Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Cand se comanda si cand se acorda tichetele de masa?

tichete de masacontributii sociale
Este corect sa comandam si sa acordam tichetele de masa la sfarsitul lunii in curs sau la inceputul lunii urmatoare celei pentru care se acorda?


Conform art. 5 alin. (1) din Legea 142/1998, tichetele de masa pe suport hartie se distribuie lunar, in ultima decada a fiecarei luni pentru luna urmatoare, de catre angajator.

Specialistii PortalCodulMuncii.ro precizeaza faptul ca tichetele de masa se acorda in ultima decada a lunii pentru luna urmatoare.

Concret, pentru luna ianuarie, tichetele de masa trebuiau acordate in ultima decada a lunii decembrie.

Mare atentie la faptul ca tichetele de masa acordate potrivit legii sunt scutite de la plata contributiilor sociale.

Doar tichetele de masa acordate conform legii sunt scutite de la plata contributiilor sociale.

Cum sa operati eficient si fara greseli in Revisal
Cum sa operati eficient si fara greseli in Revisal

Vezi detalii aici

Cartea Verde a Legislatiei Muncii
Cartea Verde a Legislatiei Muncii

Vezi detalii aici

Evaluarea angajatilor in 8 pasi
Evaluarea angajatilor in 8 pasi

Vezi detalii aici




"Prin urmare, daca tichetele de masa nu sunt acordate in ultima decada a lunii pentru luna urmatoare, inseamna ca nu sunt acordate potrivit legii ceea ce inseamna ca angajatorul isi asuma un risc daca nu le include in baza de calcul al contributiilor sociale.", atentioneaza specialistii PortalCodulMuncii.ro.

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
tichete de masacontributii sociale

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 26 Aprilie 2016
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Cand se comanda si cand se acorda tichetele de masa? Nota: 4.44 din 5 - 16 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
In Ce Conditii Se Respinge O Cerere De Concediu De Odihna?Intrebare: Buna ziua, va rog sa imi spuneti ce temei legal se poate invoca pentru a rejecta o cerere de concediu de odihna. Exista obligatia sa se precizeze motivul sau nu? Precizez ca sunt angajt in sectorul privat. Multumesc.
 

Raspuns: Buna ziua,<br />Nu exista in lb. romana cuvantul "a rejecta".<br />Daca va ref... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Modificari majore in Codul Muncii 2018

- contributii sociale, noutati Revisal, concedii medicale -
 
Descarca GRATUIT raportul special
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
 
Toate modificarile sunt explicate detaliat in raportul

Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
xx
Atentie la modificarile din Codul Muncii in 2018!
- Revisal, contributii, concedii + alte noutati -

Descarcati gratuit Raportul Special

"Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016