Consultanta in afaceri | Manager
detalii aici

Cauti un loc de munca?


Stiati ca...
...... exista peste 40 de documente OBLIGATORII pe care inspectorii ITM le verifica atunci cand vor sa va amendeze cu orice pret >> Detalii aici <<
:: mai multe intrebari si raspunsuri

Accident de munca. Concediu medical


Intrebare:

In luna noiembrie 2008, un salariat a avut un acccident de traseu. Medicul e emis certificate medicale cu cod indemnizatie "3" pentru lunile noiembrie si decembrie 2008, pe care le-am platit in luna respectiva. Ulterior s-a constatat ca nu a fost accident de traseu. Conducerea societatii a concluzionat ca s-a gresit in momentul cand s-au platit aceste certificate si ca ar fi trebuit platite la finalul anchetei.

CUM TREBUIA PROCEDAT LEGAL SI CORECT?

Raspuns:
In cazul accidentelor de munca, certificatul de concediu medical nu poate fi de natura a conduce la acordarea, in mod automat, a indemnizatiei pentru incapacitate temporara de munca, aceasta putand fi acordata doar in conditiile prevazute in mod expres de lege.

Art. 38 din Legea nr. 346/2002 privind asigurarea pentru accidente de munca si boli profesionale stabileste ca indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca datorata accidentelor de munca si bolilor profesionale se acorda pe baza certificatului medical eliberat conform dispozitiilor legale.

Aceeasi lege prevede la art. 33 alin. (2) ca, in cazul accidentelor de munca, certificatul medical se vizeaza in mod obligatoriu, prin grija angajatorului de casa teritoriala de pensii in a carei raza se afla sediul angajatorului sau domiciliul asiguratului.

In sensul celor mai sus aratate sunt si dispozitiile art. 46 din Instructiunile privind utilizarea si modul de completare a certificatelor de concediu medical aprobate prin Ordinul nr. 233/2006 potrivit carora avizul casei teritoriale de pensii (pentru accidente de munca) se obtine prin grija platitorului si confirma codurile de indemnizatie de asigurari sociale de sanatate 02, 03, 04 si 10. In acest caz, certificatele de concediu medical se depun direct la casele teritoriale de pensii din raza administrativ-teritoriala a angajatorului.

In lipsa avizului casei teritoriale de pensii (avizul se da dupa ce accidentul in cauza este incadrat ca accident de munca) ati procedat gresit la plata indemnizatiei certificatului medical.

In acest caz devin incidente dispozitiile art. 47 alin. (4) din normele metodologice de aplicare a Legii nr. 346/2002 privind asigurarea pentru accidente de munca si boli profesionale, cu modificarile si completarile ulterioare:

„Indemnizatiile pe care angajatorii le achita fara indeplinirea conditiilor legale si pe care acestia le deconteaza cu sistemul asigurarilor pentru accidente de munca si boli profesionale reprezinta sume incasate necuvenit, care constituie debite ce urmeaza sa fie recuperate potrivit reglementarilor legale in vigoare.

Ti-a placut acest articol? Trimite-l si prietenilor tai!


Data aparitiei: 01 Iunie 2010

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

Pot Promova In Functia Publica De Inspector Principal

Intrebare: Buna ziua, In iunie 2008 am absolvit facultatea de Sociologie si Asistenta Sociala din cadrul Universitatii Bucuresti si am dat examen prin concurs in 5 ian 2009 la DGASPC Sector 1 Bucuresti pentru ocuparea functiei publice de consilier asistent si am lucrat pana in data de 12 ian 2012 cand am intrat in concediu medical fiind insarcinata si ulterior am intrat in CCC pana la data de 01 10 2013, data la care am revenit mai devreme din CCC si mi-am solicitat transferul la DGASPC Mehedinti, data de la care lucrez in cadrul DGASPC Mehedinti in functia de inspector asistent. M-am informat la Departamentul resurse Umane din cadrul DGASPC Mehedinti daca pot promova din functia de inspector asistent in functia de inspector principal si mi s-a spus ca nu mi se recunosc evauarile primite la institutia la care am lucrat anterior si trebuie sa am obligatoriu macar 2 evaluari si in cadrul institutiei unde am fost transferata, respectiv DGASPC Mehedinti si nu pot promova. As dori sa stiu daca intr-adevar asa se procedeaza. Multumesc.

Raspuns: vezi HG 611/2008 actualizata.... citeste tot raspunsul aici




Trimite opinia ta comunitatii legislatiamuncii.ro








  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare



Comentarii articol
Postat de: el*****
  In cazul in care am cazut la munca ptr ca era proaspat spalat pe jos si nu am vaz si acum stau in pat de 5 zile,maine ma voi duce sa imi iau concediu medical si sa fac o radiografie ,mentionez ca in precedenta aveam probleme cu coloana vertebrala-tasare de vertebre,este un accident de munca sau nu? ce ar trebuii sa fac? la ce spital sa merg si ce fel de concediu medical sa imi iau?
Data adaugarii: 29-Oct-2012



Adauga acest articol in site-ul tau