Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Stimulentul de insertie se prelungeste automat din 2016?

stimulent insertieprelungire stimulent insertie
Prelungirea perioadei de acordare a stimulentului pana la implinirea de catre copil a varstei de 3 ani, respectiv 4 ani, in cazul copilului cu handicap, se face din oficiu pentru persoanele aflate in plata stimulentului de insertie, indiferent de optiunea de concediu exprimata initial, conform legislatiei in vigoare in momentul actual.


Vom analiza in acest sens urmatorul studiu de caz: Avem o salariata care a nascut la 9 ianuarie 2015. Pana in 1 decembrie 2015 a fost in concediu crestere copil, optand pentru concediu pana la implinirea varstei de 1 an, adica pana la 9 ianuarie 2016. Incepand cu 1 decembrie 2015 salariata a facut cerere de reincepere activitate, beneficiind de stimulent crestere copil. In acest caz,  i se va prelungi din oficiu perioada de acordare a stimulentului pana la implinirea de catre copil a varstei de 3 ani, adica pana la 9 ianuarie 2018?

Expertii Portal Codul Muncii raspund:

Prelungirea stimulentului de insertie se face in conformitate cu prevederile art. III alin. (1) lit. c) din Legea 66/2016 pentru persoanele aflate in plata stimulentului de insertie, pentru care s-a emis Ordinul 1.099 din 23 iunie 2016, publicat in Monitorul Oficial nr. 474 din 24 iunie 2016.

Asadar, apreciem ca persoanele care la data intrarii in vigoare a Legii nr. 66/2016 au stabilit dreptul la stimulentul de insertie potrivit prevederilor ordonantei de urgenta pana la 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, acordarea stimulentului de insertie pana la implinirea de catre copil a varstei de 3 ani, respectiv 4 ani in cazul copilului cu handicap, se face din oficiu, daca nu se inregistreaza o cerere de reluare a concediului de crestere a copilului pana la implinirea de catre copil a varstei de 2 ani, in conformitate cu art. 6 alin. (1) din Instructiunile de aplicare aprobate prin Ordinul 1.099/2016.

Referitor la situatia prezentata, apreciem ca salariata va beneficia de stimulentul de insertie pana la implinirea copilului a varstei de 3 ani daca nu inregistreaza o cerere de reluare a concediului pentru crestere copil aceasta avand oricand posibilitatea sa reintre in concediu crestere copil si sa beneficieze de indemnizatie.

Sursa: Portal Codul Muncii

Cum sa operati eficient si fara greseli in Revisal
Cum sa operati eficient si fara greseli in Revisal

Vezi detalii aici

202 Modele de fise de post
202 Modele de fise de post

Vezi detalii aici

207 modele si formulare OBLIGATORII in HR
207 modele si formulare OBLIGATORII in HR

Vezi detalii aici






Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
stimulent insertieprelungire stimulent insertie

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 03 August 2016
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Stimulentul de insertie se prelungeste automat din 2016? Nota: 5 din 5 - 3 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Cand Ma Pot Incadra La Iesirea La Pensie ?Intrebare: Buna ziua .Sunt nascut in 17-11-1958 si angajat din 12- 07- 1975 .am lucrat in grupa a 2 a 100% 4 ani si 4 luni si in grupa a 2 a 75 % 19 ani si 10 luni va rog sa- mi spuneti cand pot iesi la pensie . In luna iulie am vechime 43 ani cu armata . Va multumesc .
 

Raspuns: Stagiu de cotizare in grupa a IIa de munca in echivalent ani intregi pentru cei 19 ani si 10 luni lu... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018”
exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Modificari majore in Codul Muncii 2018

- contributii sociale, noutati Revisal, concedii medicale -
 
Descarca GRATUIT raportul special
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
 
Toate modificarile sunt explicate detaliat in raportul

Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
xx
Atentie la modificarile din Codul Muncii in 2018!
- Revisal, contributii, concedii + alte noutati -

Descarcati gratuit Raportul Special

"Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"

Da, vreau sa primesc newsletterul Legislatia Muncii