Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Noul angajat beneficiaza de deducere personala. Actualul angajator o acorda din prima luna?

deducere personaladata lichidarecalcul deducere personala
Deducerea personala reprezinta dreptul salariatilor cu persoane aflate in intretinere si care au un venit brut sub 3.000 de lei, de a beneficia de o deducere din venitul net lunar din salarii.


Deducerea personala se stabileste in functie de numarul persoanelor aflate in intretinerea salariatului. Persoanele aflate in intretinere trebuie sa aiba o legatura de rudenie sau afiliatie cu contribuabilul si sa se incadreze in plafonul de 250 de lei.

Salariatul beneficiaza de deducere personala la functia de baza. Conform Normeler metodologice de aplicare a art. 80 din Codul fiscal, in cazul in care un angajat care obtine venituri din salarii la functia de baza se muta in cursul unei luni la un alt angajator, calculul impozitului se face pentru fiecare sursa de venit (loc de realizare a venitului).

Exista doua situatii posibile, in functie de data lichidarii.

Potrivit specialistilor Portalcodulmuncii.ro, deducerea personala se acorda numai de primul angajator, in limita veniturilor realizate in luna respectiva, pana la data lichidarii.

Asadar, daca angajarea la noul loc de munca are loc in aceeasi luna cu lichidarea, actualul angajator nu acorda deducere personala

Daca angajarea la noul loc de munca are loc in luna urmatoare, deducerea personala va fi luata in considerata la stabilirea bazei de calcul pentru determinarea impozitului lunar aferent veniturilor realizate in aceasta luna.

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
CD Consilier Ghid complet de Salarizare Revisal si Contributii sociale


Consilier Ghid complet de Salarizare Revisal si Contributii sociale este o lucrare pe CD actualizata permanent gratie unui soft special preinstalat la fiecare introducere a CD-ului in calculator veti beneficia de informatii de ultima ora care va ofera solutii complete strict la obiect cu temeiuri legale studii de caz si sfaturi...

Oferta Speciala
valabila 48h


Prin urmare, Ddca reangajarea are loc in aceeasi luna cu lichidarea, la stabilirea bazei de calcul pentru determinarea impozitului lunar aferent veniturilor realizate in aceasta luna de la angajatorul urmator nu se va lua in calcul deducerea personala.

Va reamintim algoritmul pentru calculul deducerii personale:

Venit brut lunar din salarii (VBL) Pana la 1.500

Fara persoane in intretinere 300 lei
Cu o persoana in intretinere 400 lei
Cu 2 persoane in intretinere 500 lei
Cu 3 persoane in intretinere 600 lei
Cu 4 sau mai multe persoane in intretinere 800 lei

Venit brut lunar din salarii (VBL) De la 1.501 la 3.000

Fara persoane in intretinere 300 x [1 - (VBL- 1.500)/1.500]
Cu o persoana in intretinere 400 x[1 -(VBL- 1.500)/1.500]
Cu 2 persoane in intretinere 500 x [1 - (VBL- 1.500)/1.500]
Cu 3 persoane in intretinere 600 x [1 - VBL - 1.500)/1.500]
Cu 4 sau mai multe persoane in intretinere 800 x [1 - VBL- 1.500)/1.500]

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
deducere personaladata lichidarecalcul deducere personala

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 14 Iulie 2016
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Noul angajat beneficiaza de deducere personala. Actualul angajator o acorda din prima luna? Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Cu Ce Data Trebuia Sa Fac Suspendarea Contractului De MuncaIntrebare: Firma la care lucrez ca si specialist resurse umane a intrat in concediu de odihna in data de 22 decembrie 2017, iar activitatea s-a reluat in data de 03.01.2018. O salariata nu s-a prezentat la serviciu in data de 3 ianuarie, iar in data de 15 ianuarie a venit cu o cerere de concediu fara salar, incepand din data de 3 ianuarie. In data de 16 ianuarie, conform cererii ei, i-am suspendat contractul de munca conf. art. 54 - Codul Muncii. Inspectorii ITM au considerat ca i-am suspendat cu intarzier
 

Raspuns: Intradevar, nu ati procedat corect din pacate. Atat suspendarea cat si incetarea suspendarii se tran... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Modificari majore in Codul Muncii 2018

- contributii sociale, noutati Revisal, concedii medicale -
 
Descarca GRATUIT raportul special
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
 
Toate modificarile sunt explicate detaliat in raportul

Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
xx
Atentie la modificarile din Codul Muncii in 2018!
- Revisal, contributii, concedii + alte noutati -

Descarcati gratuit Raportul Special

"Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]