Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Tichetele de masa pot fi luate in considerare la calcularea pensiei?

punctaje pensiecalcul pensietichete de masasporuri permanente
Dupa cum bine stiti, nu toate veniturile pe care le realizeaza un salariat urmeaza sa intre in calcul pentru stabilirea valorii pensiei.

Legislatia prevede tipurile de sume care trebuie luate in calcul atunci cand se stabilesc punctajele de pensie

Astfel, articolul 165 alin. (1) si (2) din Legea 263/2010 prevede urmatoarele:

1. In ceea ce priveste sumele de baza utilizate, punctajele lunare se stabilesc in functie de perioada. Pentru perioadele anterioare datei de 1 aprilie 2001, se utilizeaza salariile brute sau nete, dupa caz, in conformitate cu modul de inscriere a acestora in carnetul de munca:

a) salariile brute, pana la data de 1 iulie 1977;
b) salariile nete, de la data de 1 iulie 1977 pana la data de 1 ianuarie 1991;
c) salariile brute, de la data de 1 ianuarie 1991.

2. In ceea ce priveste sumele suplimentare care se iau in considerare la calcularea punctajelor lunare, art.165 stabileste ca acestea pot fi doar sporurile cu caracter permanent. Concret, se vor lua in calcul sporurile cu caracter permanent care, dupa data de 1 aprilie 1992, au facut parte din baza de calcul a pensiilor conform legislatiei anterioare.

Articolul 127 din Normele metodologice de aplicare a Legii 263/2010, aprobate prin HG 257/2011, cu modificarile si completarile ulterioare, precizeaza faptul ca sporurile care intra in calcularea valorii pensiei sunt cele prevazute in anexa nr. 15 la Norme.
Prin urmare, sporurile cu caracter permanent care pot fi valoroficate la stabilirea drepturilor de pensie sunt prevazute in anexa nr.15 la Hotararea de Guvern 257/2011.

 Telemunca. Avantaje. Dezavantaje. Optimizare cost
Telemunca. Avantaje. Dezavantaje. Optimizare cost

Vezi detalii aici

Cum sa operati eficient si fara greseli in Revisal
Cum sa operati eficient si fara greseli in Revisal

Vezi detalii aici

Cartea Verde a Legislatiei Muncii
Cartea Verde a Legislatiei Muncii

Vezi detalii aici




Sporurile permanente trebuie sa fie inscrise in carnetul de munca. Persoanele care au beneficiat de sporuri cu caracter permanent anterior datei de 1.04.2001, dar care nu sunt inscrise in carnetul de munca, pot face dovada acestui lucru prin adeverinte.

Va reamintim ca adeverinta prin care se face dovada sporurilor permanente trebuie sa cuprinda, in mod obligatoriu, urmatoarele elemente:
- denumirea angajatorului
- datele de identificare ale persoanei in cauza
- perioada de desfasurare a activitatii, cu indicarea datei de incepere si incheiere
- functia sau meseria exercitata
- denumirea sporului sau sporurilor acordate, precum si sumele sau procentele in care au constat
- perioada de acordare a sporului si temeiul legal pe baza caruia a fost stabilit

Asadar, potrivit specialistilor Portalcodulmuncii.ro, numai salariile brute si nete, precum si sporurile permanente, sunt luate in considerare la stabilirea valorii pensiei. Tichetele de masa nu intra in calculul pensiei.

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
punctaje pensiecalcul pensietichete de masasporuri permanente

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 09 Mai 2016
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Tichetele de masa pot fi luate in considerare la calcularea pensiei? Nota: 3.83 din 5 - 24 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Pentru Pensie Pot Cere Actualizarea Salariului Stabilit Conf. Art 136 C.m.vechi?Intrebare: In urma reintegrarii, mi s-au calculat despagubiri salariale, printr-o expertiza contabila, dispusa de instanta, in anul 2000, conform art.136 din vechiul CM, pentru intervalul sept 1991-nov 2000.Expertul stabileste media ultimelor 3 salarii in cuantum de 19338 rol, la momentul sept.1991. In baza acestei sume imi calculeaza drepturile salariale pentru cei 10 ani, drastic micsorate, logica art.136 c.m.impunand ca si in nov.2000 sa am acelasi salariu de 19338 rol, din anul 1991(echivalent a 4 pain
 

Raspuns: Mai adaug ca am contestat in termen legal decizia de pensie, am asteptat 45 de zille insa nu mi s-a ... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018”
exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Modificari majore in Codul Muncii 2018

- contributii sociale, noutati Revisal, concedii medicale -
 
Descarca GRATUIT raportul special
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
 
Toate modificarile sunt explicate detaliat in raportul

Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018

 

 

 

 
 
 



 
xx
Atentie la modificarile din Codul Muncii in 2018!
- Revisal, contributii, concedii + alte noutati -

Descarcati gratuit Raportul Special

"Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"

Da, vreau sa primesc newsletterul Legislatia Muncii