Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
legislatiamuncii.ro cauta meniu
Raporturile de munca ale PFA

 

Obligatia privind fondul de handicap: cum determinam numarul mediu de salariati?

preotejare persoane cu handicapfond handicapnumar mediu salariati
Angajatorii au, prin lege, obligatia de a proteja si de a promova drepturile persoanelor cu handicap, fie prin acordarea unui anumit numar de posturi persoanelor care se incadreaza in aceasta categorie, fie prin constituirea unui fond de handicap.


Cum procedam pentru determinarea numarului mediu de salariati, criteriul in functie de care constiutim sau nu fondul de handicap?

Conform art. 78 alin. (2) din Legea 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, autoritatile si institutiile publice, persoanele juridice, publice sau private, care au cel putin 50 de angajati, au obligatia de a angaja persoane cu handicap intr-un procent de cel putin 4% din numarul total de angajati.

Potrivit aceluiasi act normativ, angajatorii care nu incadreaza in munca persoane cu handicap, in conditiile prevazute anterior, au la dispozitie doua variante pentru a-si indeplini aceasta obligatie:

1. Contributia lunara la bugetul de stat. Aceasta se calculeaza prin inmultirea a 50% din salariul de baza minim brut pe tara cu numarul de locuri de munca in care nu au angajat persoane cu handicap

2. Achizitionarea de produse sau servicii realizate prin propria activitate a persoanelor cu handicap angajate in unitatile protejate autorizate, pe baza de parteneriat. Suma produselor sau serviciilor achizitionate trebuie sa fie egala cu suma datorata la bugetul de stat, in conditiile prevazute la lit. a).

Instructiunile pentru aplicarea art. 78 din Legea 448/2006 stabilesc faptul ca numarul de angajati care se ia in calcul este numarul mediu de angajati din luna.

Numarul mediu lunar de salariati din fiecare luna se determina ca medie aritmetica simpla rezultata din suma efectivelor zilnice de salariati din luna respectiva, inclusiv zilele de repaus saptamanal, zilele de sarbatori legale si alte zile in care, potrivit dispozitiilor legale, nu se lucreaza, impartita la numarul total de zile calendaristice.

Memorator Legislatia Muncii
Memorator Legislatia Muncii

Vezi detalii aici

Managerul de Resurse Umane
Managerul de Resurse Umane

Vezi detalii aici

Pachet 4 softuri online de legislatia muncii
Pachet 4 softuri online de legislatia muncii

Vezi detalii aici




Atentie la efectivele zilnice! In acestea nu vor fi inclusi urmatorii:

- salariatii aflati in concediu fara plata
- salariatii aflati in greva
- salariatii detasati la lucru in strainatate
- salariatii ale caror contracte individuale de munca sunt suspendate

Salariatii care nu sunt angajati cu norma intreaga vor fi inclusi in numarul mediu proportional cu timpul de lucru prevazut in contractul individual de munca.

In ceea ce priveste repausul saptamanal si sarbatorile legale, pentru fiecare zi se iau in calcul efectivele de salariati din ziua lucratoare precedenta.
Atentie la faptul ca persoanele al caror contract individual de munca a incetat in acea zi nu vor fi incluse.

Prin urmare, numai daca numarul mediu al salariatilor calculat in acest mod este sub 50, angajatorul nu are obligatia de a angaja persoane cu handicap sau de a contitui fond de handicap.

Raspuns oferit de Portalcodulmuncii.ro
Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 30 Iunie 2016
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Obligatia privind fondul de handicap: cum determinam numarul mediu de salariati? Nota: 4.83 din 5 - 3 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Are Legatura Cu Primul MesajIntrebare: in decursul anului 2016 am trimis mai multe petitii casei sectoriale de pensii in care ii rugam sa imi spuna daca imi pot lua in considerare grupa I de la intreprinderea Colorom Codlea si in care le-am explicat ,ba chiar le-am trimis o copie dupa cartea de munca intr-un raspuns mi-au spus ca nu am nevoie de adeverinta care sa reconfirme faptul ca am lucrat in grupa I , dar in celelalte au fost evazivi , mi-au raspuns in doi peri si cu art de lege din care nu se intelegea nimic Apoi au aparut
 

Raspuns: Pentru situatia in care va aflati dumneavoastra nu ar fi trebuit sa va inceteze contractul de munca ... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Noutatile anului 2017 in REVISAL”
exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

REVISAL-ul a fost modificat (din nou) in 2017

 
Descarca GRATUIT raportul special
Noutatile anului 2017 in REVISAL
 
Toate schimbarile aparute in REVISAL
sunt explicate detaliat in raportul
 
"Noutatile anului 2017 in REVISAL"

 

 

 

 

 
 
 



 
REVISAL-ul a fost modificat in 2017!
Atentie la toate noutatile aduse de modificarea legii! Este obligatoriu sa respectati noua lege in 2017.

Descarcati gratuit Raportul Special

"Noutatile anului 2017 in REVISAL"

Da, vreau sa primesc newsletterul Legislatia Muncii
[x]