Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
legislatiamuncii.ro cauta meniu
Raporturile de munca ale PFA

 

Interdictia desfiintarii postului in cazul salariatelor aflate in CCC

cccconcediu crestere copil 2016concediu maternitate
Salariatele care sunt in concediul pentru cresterea copilului trebuie sa isi cunoasca toate drepturile care le survin in aceasta perioada.


Atat in cazul angajatelor, cat si al angajatorilor exista multe nelamuriri in ceea ce priveste aceasta perioada.

"O angajata s-a aflat in concediu de ingrijire copil dupa cum urmeaza: din martie 2013 pana in februarie 2014, cand a solicitat revenirea anticipata la locul de munca. Dupa 7 luni lucrate, pleaca din nou in concediu maternal iar apoi in concediu ingrijire copil cu cerere pana la 2 ani, perioada care s-ar implini in 18 decembrie 2016", conform unui angajator care a scris specialistilor de la PortalCodulMuncii.


Ce se petrece in cazul in care o angajata se intoarce mai repede la locul de munca, dar ramane din nou insarcinata si pleaca in concediu? Angajatorul e obligat sa o primeasca inapoi?


Potrivit art. 25 din OUG 111/2010 angajatorul are obligatia de a aproba concediul pentru cresterea copilului, iar dupa cum era de asteptat, perioada de acordare a CCC se stabileste de comun acord cu angajatul.

Salariata, pe durata cat are dreptul la concediu pentru cresterea copilului, poate reveni oricand in unitate si poate reintra oricand in concediu.

Pe durata concediului de crestere a copilului, locul de munca al acesteia nu putea fi desfiintat si nici ocupat de o alta persoana decat cu contract de munca incheiat pe durata determinata respectiv, pana la revenirea titularului de post, conform Codului Muncii.

Totul despre Pontaj si Programul de lucru
Totul despre Pontaj si Programul de lucru

Vezi detalii aici

Bune practici in HR
Bune practici in HR

Vezi detalii aici

Raporturile de munca ale PFA
Raporturile de munca ale PFA

Vezi detalii aici




Salariata poate intra in concediu de maternitate din nou, dupa cei 2 ani de CCC. Aceste situatii nu sunt rare, asa ca angajatorii trebuie sa stie cum sa procedeze.


Mai multe detalii poti citi pe PortalCodulMuncii.


Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 10 Octombrie 2016
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Interdictia desfiintarii postului in cazul salariatelor aflate in CCC Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Care Sunt Actele Necesarepentru Indemnizatia De Somsj, Complectare 12 Luni .Intrebare: BUNA ZIUA. AM O VECHIME TOTALA DE 36 ANI SI 7LUNI. IN ULTIMA PERIOADA AM FOST ANGAJAT DINDATA DE 04 08 2015 PINA LA DATA DE31 07 2016. AM FOST SA DEPUN ACTELE PENTRU INDEMNIZATIA DE SOMAJ REFUZADUMISE DOSARUL PE MOTIVUL CA NU AM STAGIUL COMPLECT DE 12 LUNI. INTREBARE : Pot achita taxele aferente catre statpe perioada de o luna sa pot beneficia de somaj, s-au ce posibilitate mai exista. NU AS FI APELAT LA SOMAJ DAR NU STAU BINE CU SANATATEA SI TREBUIE SA PLATESC TOATE VIZITELE L
 

Raspuns: Cumparati vechime prin casa de pensii sau direct prin contract cu casa de pensii... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Noutatile anului 2017 in REVISAL”
exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

REVISAL-ul a fost modificat (din nou) in 2017

 
Descarca GRATUIT raportul special
Noutatile anului 2017 in REVISAL
 
Toate schimbarile aparute in REVISAL
sunt explicate detaliat in raportul
 
"Noutatile anului 2017 in REVISAL"

 

 

 

 

 
 
 



 
REVISAL-ul a fost modificat in 2017!
Atentie la toate noutatile aduse de modificarea legii! Este obligatoriu sa respectati noua lege in 2017.

Descarcati gratuit Raportul Special

"Noutatile anului 2017 in REVISAL"

Da, vreau sa primesc newsletterul Legislatia Muncii
[x]