai multe puncte de lucru?
 

 
 
"Societatea noastra are inregistrate mai multe puncte de lucru in tara, in functie de lucrarile desfasurate. La mutarea unui salariat de la un punct de lucru la altul (de la o lucrare la alta) avem obligatia sa facem urmatoarele : act aditional la contractul de munca, de modificare a elementului D - locul de munca; protectia muncii la noul loc de munca ( la punctul de lucru unde a fost mutat); control medical de medicina muncii. Aceste obligatii sunt corecte si mai exista si alte obligatii la schimbarea punctului de lucru?", intrebare in PortalCodulMuncii.ro


 
 
In primul rand, trebuie clarificat urmatorul aspect: atat timp cat in contractul individual de munca (CIM) este inregistrat sediul angajatorului, iar la prestarea activitatii sunt enumerate toate punctele de lucru ale unitatii, NU este necesara modificarea contractului de munca. 

 
 
Dar lucrurile se schimba in situatia in care in CIM este inscris la sediul angajatorului doar adresa de la punctul de lucru de la care va fi mutat, atunci in aceasta este necesara modificarea contractului de munca.


 
 
Totodata, facem precizarea ca locul muncii poate fi modificat unilateral de catre angajator dar numai temporar, prin delegarea salariatilor.


 
Prevederile art. 43 din Codul muncii stabilesc ca delegarea reprezinta exercitarea temporara, din dispozitia angajatorului, de catre salariat, a unor lucrari sau sarcini corespunzatoare atributiilor de serviciu in afara locului sau de munca.
 


 
De asemenea, orice angajator trebuie sa aiba in vedere ca  potrivit art. 17 alin. (5) din Codul muncii, orice modificare a unuia dintre elementele prevazute la alin. (3) in timpul executarii contractului individual de munca impune incheierea unui act aditional la contract, intr-un termen de 20 de zile lucratoare de la data aparitiei modificarii, cu exceptia situatiilor in care o asemenea modificare este prevazuta in mod expres de lege.

Cartea Verde a Legislatiei Muncii
Cartea Verde a Legislatiei Muncii

Vezi detalii aici

Raporturile de munca ale PFA
Raporturile de munca ale PFA

Vezi detalii aici

Motivarea angajatilor
Motivarea angajatilor

Vezi detalii aici




 
 
Asadar, in situatia in care, se modifica numai locul muncii, din punct de vedere al legislatiei muncii, salariatii au statut de delegati.
 

 
Delegarea poate fi dispusa pentru o perioada de cel mult 60 de zile si se poate prelungi, cu acordul salariatului, cu cel mult 60 de zile.
 
 
Examenul medical la angajarea in munca se efectueaza si pentru lucratorii care sunt detasati in alte locuri de munca ori alte activitati.
 


 
Pentru a afla mai multe citeste continuarea pe PortalCodulMuncii




 
Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 07 Noiembrie 2016
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Obligatiile angajatorului cu privire la schimbarea locului de munca: ce se petrece cand o societate are mai multe puncte de lucru Nota: 3.38 din 5 - 4 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Concediu Medical Un An De Zile - Perioada Contributiva Pensie ?Intrebare: In perioada 1 martie 2003-1 martie 2004 am fost 1 an de zile in concediu medical pentru TBC ( salariu integral ) . Aceasta perioada este considerata perioada contributiva la pensie ? Lucram in PETROM S.A la acea vreme ! multumesc !
 

Raspuns: Banii primiti pe concediu de boala inseamna indemnizatie calculata dupa actele normative in vigoare ... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Noutatile anului 2017 in REVISAL”
exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

REVISAL-ul a fost modificat (din nou) in 2017

 
Descarca GRATUIT raportul special
Noutatile anului 2017 in REVISAL
 
Toate schimbarile aparute in REVISAL
sunt explicate detaliat in raportul
 
"Noutatile anului 2017 in REVISAL"

 

 

 

 

 
 
 



 
REVISAL-ul a fost modificat in 2017!
Atentie la toate noutatile aduse de modificarea legii! Este obligatoriu sa respectati noua lege in 2017.

Descarcati gratuit Raportul Special

"Noutatile anului 2017 in REVISAL"

Da, vreau sa primesc newsletterul Legislatia Muncii