Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

SSM: cum se realizeaza instruirea angajatului cu program part-time?

instruire general-introductivassmangajat part-time
Legislatia prevede obligativitatea realizarii instruirii introductiv-generale si a instruirii la locul de munca in cazul:


- lucratorilor angajati
- lucratorilor detasati la o intreprindere la alta sau de la o unitate la alta
- lucratorilor delegati de la o intreprindere la alta sau de la o unitate la alta
- lucratorului pus la dispozitie de catre un agent de munca temporar
- lucratorilor care isi schimba postul in cadrul firmei sau in cadrul unitatii

Durata instruirii introductiv-generale depinde de specificul activitatii si de riscurile pentru securitate si sanatate in munca, precum si de masurile si activitatile de prevenire si protectie la nivelul intreprinderii si/sau al unitatii, in general.
Durata instruirii la locul de munca depinde de riscurile pentru securitate si sanatate in munca, precum si de masurile si activitatile de prevenire si protectie la nivelul fiecarui loc de munca, post de lucru si/sau fiecarei functii exercitate.

Specialistii Portalssm.ro atrag atentia asupra faptului ca riscurile pentru securitate si sanatate in munca, precum si masurile de prevenire si protectie intr-o intreprindere sunt aceleasi indiferent de durata programului de lucru.

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
202 Modele de fise de post actualizate conform GDPR


ACTUALIZATE conform Noului GDPR Scapati de stresul controlului Va oferim 202 modele de fise de post redactate impecabil EDITABILE si conforme noului COR & GDPR Atentie Cand vine vorba despre fise de post stiti bine Trebuie sa fie in deplina conformitate cu Regulamentul General privind Protectia Datelor Personale GDPR –...

Oferta Speciala
valabila 48h

Atat durata instruirii introductiv-generale, cat si durata instruirii la locul de munca nu pot fi mai mici de 8 ore si se stabilesc, prin instructiuni proprii, de catre angajator.

Conform art. 20 alin. (2) din Legea 319/2006 a securitatii si sanatatii in munca, instruirea lucratorilor se face in timpul programului de lucru.

Prin urmare, atat durata instruirii introductiv-generale, cat si durata instruirii la locul de munca se stabilesc prin instructiuni proprii si nu pot fi mai mici de 8 ore. Ambele instruiri trebuie sa se desfasoare in timpul programului de lucru.

Angajatul cu program part-time trebuie sa participe atat la instruirea introductiv-generala, cat si la instruirea la locul de munca, in timpul programului sau normal.
Angajatorul este cel care stabileste modul in care vor fi realizate instruirile si durata acestora, cu respectarea prevederii privind programul de lucru si a duratei minime stabilite prin lege.

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
instruire general-introductivassmangajat part-time

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 27 Mai 2016
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


SSM: cum se realizeaza instruirea angajatului cu program part-time? Nota: 3.33 din 5 - 3 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Pot Continua Activitatea Dupa Cei 3 Ani Dupa Pensionare ?Intrebare: Buna ziua! Lucrez in sistemul bugetar. Sunt pensionare din martie 2015, si in curānd va expira perioada celor 3 ani de activitate si pensie. Mai pot continua activitatea ( cf. art 82 si 83 din CM 2018), avand in vedere ca sunt informatician si acum este o perioada foarte aglomerata cu examene , simulari de examene, finalizari de semestru, respectiv an scolar? http://legislatiamuncii.manager.ro/a/20707/drepturile-salariatilor-pensionari-tot-ce-trebuie-sa-stie-angajatii-si-angajatorii.html
 

Raspuns: Da, se mai pot incheia inca doua contracte de munca succesive de cel mult 12 luni fiecare... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Modificari majore in Codul Muncii 2018

- contributii sociale, noutati Revisal, concedii medicale -
 
Descarca GRATUIT raportul special
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
 
Toate modificarile sunt explicate detaliat in raportul

Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
xx
Atentie la modificarile din Codul Muncii in 2018!
- Revisal, contributii, concedii + alte noutati -

Descarcati gratuit Raportul Special

"Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]