Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

SSM: Angajatul a suferit un infarct la locul de munca. Se va considera accident de munca?

ssmprotectia munciisecuritatea munciiaccident de muncainfarct la munca
Ce se intampla in situatia in care un lucrator a suferit un infarct la locul de munca si in fisa de aptitudine este apt conditionat cu tratament de specialitate? Se efectueaza cercetare interna si incidentul se incadreaza ca accident de munca?


Iata doua intrebari extrem de importante si pe care trebuie sa stim cum sa le rezolvam in mod corect pentru a preveni orice posibil litigiu de munca si pentru a preveni viitoare probleme ce tin de securitatea si sanatatea in munca.

Conform expertului Florina Mohanu, tinem cont de faptul ca avem de-a face cu doua situatii distincte.

"Daca evenimentul (infarct, in cazul de fata) este urmat de invaliditate sau deces, cercetarea lui este obligatorie si se face de catre inspectoratele teritoriale de munca [art. 29 alin. (1) lit. b) din Legea nr. 319/2006 a securitatii si sanatatii in munca].

Cercetarea evenimentelor care au avut ca urmare deces, invaliditate evidenta, invaliditate confirmata ulterior, se va incheia in cel mult 15 zile lucratoare de la data producerii acestora.", noteaza Florina Mohanu pentru PortalSSM.ro.

In acelasi timp, atunci cand discutam despre evenimente urmate de incapacitate temporara, cercetarea lor este obligatorie si se efectueaza de catre angajator. (Art. 29 alin. (1) lit. a) din Legea nr. 319/2006 a securitatii si sanatatii in munca.)

Atentie si la faptul ca cercetarea evenimentului urmat de incapacitate temporara de munca se va incheia in cel mult 10 zile lucratoare calculate de la data producerii.


Asa cum precizeaza art. 114 din HG nr. 1425/2006 pentru aprobarea normelor metodologice de aplicare a prevederilor Legii 319/2006 a securitatii si sanatatii in munca, cu modificarile si completarile ulterioare:

37 de modele de Regulament Intern
37 de modele de Regulament Intern

Vezi detalii aici

Cum sa operati eficient si fara greseli in Revisal
Cum sa operati eficient si fara greseli in Revisal

Vezi detalii aici

 Telemunca. Avantaje. Dezavantaje. Optimizare cost
Telemunca. Avantaje. Dezavantaje. Optimizare cost

Vezi detalii aici





Cercetarea evenimentelor are ca scop stabilirea imprejurarilor si a cauzelor care au condus la producerea acestora, a reglementarilor legale incalcate, a raspunderilor si a masurilor ce se impun a fi luate pentru prevenirea producerii altor cazuri similare si, respectiv, pentru determinarea caracterului accidentului.

Concluzia expertului Florina Mohanu este ca avem in acest caz un raspuns afrmativ. DA, este obligatorie cercetarea evenimentului (infarct) produs la locul de munca.

Raspuns oferit de Florina Mohanu pentru PortalSSM.ro




Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
ssmprotectia munciisecuritatea munciiaccident de muncainfarct la munca

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 19 Mai 2015
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


SSM: Angajatul a suferit un infarct la locul de munca. Se va considera accident de munca? Nota: 2.93 din 5 - 14 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (3)


Dragos
04-Nov-2015

Nici eu nu am inteles mare lucru, as vrea sa vad un studiu de caz real, pentru a vedea niste exemple de concluzii care se pot trage dintr-un asemenea caz. Deci, si eu consider acest raspuns evaziv, si neobiectiv...

xx
02-Iun-2015

Ai primit raspunsul! Se cerceteaza cauza, si in functie de aceasta, se stabileste daca a fost accident de munca sau nu. Inainte de a comenta, citeste atent raspunsul.

Lapadatu danut
20-Mai-2015

DEci este sau nu accident de munca ?! Ca nu se intelege decat ca se analizeaza si studiaza .Invatati sa raspundeti pana la capat la intrebare .Slab pregatiti sunteti !

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Depunere Cerere Pentru Incetarea Contractului De MuncaIntrebare: Buna ziua, In momentul de fata sunt in Concediu crestere copil pana in data de 02,02,2019, dar nu as vrea sa ma intorc la vechiul loc de munca. Intrebarea mea este daca pot depunde cererea de revenire din Ccc si cererea de demisie in aceeasi zi ? Multumesc
 

Raspuns: Buna ziua, da. Se poate solicita incetarea suspendarii si incetarea C.I.M in aceeasi zi, cu acordul ... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Modificari majore in Codul Muncii 2018

- contributii sociale, noutati Revisal, concedii medicale -
 
Descarca GRATUIT raportul special
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
 
Toate modificarile sunt explicate detaliat in raportul

Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
xx
Atentie la modificarile din Codul Muncii in 2018!
- Revisal, contributii, concedii + alte noutati -

Descarcati gratuit Raportul Special

"Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016