Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Persoanele autorizate sa desfasoare activitati independente si CAS

CASLegea pensiilorLegea pensiilor 2009asigurari socialepensii

Editorial, 09.04.2009 - Gabriela Chirazof

Desfasor o activitate independenta ca si consultant fiscal. Trebuie sa ma asigur in sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale? Daca nu ma asigur ce risc sa mi intample?

Raspuns: Potrivit dispozitiilor art. 5 alin. (1) lit. d) din Legea nr. 19/2000, cu modificarile si completarile ulterioare, in sistemul public sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii, persoanele autorizate sa desfasoare activitati independente.

In categoria "persoane autorizate sa desfasoare activitati independente" se incadreaza urmatoarele persoane:
- expert contabil;
- contabil autorizat;
- consultant de plasament in valori mobiliare;
- medic;
- farmacist;
- medic veterinar;
- psiholog cu drept de libera practica;
- notar public;
- auditor financiar;


Ghid Complet pentru Departamentul HR
Ghid Complet pentru Departamentul HR

Vezi detalii

Detasarea transnationala a salariatilor
Detasarea transnationala a salariatilor

Vezi detalii

Ghid complet SSM si PSI pentru angajator
Ghid complet SSM si PSI pentru angajator

Vezi detalii




- practician in reorganizare si lichidare;
- persoane autorizate sa realizeze si sa verifice lucrarile de specialitate din domeniul cadastrului, geodeziei si cartografiei;
- expert tehnic;
- urbanist;
- restaurator;
- persoane autorizate sa furnizeze servicii publice conexe actului medical;
- consilier in proprietate industriala;
- expert criminalist;
- executor judecatoresc;
- arhitect;
- traducator autorizat;
- consultant fiscal;
- broker;
- oricare alte persoane care realizeaza venituri din practicarea unor profesii reglementate, desfasurata in mod independent, in conditiile legii, precum si persoanele care realizeaza venituri din practicarea unei meserii.

Toate aceste persoane (care au cel putin varsta de 18 ani) sunt obligate sa se asigure pe baza declaratiei de asigurare. Venitul lunar asigurat este cel stabilit prin declaratia de asigurare.

Nu aveti obligativitatea depunerii declaratiei de asigurare daca, pe langa desfasurarea activitatii de consultant, beneficiati de una dintre categoriile de pensii prevazute de Legea pensiilor nr. 19/2000 sau daca va regasiti in situatiile prevazute la art. 5 alin. (1) pct. I, II si III din aceasta lege.

Declaratia de asigurare se depune, personal sau pot fi transmise prin posta, cu confirmare de primire, in termen de 30 de zile de la data incadrarii in situatia respectiva la casa teritoriala de pensii din raza de domiciliu sau de resedinta.

Nedepunerea la termen a declaratiei de asigurare constituie contraventie daca nu a fost savarsita in astfel de conditii incat, potrivit legii penale, sa constituie infractiuni. Contraventia de nedepunere la termen a declaratiei de asigurare se sanctioneaza cu amenda de la 1500 lei la 5000 lei.
_____________________________________________
CAS, CASS, concedii medicale, somaj, pensii ...
acum aveti toate raspunsurile la indemana! Click aici.
_____________________________________________

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 09 Aprilie 2009
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Persoanele autorizate sa desfasoare activitati independente si CAS Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Concediere Colectiva Dar Schimbarea Functiei In PreavizIntrebare: Buna ziua, ma numesc Diaconu Daniel si activez ca inginer electromecanic la sucursala EM Lupeni din cadrul CEH SA.Avand in vedere ca se vor face concedieri colective ,iar perioada de preaviz este cuprinsa intre 09.11.2017 - 11.12.2017, mi s-a spus ca pe perioada preavizului voi fi decazut din functie urmand a fi doar simplu muncitor.Va intreb daca este legal acest lucru, iar daca este ilegal cui ma pot adresa.Multumesc
 

Raspuns: Este ilegal.Schimbarea elemntelor din contractul individual de munca nu se face unilateral Va adresa... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Codul Muncii - 19 modificari majore in luna august”
exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

CODUL MUNCII - 19 modificari majore in luna august 2017

 
Descarca GRATUIT raportul special
Codul Muncii - 19 modificari majore in luna august
 
Toate modificarile aparute in Codul Muncii sunt explicate detaliat in raportul
 
"Codul Muncii - 19 modificari majore in luna august"

 

 


 
xx
Codul Muncii a suferit 19 modificari in luna august!
Atentie la modificarile din Codul Muncii! De la 1 august au aparut modificari majore care afecteaza toate firmele!

Descarcati gratuit Raportul Special

"Codul Muncii - 19 modificari majore in luna august"

Da, vreau sa primesc newsletterul Legislatia Muncii