Consultanta in afaceri | Manager
detalii aici

Cauti un loc de munca?


Stiati ca...
...... exista peste 40 de documente OBLIGATORII pe care inspectorii ITM le verifica atunci cand vor sa va amendeze cu orice pret >> Detalii aici <<
:: mai multe intrebari si raspunsuri

Tichete cadou de Craciun


Editorial, 12.12.2008 - Gabriela Chirazof

Sunt sigura ca simtiti, la fel ca mine, ca se apropie indragitele sarbatori de iarna, cand familia si prietenii devin subiectele centrale ale atentiei noastre si dorim sa le aratam dragostea noastra prin oferirea celor mai frumoase cadouri.

De Craciun, unii angajatori acorda prime in bani salariatilor sai, altii organizeaza pentru copiii angajatilor petreceri in jurul bradului, iar altii prefera acordarea catre salariati a biletelor de valoare cunoscute sub denumirea de tichete cadou.

Tichetele cadou sunt deductibile fiscal si scutite de taxe si impozite, in conditiile legislatiei in vigoare. Ele sunt emise numai de catre unitatile autorizate de Ministerul Finantelor Publice.

Agajatorii care pot utilize bilete de valoare sub forma tichetelor cadou sunt:
a) regiile autonome, societatile si companiile nationale, societatile comerciale, indiferent de forma juridica de organizare si de forma de proprietate;
b) institutiile din sectorul bugetar, definite de legea privind finantele publice si de legea privind finantele publice locale, indiferent de sistemul de finantare si subordonare, inclusiv cele care se finanteaza integral din venituri proprii;
c) institutiile financiare si institutiile de credit;
d) organizatiile cooperatiste, societatile agricole si alte forme de asociere agricola cu personalitate juridica, organizatiile nonprofit, precum si orice alta entitate care are statutul legal de persoana juridica constituita potrivit legislatiei romane;
e) persoanele fizice care incadreaza personal pe baza de contract individual de munca.

Tichetele cadou se pot utiliza pentru:
campanii de marketing, studiul pietei, promovarea pe piete existente sau noi,
pentru protocol,


pentru cheltuielile de reclama si publicitate,
pentru cheltuieli sociale, pentru salariati.

Angajatorii acorda angajatilor proprii tichete cadou, in limita sumei prevazute in bugetul de venituri de cheltuieli aprobat potrivit legii, intr-o pozitie distincta de cheltuieli denumita "Tichete cadou" pentru cheltuieli sociale.

Potrivit art. 55 alin. (4) lit. a) din Codul fiscal, urmatoarele sume nu sunt incluse in veniturile salariale si nu sunt impozabile, in intelesul impozitului pe venit: ajutoarele de inmormantare, ajutoarele pentru pierderi produse in gospodariile proprii ca urmare a calamitatilor naturale, ajutoarele pentru bolile grave si incurabile, ajutoarele pentru nastere, veniturile reprezentand cadouri pentru copiii minori ai salariatilor, cadourile oferite salariatelor, contravaloarea transportului la si de la locul de munca al salariatului, costul prestatiilor pentru tratament si odihna, inclusiv transportul pentru salariatii proprii si membrii de familie ai acestora, acordate de angajator pentru salariatii proprii sau alte persoane, astfel cum este prevazut in contractul de munca.

Cadourile oferite de angajatori in beneficiul copiilor minori ai angajatilor, cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, precum si cadourile oferite angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie sunt neimpozabile, in masura in care valoarea cadoului oferit fiecarei persoane, cu orice ocazie din cele de mai sus, nu depaseste 150 lei.
__________________________________________________________________
Cum sa-i faceti pe angajati sa munceasca cat mai mult si cu rezultate cat mai bune?
Clic aici pentru raspunsuri
__________________________________________________________________

Ti-a placut acest articol? Trimite-l si prietenilor tai!


Data aparitiei: -

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

Cand Ies La Pensie

Intrebare: adica incepand de la 6 ani dar sa se puna 3 luni la an asa cum se pune si la grupa 1 6 luni la an adica 3 ani la 6 ani si la grupa a 2 a la 6 ani 1 an si 8 luni va multumesc anticipat si nu va mai deranjez

Raspuns: Beneficiati de stagiu suplimentar cate 3 luni pentru fiecare an complet lucrat in grupa a IIa de mu... citeste tot raspunsul aici




Trimite opinia ta comunitatii legislatiamuncii.ro








  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare





Adauga acest articol in site-ul tau

ALTE ARTICOLE REFERITOARE LA tichete cadou, codul fiscal, craciun:







ULTIMELE ARTICOLE REFERITOARE LA tichete cadou, codul fiscal, craciun: