Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
legislatiamuncii.ro cauta meniu
Consultanta in afaceri | Manager

 

Specialistul explica: Ce se intampla cand salariatul refuza sa semneze convocarea la cercetare disciplinara?

cercetare disciplinaraabatere disciplinara
Ce se intampla in situatia in care angajatorul constata ca a fost comisa o abatere disciplinara si decide sa initieze cercetarea disciplinara insa respectivul salariat refuza sa semneze convocarea disciplinara?


Angajatorul mentioneaza faptul ca a fost intocmit un proces verbal in care s-a consemnat acest lucru. Convocarea a fost trimisa prin posta, cu scrisoare recomandata insa angajatul nu s-a prezentat la posta. Cum trebuie angajatorul sa procedeze in aceasta situatie?

"Daca pe plicul trimis prin posta este facuta mentiunea, de catre oficiantul postal sau angajatul postei, ca refuza primirea detineti dovada clara in privinta refuzului de a primi convocarea.

Potrivit art. 251 alin. (3) din Codul muncii, neprezentarea salariatului la convocarea facuta in scris, de persoana imputernicita de catre angajator sa realizeze cercetarea, fara un motiv obiectiv da dreptul angajatorului sa dispuna sanctionarea, fara efectuarea cercetarii disciplinare prealabile.",
explica specialistii PortalCodulMuncii.ro.

In situatia in care pe plicul de la posta scrie ca refuza primirea corespondentei cu aceasta mentiune puteti face dovada refuzului primirii convocarii de catre salariat si a bunei credinte a angajatorului care l-a convocat pe salariat iar acesta a actionat cu rea-credinta, refuzand nejustificat primirea corespondentei.

Expertii noteaza faptul ca exista si o decizie lamuritoare pentru aceasta situatie, Decizia nr. 10 din 10 iunie 2013 privind examinarea recursului in interesul legii declarat de procurorul general al Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie privind interpretarea si aplicarea dispozitiilor art. 27 teza I raportat la art. 14 alin. (1), art. 25 alin. (2) si art. 31 alin. (1) din Ordonanta Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 180/2002, cu modificarile si completarile ulterioare, cu referire la caracterul alternativ sau subsidiar al celor doua modalitati de comunicare a procesului-verbal de constatare si sanctionare contraventionala si a instiintarii de plata, INALTA CURTE DE CASATIE SI JUSTITIE a admis recursul in interesul legii formulat de procurorul general al Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie.

Conform Deciziei 10/2013, modalitatea de comunicare a procesului-verbal de contraventie si a instiintarii de plata, prin afisare la domiciliul sau sediul contravenientului, este subsidiara comunicarii prin posta, cu aviz de primire.

Asadar, angajatorul poate trece la etapa urmatoarea, respectiv emiterea sanctiunii in lipsa efectuarii cercetarii disciplinare prealabile.

Procedura completa la angajare
Procedura completa la angajare

Vezi detalii aici

Cartea Verde a Legislatiei Muncii
Cartea Verde a Legislatiei Muncii

Vezi detalii aici

Ghid Complet pentru Departamentul HR
Ghid Complet pentru Departamentul HR

Vezi detalii aici




Raspuns oferit de specialistii PortalCodulMuncii.ro
Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 18 Decembrie 2015
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Specialistul explica: Ce se intampla cand salariatul refuza sa semneze convocarea la cercetare disciplinara? Nota: 3.88 din 5 - 4 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Pensionar Si PFA - Are Obligatia De A Plati CASSIntrebare: Un pensionar care este si PFA, mai are de platit contributia de asigurari sociale de sanatate in cota de 5,5% in calitate de PFA?
 

Raspuns: Da, CASS se plateste in calitatea de PFA, numai CAS nu se plateste... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Noutatile anului 2017 in REVISAL”
exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

eNews Resurse Umane

Contraventii in raporturile de munca
Descarca GRATUIT raportul special

"Contraventii in raporturile de munca"
 

 

 

 


 
NOUTATILE ANULUI 2017
Afla totul despre contraventiile aplicabile in raporturile de munca si sanctionate prin legislatie

Descarca acum GRATUIT Raportul Special

"Contraventii in raporturile de munca"

Da, vreau sa primesc revista de Resurse Umane
[x]