Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Angajata nu mai revine la lucru la finalizarea CCC? Iata cum se procedeaza!

cccconcediu cresterea copiluluiconcediu ingrijire copilmunca in timpul concediului de crestere copil


Cum procedam in situatia in care angajata aflata in concediu pentru ingrijirea copilului pana la 2 ani nu se prezinta la serviciu atunci cand copilul implineste un an si 11 luni? Plicul s-a intors pentru ca posta nu a gasit persoana acasa.

Daca angajata nu se prezinta nici la implinirea de catre copil a doi ani, cum se ridica suspendarea pentru ingrijire copil si ce masuri se vor lua? Cum procedam?



Raspunsul specialistilor PortalCodulMuncii.ro:

Pastrati plicul sa detineti dovada informarii salariatei ca trebuia sa revina mai devreme cu o luna, chiar daca fiecare cetatean are obligatia sa fie informat in conditiile in care toate actele normative se publica in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea a I-a.

Pentru faptul ca nu a revenit la locul de munca va returna indemnizatia primita in ultima luna.

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
202 Modele de fise de post actualizate conform GDPR


ACTUALIZATE conform Noului GDPR Scapati de stresul controlului Va oferim 202 modele de fise de post redactate impecabil EDITABILE si conforme noului COR & GDPR Atentie Cand vine vorba despre fise de post stiti bine Trebuie sa fie in deplina conformitate cu Regulamentul General privind Protectia Datelor Personale GDPR –...

Oferta Speciala
valabila 48h

Salariata care a nascut dupa data de 1 ianuarie 2011, ii sunt aplicabile dispozitiile OUG 111/2010.

Astfel, potrivit dispozitiilor art. 25 alin. (2) din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor (CCC), este interzis angajatorului sa dispuna incetarea raporturilor de munca sau de serviciu in cazul:

a) salariatei/salariatului care se afla in concediu crestere copil in varsta de pana la un an sau de pana la 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap;
b) salariatei/salariatului care se afla in plata stimulentului de insertie prevazut la art. 7.

Alin. (3) din acelasi articol prevede ca interdictia prevazuta la alin. (2) se extinde, o singura data, cu pana la 6 luni dupa revenirea definitiva a salariatei/salariatului in unitate, iar alin. (4) mentioneaza ca prevederile alin. (2) si (3) nu se aplica in cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare sau a falimentului angajatorului, in conditiile legii.

Astfel, interdictia de a dispune incetarea raporturilor de munca se extinde, o singura data, cu pana la 6 luni dupa revenirea definitiva a salariatei in unitate.

Daca salariata nu se prezinta la locul de munca si nici nu comunica o stare de incapacitate temporara de munca sau o situatie care sa ii motiveze absenta de la locul de munca o veti putea concedia pentru absente nemotivate respectand procedura concedierii disciplinare.


Speta solutionata de specialistii PortalCodulMuncii.ro



Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
cccconcediu cresterea copiluluiconcediu ingrijire copilmunca in timpul concediului de crestere copil

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 05 Noiembrie 2014
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Angajata nu mai revine la lucru la finalizarea CCC? Iata cum se procedeaza! Nota: 3.5 din 5 - 3 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (1)


BrÓnzas Romina
28-Sep-2016

Foarte utila aceasta informatie deoarece nimeni nu te informeaza cu ceea ce ar trebui facut in cazut in cazul in care nu doresti sa revii la locul de munca,sunt o mamica a unei fetite de 1 an si 1 luna si sunt multumita de aceste informatii.Va multumesc

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Pensie Limita De Varsta - AdeverintaIntrebare: Buna ziua! Am o angajata care urmeaza sa depuna dosarul pentru pensie limita de varsta, iar pana la primirea deciziei de pensionare dansa isi continua activiatate in cadrul firmei. Cum se procedeaza in cazul acesta si ce adeverinta trebuie sa eliberez pentru a dovedi activitatea prestata? Multumesc!
 

Raspuns: Va trebui sa-i eliberati o adeverinta cu stagiul de cotizare la pensie de la 01.01.2011 la zi de ca... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Modificari majore in Codul Muncii 2018

- contributii sociale, noutati Revisal, concedii medicale -
 
Descarca GRATUIT raportul special
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
 
Toate modificarile sunt explicate detaliat in raportul

Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
xx
Atentie la modificarile din Codul Muncii in 2018!
- Revisal, contributii, concedii + alte noutati -

Descarcati gratuit Raportul Special

"Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]