Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
legislatiamuncii.ro cauta meniu
Consultanta in afaceri | Manager

 

Tocmai ai fost concediat? Pana cand se poate razgandi angajatorul

concediereconcediere nelegaladecizia de concediere
Cu siguranta cei care se afla in situatia de a fi concediati ar dori sa stie ce se poate face in acest caz si daca angajatorul poate reveni asupra deciziei. Raspunsul este unul afirmativ, conform deciziei ICCJ nr. 18 din 13 iunie 2016, a Completului pentru dezlegarea unor chestiuni de drept, publicata in Monitorul Oficial la data de 30 septembrie 2016.


Astfel, judecatorii au ajuns la concluzia ca este posibil ca decizia de concediere sa fie revocata de catre angajator, atat timp cat decizia nu a fost comunicata angajatului cu pricina.


"In conditiile in care nu exista o norma speciala (adica o prevedere din legislatia muncii - n.red.) care sa confere caracter irevocabil deciziei de concediere de la data emiterii, aceasta poate fi revocata, dar numai pana la momentul comunicarii, intrucat, de la acel moment, isi produce efectele manifestarea de vointa a angajatorului privind incetarea raportului juridic de munca", potrivit deciziei mentionate.


Poate fi necesar un nou raport de munca


Conform Art. 77 din Codul Muncii: Decizia de concediere produce efecte de la data comunicarii ei salariatului, tocmai de aceea se iau masuri imediate. In unele cazuri, atat angajatul cat si angajatorul sunt de parere ca nu mai doresc sa colaboreze, iar in acest sens va fi respectata legislatia in vigoare. Dar lucrurile nu stau intotdeauna asa, exista si exceptii.

Chiar si in cazul unei persoane care a fost angajate si i s-a comunicat deja acest lucru, inca mai este cale de intoarcere. In acest context, daca angajatorul si angajatul au ajuns la un acord, chiar daca celui din urma ii fusese deja comunicata decizia de concediere, colaborarea poate continua, dar exista o conditie. Pentru ca salariatul sa isi continue activitatea la locul de munca, este necesara intocmirea unui raport de munca, dat fiind faptul ca acesta fusese, practic, eliberat din functie. Vechiul raport de munca nu mai este valabil, tocmai de aceea trebuie intocmit unul nou, altfel se poate considera ca salariatul lucreaza ilegal, adica "la negru".

Aceasta situatie nu avantajeaza pe nimeni, angajatul nu va beneficia de facilitatile cuvenite, iar angajatorul poate fi aspru sanctionat.

Ghid practic de completare in REVISAL
Ghid practic de completare in REVISAL

Vezi detalii aici

Procedura completa la angajare. Caiet de lucru pentru angajatori si manageri de HR
Procedura completa la angajare. Caiet de lucru pentru angajatori si manageri de HR

Vezi detalii aici

Managerul de Resurse Umane
Managerul de Resurse Umane

Vezi detalii aici





Este demn de mentionat ca decizia inaltei Curti este OLBIGATORIE pentru toate instantele din tara, avand in vedere ca a fost deja publicata in Monitorul Oficial.

Exista si alte situatii, in care angajatorii nu pot dispune concedierea angajatilor. De exemplu, in cazul angajatului aflat in concediu pentru ingrijirea copilului bolnav in varsta de pana la 7 ani. Aceste reguli sunt impuse de Codul Muncii, de OUG 96 din 2003 si nu numai.

Este interzisa concedierea salariatilor, pentru exercitarea, in conditiile legii, a dreptului la greva si a drepturilor sindicale. Citeste mai multe situatii aici.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 04 Octombrie 2016
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Tocmai ai fost concediat? Pana cand se poate razgandi angajatorul Nota: 4.5 din 5 - 3 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Spor De Stabilitate In InvatamantIntrebare: Buna ziua As dori sa stiu daca beneficiez de spor de stabilitate in invatamant, avand in vedere ca am aproape 14 ani(in septembrie 2017 o sa am 14) lucrati in invatamant fara niciun fel de intrerupere( de ex concediu de maternitate sau altceva) De ex daca mi se raspunde ca este inclus,de unde stiu eu ca este adevarat sau nu. Multumesc anticipat.
 

Raspuns: Nu va suparati ,dar de ce raspundeti doar la unii?Daca nu stiti raspunsul ,macar ziceti,sa ne adres... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Noutatile anului 2017 in REVISAL”
exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

eNews Resurse Umane

Contraventii in raporturile de munca
Descarca GRATUIT raportul special

"Contraventii in raporturile de munca"
 

 

 

 


 
NOUTATILE ANULUI 2017
Afla totul despre contraventiile aplicabile in raporturile de munca si sanctionate prin legislatie

Descarca acum GRATUIT Raportul Special

"Contraventii in raporturile de munca"

Da, vreau sa primesc revista de Resurse Umane
[x]