Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
legislatiamuncii.ro cauta meniu
Raporturile de munca ale PFA

 

Acordarea diurnei: cand salariatii au dreptul la indemnizatie

diurnadiurna conditiidelegare salariat
Chiar daca legile sunt destul de clare, intotdeauna mai exista loc de interpretari, iar subiectul acordarii diurnei nu face rabat de la aceasta regula.


Este bine sa ne reamintim ca diurna reprezinta, conform Codului Muncii, indemnizatia pe care au dreptul sa o primeasca salariatii, pe durata delegarii si a detasarii.

Deci exista niste conditii care trebuie indeplinite pentru ca aceasta sa fie acordata si nu exista exceptii de la aceasta regula.

Pentru a intelege mai bine aceste aspecte, vom analiza o intrebare adresata in cadrul site-ului PortalCodulMuncii.ro: "Un salariat care are functia de Sudor Electric in cadrul unei firme care executa confectii metalice poate beneficia de indemnizatie de deplasare (neimpozabila salariatului) pe perioada in care acesta este pe santier? Avand in vedere ca in CIM la locul desfasurarii muncii scrie ca activitatea se desfasoara atat la sediul societati cat si pe santierele organizate ale societatii."

Astfel, conform  art. 44 alin. (2) din Codul muncii este stabilit ca salariatul delegat are dreptul la plata cheltuielilor de transport si cazare, precum si la o indemnizatie de delegare, in conditiile prevazute de lege sau de contractul colectiv de munca aplicabil.

De asemenea, indemnizatia de deplasare se cuvine si salariatului detasat in baza art. 46 alin. (4) din Codul muncii, potrivit caruia, salariatul detasat are dreptul la plata cheltuielilor de transport si cazare, precum si la o indemnizatie de detasare, in conditiile prevazute de lege sau de contractul colectiv de munca aplicabil.


In acest sens, atat delegarea cat si detasarea presupun schimbarea locului muncii prevazut in contractul individual de munca. Deci, acordarea diurnei se realizeaza in aceste conditii.

Asadar, daca in contractul individual de munca al salariatilor este prevazut ca activitatea se desfasoara atat la sediul societatii cat si pe santierele organizate ale societatii, acesti salariati NU au dreptul la diurna.

Ghid complet SSM si PSI pentru angajator
Ghid complet SSM si PSI pentru angajator

Vezi detalii aici

Procedura completa la angajare
Procedura completa la angajare

Vezi detalii aici

Cartea Verde a Legislatiei Muncii
Cartea Verde a Legislatiei Muncii

Vezi detalii aici






Pentru mai multe detalii referitoare la diurnei citeste si PortalCodulMuncii

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 24 Octombrie 2016
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Acordarea diurnei: cand salariatii au dreptul la indemnizatie Nota: 3.13 din 5 - 4 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Am Dreptul La Concediu Pre/postnatal?Intrebare: Buna ziua, Din data de 27.06.2016 muncesc cu contract dr drepturi de autor (impozit 16%), dar nu am plătit taxa dr concedii medicale ( cea de 0,85%). Anterior acestei date, pana pe 27.06.2016, am muncit cu contract individual de munca. Sunt īnsărcinată in 9 luni. Am dreptul la concediu postnatal plătit? Daca nu, va rog sa ma lămuriri, de ce, avānd in vedere ca legea spune sa stagiul minim de cotizare este de 22 de zile in ultimele 12 luni anterioare datei de intrare
 

Raspuns: Concediul pre si post natal de regula se acorda in baza existentei unui contract individual de munca... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Noutatile anului 2017 in REVISAL”
exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

REVISAL-ul a fost modificat (din nou) in 2017

 
Descarca GRATUIT raportul special
Noutatile anului 2017 in REVISAL
 
Toate schimbarile aparute in REVISAL
sunt explicate detaliat in raportul
 
"Noutatile anului 2017 in REVISAL"

 

 

 

 

 
 
 



 
REVISAL-ul a fost modificat in 2017!
Atentie la toate noutatile aduse de modificarea legii! Este obligatoriu sa respectati noua lege in 2017.

Descarcati gratuit Raportul Special

"Noutatile anului 2017 in REVISAL"

Da, vreau sa primesc newsletterul Legislatia Muncii
[x]