Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
legislatiamuncii.ro cauta meniu
Raporturile de munca ale PFA

 

Preavizul este obligatoriu? Preaviz la concediere, la demisie si la incetarea prin acordul partilor

preavizpreaviz la concedierepreaviz la demisiepreaviz 2015preaviz angajat concediat

Un contract individual de munca poate inceta de drept, prin acordul partilor sau la initiativa uneia dintre parti. Aici discutam despre concediere (cand incetarea CIM se realizeaza la initiativa angajatorului) sau despre demisie (cand incetarea CIM se realizeaza la initiativa angajatului).



Art. 55. Contractul individual de munca poate inceta astfel:
a) de drept;
b) ca urmare a acordului partilor, la data convenita de acestea;
c) ca urmare a vointei unilaterale a uneia dintre parti, in cazurile si in conditiile limitativ prevazute de lege.


Ce trebuie sa stim despre dreptul la preaviz in cele 3 situatii de mai sus?


PREAVIZ LA CONCEDIERE - forma de protectie pentru angajatul concediat, care ramane fara loc de munca


Persoanele concediate in temeiul art. 61 lit. c) si d), al art. 65 si 66 beneficiaza de dreptul la un preaviz ce nu poate fi mai mic de 20 de zile lucratoare. De la aceasta regula fac exceptie persoanele concediate in temeiul art. 61 lit. d), care se afla in perioada de proba.

Atunci cand in perioada de preaviz contractul individual de munca este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzator, cu exceptia cazului prevazut la art. 51 alin. (2).


Totul despre Pontaj si Programul de lucru
Totul despre Pontaj si Programul de lucru

Vezi detalii aici

Ghid Complet pentru Departamentul HR
Ghid Complet pentru Departamentul HR

Vezi detalii aici

Softuri online de legislatia muncii
Softuri online de legislatia muncii

Vezi detalii aici






Angajatii nu au voie sa renunte la perioada de preaviz atunci cand sunt concediati.

Ce se intampla atunci cand angajatul este concediat, trebuie sa ramana in perioada de preaviz dar isi gaseste un loc de munca unde noul angajator doreste inceperea activitatii cat mai curand?
Spre exemplu, perioada de preaviz se finalizeaza pe data de 16 decembrie dar noul angajator are nevoie de salariat din data de 5 decembrie... Ce se intampla in aceasta situatie?

Salariatul are doua posibilitati de solutionare a situatiei. Ori noul angajator va astepta ca perioada de preaviz sa se finalizeze pentru inceperea activitatii, ori angajatorul care a concediat salariatul ii va permite sa nu desfasoare activitate in perioada de preaviz. Astfel, angajatul poate incepe activitatea la noul loc de munca. Evident, pe toata perioada de preaviz va beneficia de salariu.


PREAVIZ LA DEMISIE - forma de protectie pentru angajatorul care ramane fara lucrator


Art. 81, alin (1) din Codul Muncii prevede urmatoarele: "Prin demisie se intelege actul unilateral de vointa a salariatului care, printr-o notificare scrisa, comunica angajatorului incetarea contractului individual de munca, dupa implinirea unui termen de preaviz. "

Termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.

Pe durata preavizului contractul individual de munca continua sa isi produca toate efectele.

In situatia in care in perioada de preaviz contractul individual de munca este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzator.

Contractul individual de munca inceteaza la data expirarii termenului de preaviz sau la data renuntarii totale ori partiale de catre angajator la termenul respectiv.

Iata, asadar, ca angajatorul poate sa renunte la perioada de preaviz daca doreste!

Cand poate salariatul sa demisioneze fara preaviz?


Este posibil atunci cand angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca. Spre exemplu, nu achita salariul angajatului, nu ii asigura conditii de munca sau echipament individual de protectie.

PREAVIZ LA INCETAREA PRIN ACORDUL PARTILOR


Atunci cand contractul individual de munca inceteaza art. 55 lit. b) din Codul muncii, cu acordul partilor, contractul de munca va inceta la data convenita de parti, asadar se poate renunta la termenul de preaviz.

Salariatul solicita incetarea contractului de munca printr-o cerere in temeiul art. 55 lit. b). Data incetarii este data inregistrata in cerere, astfel cum partile au convenit.



O alta situatie in care salariatul nu ramane in perioada de preaviz:

Art. 31, alineatul (3) din Codul Muncii prevede urmatoarea regula: "Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia. "


Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 10 Noiembrie 2015
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Preavizul este obligatoriu? Preaviz la concediere, la demisie si la incetarea prin acordul partilor Nota: 3.88 din 5 - 17 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (2)


aCID
25-Ian-2017

Ce se intimpla daca in perioada de preaviz la demisie doresc sa beneficiez de cele 5 zile de C. suplimentar pentru casatoria civila? Se prelungeste preavizul, ramine la fel? Multumesc.

Andreea
10-Nov-2015

Multumesc pentru informatie!

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Adeverinta De Elev Necesara Pentru Deducere Personala?Intrebare: Pentru copii minori ai salariatilor pana la varsta de 18 considerati intretinuti de ambii parinti este necesar sa li se solicite pentru acordarea deducerii personale adeverinta de elev? Pentru persoanele aflate in intretinerea salariatului peste 18 ani este suficient sa declare pe propria raspundere ca nu au venituri brute mai mari de 300 lei si ca nu deţin terenuri agricole şi silvice Ón suprafaţă de peste 10.000 mp Ón zonele colinare şi de şes şi de pest
 

Raspuns: Buna ziua,<br />In situatia copilului minor nu este necesara adeverinta de elev. <br />I... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Noutatile anului 2017 in REVISAL”
exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

REVISAL-ul a fost modificat (din nou) in 2017

 
Descarca GRATUIT raportul special
Noutatile anului 2017 in REVISAL
 
Toate schimbarile aparute in REVISAL
sunt explicate detaliat in raportul
 
"Noutatile anului 2017 in REVISAL"

 

 

 

 

 
 
 



 
REVISAL-ul a fost modificat in 2017!
Atentie la toate noutatile aduse de modificarea legii! Este obligatoriu sa respectati noua lege in 2017.

Descarcati gratuit Raportul Special

"Noutatile anului 2017 in REVISAL"

Da, vreau sa primesc newsletterul Legislatia Muncii
[x]