Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Activitati prestate in baza contractelor civile. Venituri dependente

Intrebare:

Ce obligatii trebuie platite incepand cu 01.07.2010 catre bugetul statului si fondurile speciale.
1) de catre colaboratorii cu conventii civile/contract civil/ care presteaza consultanta in regim de plata cu ora mai putin de doua ore in medie pe zi;
2) dar angajatorul ONG/fundatie?
3. De la 01.07.2010 trebuie intocmite CIM, inregistrate la ITM si pentru acesti colaboratori?

Raspuns:
In prezent, munca independenta poate fi prestata de catre:
- persoane fizice autorizate, in temeiul Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 44/2008, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 328 din 25 aprilie 2008;
- liber-profesionisti, care isi desfasoara activitatea in temeiul unor legi speciale de reglementare a profesiei.
De catre alte persoane, conventiile civile de prestari servicii mai pot fi incheiate numai pentru desfasurarea unor activitati cu caracter ocazional, pur intamplator si care exclud subordonarea prestatorului muncii fata de beneficiarul acestuia.
    
Pana la modificarea Codului muncii adusa prin Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 55/2006 s-a mai putut presta activitate in afara contractului individual de munca, prin conventie civila de prestari servicii cu durata de pana in doua ore pe zi.

Astfel, daca pana la aceasta modificare astfel de conventii erau posibile pentru prestatii de pana la doua ore pe zi, la ora actuala tinand cont ca nu mai exista o limita in ceea ce priveste fractiunea de norma minima pentru care se pot incheia contracte individuale cu timp partial, nu se mai poate presta activitati in temeiul unei conventii civile decat cu caracter ocazional, pur intamplator si care exclud subordonarea prestatorului muncii fata de beneficiarul acestuia.

Cum sa operati eficient si fara greseli in Revisal
Cum sa operati eficient si fara greseli in Revisal

Vezi detalii aici

Ghid practic de salarizare
Ghid practic de salarizare

Vezi detalii aici

Procedura completa la angajare
Procedura completa la angajare

Vezi detalii aici




Daca activitatea prestata de colaboratori este o activitate dependenta in sensul Codului fiscal este necesar sa se incheie contracte individuale de munca.
    
Codul fiscal la art.7 alin. (1) defineste activitate dependenta ca fiind orice activitate desfasurata de o persoana fizica intr-o relatie de angajare.
    
La pct. 2.1 al aceluiasi articol se prevede ca, orice activitate poate fi reconsiderata ca activitate dependenta daca indeplineste cel putin unul dintre urmatoarele criterii:
a) beneficiarul de venit se afla intr-o relatie de subordonare fata de platitorul de venit, respectiv organele de conducere ale platitorului de venit, si respecta conditiile de munca impuse de acesta, cum ar fi: atributiile ce ii revin si modul de indeplinire a acestora, locul desfasurarii activitatii, programul de lucru;
b) in prestarea activitatii, beneficiarul de venit foloseste baza materiala a platitorului de venit, respectiv spatii cu inzestrare corespunzatoare, echipament special de lucru sau de protectie, unelte de munca si altele asemenea;
c) beneficiarul de venit contribuie numai cu prestatia fizica sau cu capacitatea intelectuala, nu si cu capitalul propriu;
d) platitorul de venit suporta in interesul desfasurarii activitatii cheltuielile de deplasare ale beneficiarului de venit, cum ar fi indemnizatia de delegare-detasare in tara si in strainatate, cat si alte cheltuieli de aceasta natura;
e) platitorul de venit suporta indemnizatia de concediu de odihna si indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca, in contul beneficiarului de venit;
f) orice alte elemente care reflecta natura dependenta a activitatii.
    
Asadar, daca activitatea prestata indeplineste cel putin unul dintre criteriile mai sus prevazute se vor incheiea contracte individuale de munca.
    
Incepand cu data de 01.07.2010,  in conformitate cu prevederile art. III din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 58/2010 pentru modificarea si completarea Legii nr.571/2003 privind Codul fiscal si alte masuri financiar-fiscale, orice venituri de natura profesionala, altele decat cele salariale, se impoziteaza cu cota de impozit pe venit. Asupra acestor venituri  se datoreaza contributiile individuale de asigurari sociale, asigurari sociale de sanatate si asigurari de somaj. Obligatia declararii, calculului, retinerii si platii contributiilor revine platitorului de venit, in conformitate cu prevederile legale in vigoare.
    
Asadar, conform prevederilor legale citate, platitorii veniturilor de natura profesionala, altele decat cele salariale, au obligatia declararii, calculului, retinerii si platii contributiilor individuale de asigurari sociale, asigurari sociale de sanatate si asigurari de somaj.
    
O.U.G nr. 58/2010 nu prevede ce se intelege, in sensul acestui act normativ, prin venituri de natura profesionala. Asa fiind, calificarea veniturilor obtinute in baza contractelor de colaborare drept venituri de natura profesionala, urmeaza sa fie facuta  in functie dispozitiile normelor metodologice de aplicare a O.U.G nr. 58/2010, ce urmeaza a fi elaborate in termen de 30 de zile de la data publicarii in Monitorul Oficial al Romaniei a ordonantei.
    
Conform OUG nr. 58/2010, platitorul veniturilor de natura profesionala are obligatia declararii, calculului, retinerii si platii contributiilor individuale nu si a platii contributiilor datorate de angajator.

In speranta ca raspunsul nostru a reusit sa contribuie cu succes la solutionarea problemelor dumneavoastra, va asiguram de intreaga noastra consideratie.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 15 Iulie 2010
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Activitati prestate in baza contractelor civile. Venituri dependente Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Gradatie Salariu - Plata AngajatorIntrebare: In cartea de munca am perioada de 18 ani din care angajatorul nu si-a platit o parte din contributii. La serviciul anterior mi-a calculat perioada de munca ca si ani si m-a trecut la gradatia 4. Mi-am schimbat serviciul iar de la RUNOS mi -au transmis ca intru pe gradatia 3 deoarece angajatorul pe care l-am avut in perioada 2000-2002 nu si-a platit toate cotizatiile. Daca perioada de munca exista, are legatura gradatia cu cotizarea? Angajatul are vina ca angajatorul in diferite perioade ale
 

Raspuns: Conform Codului muncii (art. 16, alin. 4), munca prestata in temeiul unui contract individual de mun... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“(OUG 82) Negocierea Salariilor in 2018 - ce este OBLIGATORIU si ce NU?”
exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

NEGOCIEREA SALARIILOR - ce este OBLIGATORIU si ce NU?

 
Descarca GRATUIT raportul special
(OUG 82) Negocierea Salariilor in 2018 - ce este OBLIGATORIU si ce NU?
 
Toate modificarile sunt explicate detaliat in raportul
 
"(OUG 82) Negocierea Salariilor - Sfaturi practice, Sanctiuni de evitat"

 

 

 

 
 
 



 
xx
(OUG 82) Negocierea Salariilor in 2018 - ce este OBLIGATORIU si ce NU?
Atentie la modificare prin OUG 82! Este OBLIGATORIE negocierea salariilor. Cititi sfaturile expertilor: Exemple concrete, Sanctiuni de evitat

Descarcati gratuit Raportul Special

"(OUG 82) Negocierea Salariilor in 2018 - ce este OBLIGATORIU si ce NU?"

Da, vreau sa primesc newsletterul Legislatia Muncii