Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Ambii parinti sunt salariati in cadrul aceleiasi companii. Cum se acorda cadourile de Craciun pentru copiii lor?

cadouri de craciuncadouri de craciun pentru copiicadouri pentru copii 150 de lei
Cum se procedeaza in situatia in care ambii parinti sunt salariati in cadrul aceleiasi companii? Cum se vor acorda cadourile de Craciun pentru copiii lor? Unul singur va beneficia de cadoul pentru copil sau ambii?


Specialistii PortalCodulMuncii.ro lamuresc aceasta situatie, precizand urmatoarele:

Cadourile oferite de angajatori in beneficiul copiilor minori ai angajatilor, cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, precum si cadourile oferite angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie sunt neimpozabile, in masura in care valoarea cadoului oferit fiecarei persoane, cu orice ocazie din cele de mai sus, nu depaseste 150 lei.

Nu sunt venituri salariale si nu se impoziteaza, nefiind supuse nici contributiilor sociale obligatorii cadourile oferite angajatilor de Craciun care au copii minori in suma de 150 de lei pentru fiecare copil.

Spre exemplu, unui angajat cu doi copii minori i se poate acorda cate un cadou in suma de 150 de lei neimpozabili pentru fiecare copil minor.

Cadourile acordate de Craciun nu intra in baza de calcul al impozitului si al contributiilor sociale daca sunt indeplinite cumulative conditiile:

- cadoul sa fie acordat in beneficiul copilului minor;

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
202 Modele de fise de post actualizate conform GDPR


ACTUALIZATE conform Noului GDPR Scapati de stresul controlului Va oferim 202 modele de fise de post redactate impecabil EDITABILE si conforme noului COR & GDPR Atentie Cand vine vorba despre fise de post stiti bine Trebuie sa fie in deplina conformitate cu Regulamentul General privind Protectia Datelor Personale GDPR –...

Oferta Speciala
valabila 48h


- cadoul acordat in beneficiul fiecarui copil minor sa nu depaseasca suma de 150 de lei.

Nu neglijam faptul ca respectivele cadouri nu se acorda parintilor ci copiilor parintelui care i-a declarat in intretinerea sa.

Din 2016 se vor acorda atat copiilor minori cat si salariatilor (art. 76 alin. (4) din Legea 227/2015).

Art. 76 alin. (4) lit. a) Cadourile, inclusiv tichetele cadou, oferite de angajatori salariatilor, cat si cele oferite in beneficiul copiilor minori ai acestora, cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, precum si cadourile, inclusiv tichetele cadou, oferite salariatelor cu ocazia zilei de 8 martie sunt neimpozabile, in masura in care valoarea acestora pentru fiecare persoana in parte, cu fiecare ocazie din cele de mai sus, nu depaseste 150 lei.

Raspuns oferit de specialistii PortalCodulMuncii.ro



Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
cadouri de craciuncadouri de craciun pentru copiicadouri pentru copii 150 de lei

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 23 Decembrie 2015
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Ambii parinti sunt salariati in cadrul aceleiasi companii. Cum se acorda cadourile de Craciun pentru copiii lor? Nota: 5 din 5 - 2 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Pentru Pensie Pot Cere Actualizarea Salariului Stabilit Conf. Art 136 C.m.vechi?Intrebare: In urma reintegrarii, mi s-au calculat despagubiri salariale, printr-o expertiza contabila, dispusa de instanta, in anul 2000, conform art.136 din vechiul CM, pentru intervalul sept 1991-nov 2000.Expertul stabileste media ultimelor 3 salarii in cuantum de 19338 rol, la momentul sept.1991. In baza acestei sume imi calculeaza drepturile salariale pentru cei 10 ani, drastic micsorate, logica art.136 c.m.impunand ca si in nov.2000 sa am acelasi salariu de 19338 rol, din anul 1991(echivalent a 4 pain
 

Raspuns: Va multumesc pentru opinie, nu veniturile ma preocupa, ci numai faptul daca este admisibil ca instan... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Modificari majore in Codul Muncii 2018

- contributii sociale, noutati Revisal, concedii medicale -
 
Descarca GRATUIT raportul special
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
 
Toate modificarile sunt explicate detaliat in raportul

Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
xx
Atentie la modificarile din Codul Muncii in 2018!
- Revisal, contributii, concedii + alte noutati -

Descarcati gratuit Raportul Special

"Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016