Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Au dreptul la vouchere de vacanta salariatii incadrati cu timp partial de munca?

tichete vacantatichete de vacantadreptul la tichete de vacanta
Conform legislatiei in vigoare, angajatorii pot acorda salariatilor tichete de vacanta in acest an. Ce se intampla insa cu angajatii care sunt incadrati cu timp partial de munca? Vom analiza in continuare urmatorul studiu de caz in acest sens:


Avem o societate care a decis sa acorde salariatilor tichete de vacanta - beneficiu inclus in noul contract colectiv de munca. Aceasta societate are incadrat un salariat cu norma de 4 ore. Acesta nu are dreptul de tichete de masa, insa ramane intrebarea: poate el sa beneficieze, conform legii, de tichete de vacanta, tinand cont ca in CCM nu sunt prevazute reglementari speciale pentru angajatii incadrati cu jumatate de norma?

Expertii Rentrop&Straton raspund:

Conform art. 133 alin. (1) lit. a) din Legea 62/2011 a dialogului social, clauzele contractelor colective de munca produc efecte dupa cum urmeaza:

a) pentru toti angajatii din unitate, in cazul contractelor colective de munca incheiate la acest nivel.

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Consilier Ghid complet pentru Departamentul HR abonament 12 actualizari


Inlaturati obstacolele cotidiene cu cel mai eficient instrument din domeniul HR  Consilier Ghid complet pentru Departamentul HR TOTUL despre Recrutare Angajare Motivare Evaluare Formare Profesionala Documentatie obligatorie Mediere Lucrarea contine inclusiv modele de formulare obligatorii intocmite in concordanta cu prevederile GDPR...

Oferta Speciala
valabila 48h


Astfel, Legea 62/2011 prevede ca, contractul colectiv de munca se aplica pentru toti angajatii din unitate fara a distinge dupa cum salariatii sunt angajati cu timp partial sau cu norma intreaga.

Apreciem asadar ca salariatii incadrati cu timp partial de munca au dreptul la vouchere de vacanta in baza art. art. 133 alin. (1) lit. a) din Legea 62/2011a dialogului social, daca contractul colectiv de munca nu prevede ca in cazul acestei categorii de salariati, voucherele de vacanta se acorda in numar redus proportional cu timpul lucrat.
 
Sursa: Portal Codul Muncii


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
tichete vacantatichete de vacantadreptul la tichete de vacanta

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 09 August 2016
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Au dreptul la vouchere de vacanta salariatii incadrati cu timp partial de munca? Nota: 4.5 din 5 - 3 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (3)


Cristina G
21-Iun-2018

Bună seara! Sunt angajata cu norma īntreaga intr-o funcție publica la Casa de Pensii. Īn același timp, sunt angajata, tot cu norma īntreaga, prin cumul de functii, ca artist, la un teatru de stat ce aparține de primărie. La teatru se dau tichete de vacanta, la casa de pensii nu. Am și eu dreptul la aceste tichete de vacanta de la teatru? Mulțumesc! Cu respect, Cristina G

anisoara tunaru
30-Aug-2016

angajatii cu timp partial pot primi tichete de masa daca au functia de baza la societatea respectiva.

Cimpoca Adrian
30-Aug-2016

Din articol rezulta ca angajatul cu 4 ore nu are dreptul la tichete de masa, ceea ce este fals.

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Reducerea Varstei Standard De PensionareIntrebare: In adeverinta primita de la Casa Judeteana de Pensii sunt mai multe luni in care figureaza atat zile lucrate in conditii de munca normale cat si zile lucrate in conditii de munca deosebite. De exemplu in luna iunie 2009 sunt 4 zile in conditii normale si 17 zile in conditii deosebite. In dreptul acelor 4 zile de conditii normale, in coloana "Tip asigurare", apare "OUG28/09 iar pentru zilele cu conditii deosebite apare "CM". Va rog sa-mi spuneti daca acele 17 zile lucrate in conditii deosebite co
 

Raspuns: CMitii inseamna contract de munca.Da cele 17 zile de conditii deosebite se cumuleaza cu perioadele l... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Modificari majore in Codul Muncii 2018

- contributii sociale, noutati Revisal, concedii medicale -
 
Descarca GRATUIT raportul special
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
 
Toate modificarile sunt explicate detaliat in raportul

Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
xx
Atentie la modificarile din Codul Muncii in 2018!
- Revisal, contributii, concedii + alte noutati -

Descarcati gratuit Raportul Special

"Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016