Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Angajatorul poate schimba criteriile de evaluare a salariatilor fara acordul acestora?

Regulamentul internclauza de formare profesionalacriterii de evaluare
Angajatorul stabileste unilateral criteriile de evaluare si i le notifica salariatului de la angajare. Poate el insa modifica aceste criterii, pe parcursul derularii raportului de munca, fara sa fie necesar acordul

salariatului?


Raspunsul expertului in legislatia muncii si salarizare, Gabriela Dita:

"In principiu nu. Potrivit art. 17 alin. (5) din Codul muncii: orice modificare a unuia dintre elementele prevazute la alin. (2) in timpul executarii contractului individual de munca impune incheierea unui act
aditional la contract, intr-un termen de 20 de zile lucratoare de la data aparitiei modificarii, cu exceptia situatiilor in care o asemenea modificare rezulta ca posibila din lege sau din contractul colectiv de munca aplicabil.

Legea nr. 40/2011 prevede posibilitatea angajatorului de a stabili unilateral criteriile de evaluare, dar nu si de a le modifica unilateral. De aceea, odata informat salariatul la angajare cu privire la criteriile de evaluare acestea nu vor putea fi modificate pe parcurs prin act unilateral al angajatorului, ci doar prin act aditional la contractul de munca.

Daca informarea salariatului cu privire la criteriile de evaluare nu s-a realizat, sau daca criteriile cu privire la care salariatul a fost informat se modifica pe parcurs, acordul salariatului exprimat prin act aditional, este necesar.

Angajatorul ar putea modifica criteriile de evaluare in urma trimiterii salariatului la cursuri de formare profesionala. Este firesc ca, in urma formarii profesionale, angajatorul sa pretinda si ridicarea nivelului de performanta profesionala. In acest caz noile criterii de evaluare ar putea face parte din actul aditional cuprinzand clauza de formare profesionala."

Sursa: Regulamentul intern, ghid practic 2015

Cum sa operati eficient si fara greseli in Revisal
Cum sa operati eficient si fara greseli in Revisal

Vezi detalii aici

Cartea Verde a Legislatiei Muncii
Cartea Verde a Legislatiei Muncii

Vezi detalii aici

Evaluarea angajatilor in 8 pasi
Evaluarea angajatilor in 8 pasi

Vezi detalii aici






Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
Regulamentul internclauza de formare profesionalacriterii de evaluare

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 12 Martie 2015
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Angajatorul poate schimba criteriile de evaluare a salariatilor fara acordul acestora? Nota: 3.92 din 5 - 6 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Referitor La Pensionare Limita De VirstaIntrebare: Sunt secretara la o gradinita de copii cu personalitate juridica, deci angajata in invatamitul preuniversitar pe un post unic. In data de 04.07.2018 implinesc virta pentru pensionare la limita de virsta, data la care am sa-mi depun dosarul de pensie. Ce trebuie sa fac ca sa pot sa lucrez in continuare, cumulind pensia cu salariul ?Trebuie neaparat sa particip la concurs ( daca se vor debloca posturile- au fos blocate inclusiv cele unice) sau poate sa mi faca alt contract de munca pe perioada ned
 

Raspuns: Veti putea cumula pensia cu salariul pe baza unui contract de munca incheiat pe perioada determinata... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

eNews Resurse Umane

Importanta Work-Life Balance
Descarca GRATUIT raportul special

"Importanta Work-Life Balance"
 

 

 


 
xx
PRIORITATILE ANULUI 2018
Afla cum realizezi echilibrul intre activitatea profesionala
si viata personala a angajatilor

Descarca acum GRATUIT Raportul Special

"Importanta Work-Life Balance"

Da, vreau sa primesc revista de Resurse Umane