Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
legislatiamuncii.ro cauta meniu
Consultanta in afaceri | Manager

 

Misiunea angajatului temporar se poate incheia inainte de termenul stabilit?

agent de munca temporaraleasing de personalmunca temporaracontract de munca temporaraconcedierea salariatului temporarmaria nicutar
Dupa cum bine stim, contractul de munca temporara constituie un tip de contract individual de munca incheiat intre salariatul temporar si agentul de munca temporara.


Agentul de munca temporara pune la dispozitia utilizatorului un angajat de munca temporara. Intre agentul de munca temporara si utilizator se incheie un contract de punere la dispozitie. Intre agentul de munca temporara si salariatul temporar se incheie un contract de munca temporara.

Ce se intampla in situatia in care misiunea angajatului temporar se poate incheia chiar mai devreme de termenul stabilit prin contract. Se poate incheia colaborarea dintre angajat si utilizator?

Agentul de munca temporara poate incheia cu salariatul temporar un contract de munca pe durata nedeterminata, situatie in care in perioada dintre doua misiuni salariatul temporar se afla la dispozitia agentului de munca temporara.

Contractul de munca temporara inceteaza la terminarea misiunii pentru care a fost incheiat sau daca utilizatorul renunta la serviciile sale inainte de incheierea misiunii, in conditiile contractului de punere la dispozitie, conform art. 95, alineatul (4) din Codul Muncii.

Asadar, incetarea contractului de munca temporara este posibila in conditiile stabilite in contractul de punere la dispozitie.

"Data incetarii contractului individual de munca se inscrie in registrul general de evidenta a salariatilor la data incetarii contractului individual de munca/data luarii la cunostinta a evenimentului ce a determinat, in conditiile legii, incetarea contractului individual de munca,  conform art.  4 alin. (1) lit. d) din HG 500/2011. ", precizeaza specialistii PortalCodulMuncii.ro.

Va amintim faptul ca pe toata durata misiunii salariatul temporar beneficiaza de salariul platit de agentul de munca temporara.

Bune practici in HR
Bune practici in HR

Vezi detalii aici

Raporturile de munca ale PFA
Raporturile de munca ale PFA

Vezi detalii aici

Cartea Verde a Legislatiei Muncii
Cartea Verde a Legislatiei Muncii

Vezi detalii aici




Salariul primit de salariatul temporar pentru fiecare misiune se stabileste prin negociere directa cu agentul de munca temporara si nu poate fi mai mic decat salariul minim brut pe tara garantat in plata.

Toate contributiile si impozitele datorate de agentul temporar catre bugetele statului sunt retinute si virate de catre agentul de munca temporara.


Nu uitam nici faptul ca la incetarea misiunii salariatul temporar poate incheia cu utilizatorul un contract individual de munca.

Conform art. 100 din Codul Muncii, agentul de munca temporara care dispune concedierea salariatului temporar inainte de termenul prevazut in contractul de munca temporara, pentru alte motive decat cele disciplinare, are obligatia de a respecta reglementarile legale privind incetarea contractului individual de munca pentru motive care nu tin de persoana salariatului.


Cititi si:

Munca prin agent de munca temporara. Tot ce trebuie sa stii despre leasingul de personal in 2015

Care este perioada de proba pentru angajatul temporar?


Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 25 Noiembrie 2015
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Misiunea angajatului temporar se poate incheia inainte de termenul stabilit? Nota: 5 din 5 - 2 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Conventie Civila La Asociatie LocatariIntrebare: Este incorect ca administratorul si persoana ce face curatenie sa presteze munca in baza unui contract civil ( conventie) la o asociatie de locatari ? Este absolut necesar incheierea unui contract de munca?. Va multumesc
 

Raspuns: Buna ziua, administratorul unei asociatii de propr isi poate desfasura activitatea ca angajat cu CIM... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Noutatile anului 2017 in REVISAL”
exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

eNews Resurse Umane

Contraventii in raporturile de munca
Descarca GRATUIT raportul special

"Contraventii in raporturile de munca"
 

 

 

 


 
NOUTATILE ANULUI 2017
Afla totul despre contraventiile aplicabile in raporturile de munca si sanctionate prin legislatie

Descarca acum GRATUIT Raportul Special

"Contraventii in raporturile de munca"

Da, vreau sa primesc revista de Resurse Umane