Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Conditii acordare CCC pentru PFA fara contract de munca

calculul indemnizatiei pentru cresterea copiluluicccindemnizatie de ccc pfaconcediu crestere copil pfa
Care sunt regulile de care vom tine cont pentru a intelege masura in care un PFA fara contract de munca poate beneficia de CCC?


Conform specialistilor PortalCodulMuncii.ro, tinem cont de faptul ca PFA-urile desfasoare activitati independente si pot beneficia de concediu si indemnizatie crestere copil daca in ultimile 12 luni anterioare nasterii copilului PFA a realizat venituri impozabile in conformitate cu prevederile OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia pentru cresterea copiilor.

Printre aceste venituri se regasesc atat veniturile din salarii cat si veniturile din activitati independente.

Potrivit  art. 21 alin. (1) din Normele metodologice de aplicare a prevederilor OUG 111/2010 , la stabilirea bazei de calcul al indemnizatiei pentru cresterea copilului se iau in considerare toate veniturile realizate de persoana indreptatita, obtinute in conditiile art. 3 din ordonanta de urgenta, precum si veniturile aferente perioadelor asimilate prevazute la art. 2 alin. (5) si (6) din ordonanta de urgenta.

Concluzionam ca la calculul indemnizatiei pentru cresterea copilului vor fi luate in considerare veniturile din activitati independente, daca aceste venituri au fost realizate timp de 12 luni anterior nasterii copilului.

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Telemunca Avantaje Dezavantaje Optimizare cost


Nou A aparut Legea 81 2018 privind TELEMUNCA  Sunteti pasibil de amenzi intre 2 000 si 10 000 de lei Prof univ dr Raluca Dimitriu v-a pregatit un material de exceptie care va explica in detaliu ce obligatii aveti ca angajator care sunt capcanele fiecarui articol din noua lege cum puteti evita din start amenzi dure In mod sigur si dvs...

Oferta Speciala
valabila 48h


Solicitarea concediului si a indemnizatiei pentru cresterea copilului se face pe baza de cerere si documente doveditoare, cu cel putin 30 de zile inainte de intrarea efectiva in acest concediu.

Atentie mare la faptul ca acest concedi reprezinta intreruperea activitatii pe perioada pana la implinirea de catre copil a varstei de 1 an, 2 ani sau respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap, precizeaza specialistii PortalCodulMuncii.ro.



Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
calculul indemnizatiei pentru cresterea copiluluicccindemnizatie de ccc pfaconcediu crestere copil pfa

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 04 Septembrie 2015
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Conditii acordare CCC pentru PFA fara contract de munca Nota: 4.9 din 5 - 5 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Cum Pot Beneficia De Concediu Pentru Studii ?Intrebare: Buna ziua, Lucrez de 2 ani intr-o institutie publica si anume intr-un spital orasenesc. As vrea sa stiu daca pot beneficia de concediu cu plata sau fara plata in numar de 30 de zile pentru terminarea studiilor universitare ? Studiile sunt intr-un alt domeniu decat cel in care activez in momentul de fata. Va multumesc.
 

Raspuns: Puteti solicita concediu fara plata <br />Art. 153 din Codul muncii republicat<br />(1) ... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Modificari majore in Codul Muncii 2018

- contributii sociale, noutati Revisal, concedii medicale -
 
Descarca GRATUIT raportul special
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
 
Toate modificarile sunt explicate detaliat in raportul

Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
xx
Atentie la modificarile din Codul Muncii in 2018!
- Revisal, contributii, concedii + alte noutati -

Descarcati gratuit Raportul Special

"Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016