Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Salariata se intoarce mai devreme din concediu de ingrijire a copilului. Dorim sa desfiintam postul...

concediu igrijire copilconcediul de ingrijire a copiluluicccccc 2015

Sunt numeroase situatii in care salariatii solicita Concediu pentru Ingrijirea Copilului pentru  1 an sau pentru 2 ani si se intorc la serviciu inainte de finalizarea acestui termen. Pe adresa redactiei PortalCodulMuncii a sosit o intrebare referitoare la o astfel de situatie. Iata datele problemei:

          1. Salariata a solicitat 1 an Concediul Pentru ingrijirea Copilului prin cerere (concediul expira in luna iunie 2014).
          2. A reluat activitatea inainte de a i se incheia perioada de 1 an (martie 2014). A fost acceptata la serviciu in conditiile anterioare ramanerii in concediu si a lucrat cu toate drepturile primind in acelasi timp si indemnizatie de insertie.
          3. In luna Aprilie 2015 hotarirea AGA a societatii a decis desfiintarea postului pe care lucra salariata.
          4. Este posibila concedierea salariatei in aceste conditii?
 
Raspuns:
Potrivit art. 12 alin. (2) din Normele metodologice de aplicare a prevederilor Ordonana de urgen a Guvernului nr. 111/2010, aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 52/2011, cu modificarile si completarile ulterioare, acordarea indemnizatiei pentru cresterea copilului sau, dupa caz, a stimulentului de insertie se face la cererea scrisa a persoanei indreptatite ori de cate ori aceasta solicita, cu respectarea conditiilor prevazute de lege.

Asadar, salariata poate reveni oricand la locul de munca si poate reintra oricand in concediu crestere copil pana la implinirea copilului a varstei de 2 ani respective 3 ani in cazul copilului cu handicap.

          Potrivit art. 25 alin. (2) din O.U.G. nr. 111/2010 este interzis angajatorului sa dispuna incetarea raporturilor de munca sau de serviciu in cazul:
a) salariatei/salariatului care se afla, dupa caz, in concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an sau de pana la 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap;
b) salariatei/salariatului care se afla in plata stimulentului de insertie prevazut la art. 7.

 Codul Muncii 2017
Codul Muncii 2017

Vezi detalii aici

Totul despre Pontaj si Programul de lucru
Totul despre Pontaj si Programul de lucru

Vezi detalii aici

Ghid Complet pentru Departamentul HR
Ghid Complet pentru Departamentul HR

Vezi detalii aici





Aceasta interdictie se extinde, o singura data, cu pana la 6 luni dupa revenirea definitiva a salariatei/salariatului in unitate.

Prin urmare, salariata aflata in plata stimulentului de insertie nu va putea fi concediata 6 luni de la revenirea definitiva in unitate.
 
Asadar, salariata poate reintra in concediu crestere copil, poate lucra fiind protejata impotriva concedierii si isi poate prelungi concediul pentru cresterea copilului pana la doi ani (concediu fara plata) sau chiar pana la 3 ani (daca pe perioada concediului de crestere copil descopera un handicap al copilului).
 
Potrivit art. 2 alin. (7) din Ordonana de urgen a Guvernului nr. 111/2010 optiunea beneficiarului cu privire la concediul si indemnizatia pentru cresterea copilului se exprima in scris, pe baza de cerere, si nu poate fi schimbata pe parcursul acordarii drepturilor.

Astfel, salariata care a optat pentru concediu de crestere copil pana la 1 an, are optiunea prelungirii acestuia numai prin concediu fara plata.

Temeiul acordarii concediului fara plata pentru crestere copil este reglementat de O.U.G. nr. 111/2010.

Concediul fara plata indemnizatiei pentru concediu crestere copil se va efectua in temeiul O.U.G. nr. 111/2010 detalii ce vor constitui o nota in Revisal.

Dreptul la concediul fara plata pentru cresterea copilului pana la varsta de 2 ani este consacrat de art. 6 alin. (1) din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, aprobata cu modificari de Legea 132/2011, cu modificarile si completarile ulterioare.

Pe perioada concediului fara plata prevazut la art. 6, persoana este asigurata atat la sistemul asigurarilor sociale de sanatate cat si la somaj si pensie. Astfel, pe perioada concediului fara plata prevazut la art. 6 plata contributiei de asigurari sociale de sanatate pentru aceste persoane se asigura de la bugetul de stat, astfel cum prevede art. 21 alin. (1) din ordonanta de urgenta.

In vederea asigurarii in sistemul asigurarilor sociale de sanatate a persoanei beneficiare a concediului fara plata pentru cresterea copilului pana la varsta de 2 ani agentiile teritoriale au obligatia de a vira lunar caselor de asigurari de sanatate teritoriale contributia individuala de asigurari sociale de sanatate si de a transmite tabelul nominal privind persoanele beneficiare, astfel cum rezulta din dispozitiile art. 33 alin. (1) din Normele metodologice de aplicare a prevederilor OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, aprobate prin HG 52/2011, cu modificarile si completarile ulterioare.

Cu alte cuvinte, pe toata durata concediului fara plata pentru cresterea copilului beneficiarul este asigurat in cadrul sistemului asigurarilor sociale, plata contributiei de asigurari pentru aceste persoane fiind asigurata de la bugetul de stat.
 
Astfel, salariata poate reintra in concediu crestere copil, poate ramane la locul de munca fiind protejata impotriva concedierii, poate prelungi concediul de crestere copil pana la doi ani numai prin concediu fara plata pentru cresterea copilului ce are temei legal art. 6 din O.U.G. nr. 111/2010, insa salariata nu poate fi concediata 6 luni de la revenirea definitiva in unitate.

In ceea ce priveste perioada de 6 luni, avand in vedere ca sintagma folosita de legiuitor in cuprinsul art. 25 alin. (3) din Ordonana de urgen a Guvernului nr. 111/2010, cu modificarile si completarile ulterioare este ambigua cu pana la 6 luni, apreciem ca in perioada de 6 luni de la revenirea definitiva a salariatei la locul de munca aceasta nu poate fi concediata. Revenirea definitiva se considera in momentul in care salariata nu nai poate reintra in concediu crestere copil, doi ani respectiv 3 ani (daca pe perioada concediului de crestere copil descopera un handicap al copilului), respectiv momentul expirarii duratei concediului.

Astfel, dupa expirarea duratei concediului crestere copil intr-o perioada de pana la 6 luni angajatorul nu poate inceta contractul de munca.

In functie de temeiul care va sta la baza concedierii, prin procedura care trebuie sa aiba loc in mod obligatoriu ulterior datei de revenire din concediu crestere copil, trebuie, in mod obligatoriu, acordat si preavizul.

Pe cale de consecinta nu puteti concedia salariata decat dupa 6 luni de la revenirea din CIC potrivit dispozitiilor legale mai sus citate, cu exceptia faptului in care societatea se afla in reorganizare judiciara sau faliment cand obligatorie ramane numai perioada de preaviz.
 
 
Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 18 Mai 2015
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Salariata se intoarce mai devreme din concediu de ingrijire a copilului. Dorim sa desfiintam postul... Nota: 4.38 din 5 - 8 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Care Salariu Minim Tarifar De Incadrare Pentru Un Angajat Elev - Minor?Intrebare: Buna ziua Va rog frumos sa ma ajutati cu acest caz: se doreste anagajarea unui elev minor pentru perioada vacantei cu salariul tarifar de incadrare 1450 lei/luna. Eu inteleg ca in Hotărārea nr. 1/2017 pentru stabilirea salariului de bază minim brut pe țară garantat īn plată -- Art. 1. - Jurisprudență (16) Īncepānd cu data de 1 februarie 2017, salariul de bază minim brut pe țară garantat īn plată, sumă stabilită īn bani car
 

Raspuns: Buna ziua, cf. art. 112 (2)-"in cazul tinerilor in varsta de pana la 18 ani durata timpului de ... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Codul Muncii - 19 modificari majore in luna august”
exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

CODUL MUNCII - 19 modificari majore in luna august 2017

 
Descarca GRATUIT raportul special
Codul Muncii - 19 modificari majore in luna august
 
Toate modificarile aparute in Codul Muncii sunt explicate detaliat in raportul
 
"Codul Muncii - 19 modificari majore in luna august"

 

 

 

 
 
 



 
xx
Codul Muncii a suferit 19 modificari in luna august!
Atentie la modificarile din Codul Muncii! De la 1 august au aparut modificari majore care afecteaza toate firmele!

Descarcati gratuit Raportul Special

"Codul Muncii - 19 modificari majore in luna august"

Da, vreau sa primesc newsletterul Legislatia Muncii