Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Poti intra in CCC pentru al doilea copil dupa concediu fara plata pentru cresterea primului copil?

concediu fara plata pentru cresterea primului copilconcediu fara platacresterea copiluluiconcediu crestere copil
Ce se intampla cu salariata care se afla in concediu fara plata pentru cresterea copilului pana la 2 ani daca anunta ca este din nou insarcinata?


Sa presupunem ca se afla in concediu fara plata pentru crestere copil pana la data de 11.08.2015. Anunta ca este din nou insarcinata si ca va naste in luna aprilie 2015.

Are dreptul la concediu si indemnizatie pentru cresterea celui de-al 2-lea copil? Si daca da, cu ce data poate solicita acest concediu?

Raspunsul specialistilor PortalCodulMuncii.ro:

Concediul fara plata acordat pentru cresterea copilului constituie perioada asimilata pentru acordarea acestei indemnizatii. Prin urmare, chiar daca salariata a fost in concediu fara plata pentru cresterea copilului va avea dreptul la indemnizatie pentru cresterea celui de al doilea copil.

Potrivit art. 9 alin. (2) din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor durata de acordare a concediului se prelungeste corespunzator in cazul suprapunerii a doua sau mai multor situatii de natura a genera acest drept.

In cazul suprapunerii a doua sau mai multor situatii de natura a genera concediu si indemnizatie pentru crestere copil sau stimulentul de insertie se acorda o singura indemnizatie.

Atentie la faptul ca pe perioada suprapunerii a doua sau mai multor situatii dintre cele mentionate mai sus cuantumul indemnizatiei lunare se majoreaza cu suma de 1,2 ISR pentru fiecare dintre copii, incepand cu cel de-al doilea.

Ghid practic de salarizare
Ghid practic de salarizare

Vezi detalii aici

Detasarea transnationala a salariatilor
Detasarea transnationala a salariatilor

Vezi detalii aici

Cartea Verde a Legislatiei Muncii
Cartea Verde a Legislatiei Muncii

Vezi detalii aici




De asemenea, mentionam faptul ca cererea pentru acordarea drepturilor prevazute de prezenta ordonanta de urgenta, reprezentand indemnizatie sau stimulent de insertie, si documentele din care rezulta indeplinirea conditiilor legale de acordare a acestora se depun la primaria comunei, orasului, municipiului, respectiv sectoarelor municipiului Bucuresti pe raza careia solicitantul isi are domiciliul sau resedinta.

Nu neglijam faptul ca pana la data de 5 a fiecarei luni, primariile au obligatia de a transmite pe baza de borderou cererile inregistrate in luna anterioara, insotite de documentele justificative, la agentiile pentru prestatii sociale judetene, respectiv a municipiului Bucuresti, denumite in continuare agentii teritoriale.

Atentie la faptul ca aceste cereri se solutioneaza in termen de 15 zile lucratoare de la data inregistrarii la agentia teritoriala, prin decizie de admitere sau, dupa caz, de respingere, emisa de directorul executiv.

Decizia se comunica solicitantului in termen de 5 zile lucratoare de la data emiterii.

Potrivit art. 15 alin. (1) lit. b) din OUG 111/2010 drepturile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta reprezentand indemnizatii si stimulent de insertie se stabilesc incepand cu data nasterii copilului, daca cererea este depusa in termen de 60 de zile lucratoare de la acea data, in cazul persoanelor care nu indeplinesc conditiile, conform legii, pentru acordarea concediului de maternitate si a indemnizatiei aferente.

Astfel, salariata va putea solicita concediu crestere copil pentru cel de-al doilea copil in termen de 60 de zile de la data nasterii celui de-al doilea copil si va beneficia de concediu crestere copil in cuantum de 1 ISR (in prezent 600 lei) incepand cu data nasterii copilului.

Analiza realizata de specialistii PortalCodulMuncii.ro

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 14 Aprilie 2015
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Poti intra in CCC pentru al doilea copil dupa concediu fara plata pentru cresterea primului copil? Nota: 4.75 din 5 - 4 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Indemnizatie Acordata La Iesirea La PensieIntrebare: Buna ziua, Am lucrat la Biroul Roman de Metrologie Legala, institutie publica cu venituri extrabugetare si subventii de la stat, intr-un procent foarte mic. In data de 11.09.2017 am iesit anticipat la pensie. In contractul colectiv de munca, este prevazut un articol: "In conditiile legii si in limita prevederilor bugetare aprobate, salariatii care inceteaza activitatea ca urmare a pensionarii, primesc la plecarea din institutie o indemnizatie egala cu 2 salarii de baza, suportata din fondul de
 

Raspuns: Buna seara,<br />Va rog sa-mi spuneti daca imi puteti raspunde la intrebare, sau nu. Timpul tr... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“(OUG 82) Negocierea Salariilor in 2018 - ce este OBLIGATORIU si ce NU?”
exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

NEGOCIEREA SALARIILOR - ce este OBLIGATORIU si ce NU?

 
Descarca GRATUIT raportul special
(OUG 82) Negocierea Salariilor in 2018 - ce este OBLIGATORIU si ce NU?
 
Toate modificarile sunt explicate detaliat in raportul
 
"(OUG 82) Negocierea Salariilor - Sfaturi practice, Sanctiuni de evitat"

 

 

 

 
 
 



 
xx
(OUG 82) Negocierea Salariilor in 2018 - ce este OBLIGATORIU si ce NU?
Atentie la modificare prin OUG 82! Este OBLIGATORIE negocierea salariilor. Cititi sfaturile expertilor: Exemple concrete, Sanctiuni de evitat

Descarcati gratuit Raportul Special

"(OUG 82) Negocierea Salariilor in 2018 - ce este OBLIGATORIU si ce NU?"

Da, vreau sa primesc newsletterul Legislatia Muncii