Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Facilitati oferite salariatilor: transportul la locul de munca si vouchere de vacanta. Ce trebuie sa stie angajatorii

voucherele de vacantadecontare transportavantaj in natura
Orice angajator care doreste sa ofere salariatilor decontarea transportului la si de la locul de munca, precum si acordarea voucherelor de vacanta, trebuie sa fie familiarizat cu metoda de acordare a acestor facilitati.



Este demn de mentionat ca, potrivit art. 76 alin. (4) lit. a) din Codul fiscal, anumite venituri nu sunt impozabile, in intelesul impozitului pe venit, cum ar fi contravaloarea transportului la si de la locul de munca al salariatului.

De asemenea, cheltuiala angajatorului legata de vouchere de vacanta nu este considerata din punct de vedere fiscal cheltuiala sociala.

Iata ce se intreba un angajator, in cadrul site-ului PortalCodulMuncii.ro: "1. Angajatorul doreste ca acorde unui salariat abonament ratb si metrou lunar. Nu exista incheiat ccm la nivel de unitate. In acest caz, exista vreo modalitate astfel incat cheltuiala sa fie suportata integral de angajator, fara a implica si salariatul? adica sa nu fie evidetiata suma acordata pe stat? 2. Care este metoda de acordare a voucherelor de vacanta? se considera avantaje si se impoziteaza pe stat?"

Dupa cum am mentionat si mai sus, contravaloarea transportului la si de la locul de munca al salariatului nu este avantaj in natura daca este suportata de angajator asa cum este prevazut in contractul de munca.

In contextul in care nu exista un contract colectiv de munca se poate incheia act aditional la contractul individual de munca. Acest act trebuie sa prevada ca salariatului i se deconteaza contravaloarea transportului la si de la locul de munca sub forma de abonament RATB si metrou lunar.

In ceea ce priveste voucherele de vacanta, este important de stiut ca acordarea acestora, spre deosebire de decontarea serviciilor de turism, poate sa fie facuta doar anumitor salariati cu conditia ca la alegerea salariatilor carora le acorda vocuhere de vacanta angajatorul sa foloseasca criterii obiective cum ar fi performanta.

Conform art. 142 din Codul fiscal, nu se cuprind in baza lunara de calcul al contributiilor de asigurari sociale urmatoarele: tichetele de masa, voucherele de vacanta, tichetele cadou si tichetele de cresa, acordate potrivit legii.

Totul despre Pontaj si Programul de lucru
Totul despre Pontaj si Programul de lucru

Vezi detalii aici

Procedura completa la angajare
Procedura completa la angajare

Vezi detalii aici

Cartea Verde a Legislatiei Muncii
Cartea Verde a Legislatiei Muncii

Vezi detalii aici





Angajatorii trebuie sa stie ca, pentru ca vocuherele de vacanta sa nu intre in baza de calcul al contributiilor sociale este necesar ca acestea sa fie acordate potrivit legii.

ATENTIE: Voucherele de vacanta pot fi acordate pentru recuperarea si intretinerea capacitatii de munca a anagajatilor, dar se va tine cont de anumite criterii, cum ar fi performantele salariatilor.


Citeste mai multe pe PortalCodulMuncii

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 03 Noiembrie 2016
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Facilitati oferite salariatilor: transportul la locul de munca si vouchere de vacanta. Ce trebuie sa stie angajatorii Nota: 4.63 din 5 - 4 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Cand Ma Pot Incadra La Iesirea La Pensie ?Intrebare: Buna ziua .Sunt nascut in 17-11-1958 si angajat din 12- 07- 1975 .am lucrat in grupa a 2 a 100% 4 ani si 4 luni si in grupa a 2 a 75 % 19 ani si 10 luni va rog sa- mi spuneti cand pot iesi la pensie . In luna iulie am vechime 43 ani cu armata . Va multumesc .
 

Raspuns: Stagiu de cotizare in grupa a IIa de munca in echivalent ani intregi pentru cei 19 ani si 10 luni lu... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“(OUG 82) Negocierea Salariilor in 2018 - ce este OBLIGATORIU si ce NU?”
exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

NEGOCIEREA SALARIILOR - ce este OBLIGATORIU si ce NU?

 
Descarca GRATUIT raportul special
(OUG 82) Negocierea Salariilor in 2018 - ce este OBLIGATORIU si ce NU?
 
Toate modificarile sunt explicate detaliat in raportul
 
"(OUG 82) Negocierea Salariilor - Sfaturi practice, Sanctiuni de evitat"

 

 

 

 
 
 



 
xx
(OUG 82) Negocierea Salariilor in 2018 - ce este OBLIGATORIU si ce NU?
Atentie la modificare prin OUG 82! Este OBLIGATORIE negocierea salariilor. Cititi sfaturile expertilor: Exemple concrete, Sanctiuni de evitat

Descarcati gratuit Raportul Special

"(OUG 82) Negocierea Salariilor in 2018 - ce este OBLIGATORIU si ce NU?"

Da, vreau sa primesc newsletterul Legislatia Muncii