Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Transportul salariatilor la si de la locul de munca se supune impozitarii ca un avantaj de natura salariala?

avantaj de natura salarialaajutoarele pentru bolile grave si incurabileajutoarele pentru nastere
Conform contractului colectiv de munca, angajatii primesc o anumita suma neta pentru transportul de la si pana la locul de munca, fara a prezenta insa documente justificative. In aceasta situatie, sumele de transport reprezinta avantaj de natura salariala si trebuie incluse pe statul de plata si impozitate ca si o prima, prin retinerea tuturor contributiilor sociale?


Raspunsul expertilor PortalCodulMuncii.ro:

"Conform art. 55 alin. (4) din Codul fiscal, urmatoarele sume nu sunt incluse in veniturile salariale si nu sunt impozabile, in intelesul impozitului pe venit: ajutoarele de inmormantare, ajutoarele pentru pierderi produse in gospodariile proprii ca urmare a calamitatilor naturale, ajutoarele pentru bolile grave si incurabile, ajutoarele pentru nastere, veniturile reprezentand cadouri pentru copiii minori ai salariatilor, cadourile oferite salariatelor, contravaloarea transportului la si de la locul de munca al salariatului, costul prestatiilor pentru tratament si odihna, inclusiv transportul pentru salariatii proprii si membrii de familie ai acestora, acordate de angajator pentru salariatii proprii sau alte persoane, astfel cum este prevazut in contractul de munca.

Astfel, contravaloarea transportului la si de la locul de munca nu intra in baza de calcul al impozitului pe venit astfel cum este prevazut in contractul de munca. Insa, faptul ca suma acordata este folosita pentru transportul la si de la locul de munca trebuie sa fie justificat in caz contrar suma acordata salariatului reprezinta venit salarial supus impozitului pe venit si contributiilor sociale obligatorii."

Raspuns oferit de specialistii PortalCodulMuncii.ro

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
202 Modele de fise de post actualizate conform GDPR


ACTUALIZATE conform Noului GDPR Scapati de stresul controlului Va oferim 202 modele de fise de post redactate impecabil EDITABILE si conforme noului COR & GDPR Atentie Cand vine vorba despre fise de post stiti bine Trebuie sa fie in deplina conformitate cu Regulamentul General privind Protectia Datelor Personale GDPR –...

Oferta Speciala
valabila 48h



Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
avantaj de natura salarialaajutoarele pentru bolile grave si incurabileajutoarele pentru nastere

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 02 Martie 2015
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Transportul salariatilor la si de la locul de munca se supune impozitarii ca un avantaj de natura salariala? Nota: 3.25 din 5 - 6 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (1)


oana portar
03-Mar-2015

Se acorda acest drept doar categoriilor de salariati care au incheiat Contracte colective de munca, cu conditia ca distanta la si de la locul de munca sa fie mai mare de 40 km. Pentru bugetari, pentru categoriile la care nu se prevad aceste drepturi in lege, nu se acorda. A se vedea si conditiile contra prevazute in Codul fiscal.

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Codurile COR Trebuie Atribuite In Functie De CAEN?Intrebare: Buna ziua, In cadrul unei firme, se pot atribui functii angajatilor, cu codurile COR aferente pozitiilor pe care le ocupa, insa numai in concordanta cu domeniul de activitate (codul CAEN) al acesteia? De exemplu, daca domeniul de activitate al unei firme este de 7311 - activitati ale agentiilor de publicitate, se pot face angajari cu orice functie din COR? Multumesc
 

Raspuns: Va multumesc, deci raspunsul la intrebarea mea este "da"?... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Modificari majore in Codul Muncii 2018

- contributii sociale, noutati Revisal, concedii medicale -
 
Descarca GRATUIT raportul special
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
 
Toate modificarile sunt explicate detaliat in raportul

Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
xx
Atentie la modificarile din Codul Muncii in 2018!
- Revisal, contributii, concedii + alte noutati -

Descarcati gratuit Raportul Special

"Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016