Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Medicii care efectueaza activitatea de garda ar trebui sa aiba masa asigurata?

tichete de masagarzi medicicontract de munca

Conform ordonantei de urgenta a guvernului (OUG) 20/2016, medicii semneaza pentru garzi un contract individual de munca, separat, iar de la 1 octombrie a avut loc si aplicarea majorarii de plata a garzilor.

In acest context, "sunt cresteri de la 65% la 100% ale cuantumului de plata a garzilor cadrelor medicale", a afirmat purtatorul de cuvant al Guvernului, la sfarsitul lunii septembrie.

Dupa hotararile de mai sus, au mai existat si alte semne de intrebare, ca urmare a introducerii celor doua contracte de munca distincte. In cadrul siteului PortatCodulMuncii cineva se intreba daca o unitate sanitara va fi obligata sa asigure masa angajatilor care realizeaza garzi si daca vor exista masuri speciale in acest sens.

Astfel, medicii ar trebui sa primeasca tichete de masa suplimentare? Sau, in baza contractului de munca pentru garzi trebuie sa i se asigure masa, in alt mod?

Iata si raspunsul specialistului: "In opinia noastra devin incidente dispozitiile art. 35 din Normele metodologice la Legea 142/1998 privind acordarea tichetelor de masa, aprobate prin HG 23/2015, care stabilesc ca in cazul cumulului de functii, tichetele de masa pot fi acordate numai de catre angajatorii unde salariatii in cauza isi au functia de baza, potrivit legii. Asadar, in opinia noastra, salariatii in cauza vor beneficia de tichete de masa strict pentru contractul individual de munca cu program normal de lucru, acordate in temeiul Legii nr.142/1998, pentru contractul in cumul primind drepturile salariale aferente, calculate potrivit alin.(6^1) al aceluiasi articol."

De asemenea, este important de avut in vedere faptul ca nu beneficiaza de prevederile Legii 142/1998 cei care au deja dreptul la diurna, masa gratuita sau indemnizatie, in baza unor dispozitii legale.

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Telemunca Avantaje Dezavantaje Optimizare cost


Nou A aparut Legea 81 2018 privind TELEMUNCA  Sunteti pasibil de amenzi intre 2 000 si 10 000 de lei Prof univ dr Raluca Dimitriu v-a pregatit un material de exceptie care va explica in detaliu ce obligatii aveti ca angajator care sunt capcanele fiecarui articol din noua lege cum puteti evita din start amenzi dure In mod sigur si dvs...

Oferta Speciala
valabila 48h

Astfel, salariatul ar avea dreptul la tichete de masa doar pentru functia de baza.

Citeste raspunsul integral pe PortalCodulMuncii



Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
tichete de masagarzi medicicontract de munca

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 06 Octombrie 2016
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Medicii care efectueaza activitatea de garda ar trebui sa aiba masa asigurata? Nota: 5 din 5 - 2 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Daca Se Poate Face Un Alt ContractIntrebare: Buna ziua, sotul meu lucreaza la un oficiu postal ca oficiant in oficiu sunt 2 angajati, sotul meu ca oficiant si un factor postal, factorul postal este pe concediu medical a fost operat si nu poate merge la service, comuna are 5 localitati, din luna ianuarie 2018 lucreaza singur, intrebarea mea este cum se poate rezolva problema, aici va dezvalui ce demersuri care s-au facut si sa-mi spuneti cum sa faca deoarece nu mai poate face fata: 1) a solicitat inlocuitor s-a facut demersurile pt a se a
 

Raspuns: Da, se pate incheia un alt contract de munca de cel mult 4 ore la acelasi angajator pentru perioada ... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Modificari majore in Codul Muncii 2018

- contributii sociale, noutati Revisal, concedii medicale -
 
Descarca GRATUIT raportul special
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
 
Toate modificarile sunt explicate detaliat in raportul

Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
xx
Atentie la modificarile din Codul Muncii in 2018!
- Revisal, contributii, concedii + alte noutati -

Descarcati gratuit Raportul Special

"Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016