Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Durata programului de lucru se ia in considerare la acordarea deducerii personale?

deducere personalacim cu timp partial
Incepand de la 1 ianuarie 2016, fiecare contribuabil cu un copil minor in intretinere are dreptul la acordarea deducerii personale pentru acesta. Acest lucru inseamna ca ambii parinti beneficiaza de deducere personala pentru acelasi copil.


Potrivit art. 77 din Codul fiscal, persoanele fizice prevazute la art. 59 alin. (1) si alin. (2) au dreptul la deducerea din venitul net lunar din salarii a unei sume sub forma de deducere personala acordata pentru fiecare luna a perioadei impozabile numai pentru veniturile din salarii la locul unde se afla functia de baza.

Asadar, trebuie sa retinem cele trei conditii obligatorii pentru acordarea deducerii personale:

1. Beneficiaza de deducere personala numai persoanele fizice care au calitatea de salariat angajat cu contract de munca

2. Deducerea personala se acorda numai la locul unde salariatul detine functia de baza.

3. Deducerea personala se acorda o data pe luna, in fiecare luna, atat timp cat statutul angajatului si a coasiguratilor ramane acelasi

Prin urmare, numarul de ore lucrate nu reprezinta unul din criteriile de acordare a deducerii personale. Astfel, in ceea ce priveste dreptul de a avea coasigurati, angajatul cu CIM de 4 ore beneficiaza de acelasi drept la deducere personala precum angajatul cu CIM de 8 ore.

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Telemunca Avantaje Dezavantaje Optimizare cost


Nou A aparut Legea 81 2018 privind TELEMUNCA  Sunteti pasibil de amenzi intre 2 000 si 10 000 de lei Prof univ dr Raluca Dimitriu v-a pregatit un material de exceptie care va explica in detaliu ce obligatii aveti ca angajator care sunt capcanele fiecarui articol din noua lege cum puteti evita din start amenzi dure In mod sigur si dvs...

Oferta Speciala
valabila 48h


Concret, un program de lucru cu norma partiala nu justifica fractionarea deducerii personale.

Va reamintim ca deducerea personala se stabileste in functie de venitul brut lunar din salarii, realizat la functia de baza de catre conribuabil, si numarul de persoane aflate in intretinerea acestuia.

Pentru stabilirea deducerii personale la care are dreptul, contribuabilul va depune la platitorul de venituri din salarii o declaratie pe propria raspundere, care trebuie sa cuprinda urmatoarele informatii:

a) datele de identificare a contribuabilului care realizeaza venituri din salarii (numele si prenumele, domiciliul, codul numeric personal);

b) datele de identificare a fiecarei persoane aflate in intretinere (numele si prenumele, codul numeric personal).

Daca salatiatul are in intretinere un copil cu varsta de peste 18 ani, va anexa la aceasta adeverinta si adeverinta de la platitorul de venituri din salarii a celuilalt sot sau declaratia pe propria raspundere a acestuia ca nu beneficiaza de deducere personala pentru acel copil.

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
deducere personalacim cu timp partial

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 04 Iulie 2016
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Durata programului de lucru se ia in considerare la acordarea deducerii personale? Nota: 4.19 din 5 - 13 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Cand Pot Sa Ies La Pensie Fara Penalizare?Intrebare: Sunt nascuta in 1961 septembrie 26, lucrez din iulie 1980 . Sunt functionar public si am avut in toata perioada doar o intrerupere a activitatii in anul 2001 dupa nastere,pana la varsta de doi ani ai copilului, asa cum era legislatia in acel timp. Vreau sa stiu cand pot iesi la pensie anticipata fara sa fiu penalizata. De semenea vreau sa stiu daca dupa iesirea la pensie anticipata in conditiile de mai sus, pot lucra ca personal contractual, sau daca ma pot angaja ca personal contractual si s
 

Raspuns: Va puteti pensiona anticipatat dupa anul 2018 luna Octombrie la virsta de 57 ani si 1 luni daca inde... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Modificari majore in Codul Muncii 2018

- contributii sociale, noutati Revisal, concedii medicale -
 
Descarca GRATUIT raportul special
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
 
Toate modificarile sunt explicate detaliat in raportul

Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
xx
Atentie la modificarile din Codul Muncii in 2018!
- Revisal, contributii, concedii + alte noutati -

Descarcati gratuit Raportul Special

"Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016