Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Specialistii raspund: Desfiintarea postului salariatei venite din CIC

concediu de crestere a copiluluiincetare contract de muncaconcediere salariata venita din cic


Avem de-a face cu o speta deosebit de complexa, referitoare la revenirea din CIC a unei salariate, al carei post nu se mai regaseste in organigrama. Salariata este economist iar firma a externalizat serviciile de contabilitate catre o firma specializata. Cum procedam in aceasta situatie? In ce conditii putem desface contractul de munca pentru aceasta salariata?

Raspunsul specialistilor PortalCodulMuncii.ro:

Amintim faptul ca este interzis angajatorului sa dispuna incetarea raporturilor de munca sau de serviciu in cazul:

a) salariatei/salariatului care se afla in concediu crestere copil in varsta de pana la un an sau de pana la 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap;

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
202 Modele de fise de post actualizate conform GDPR


ACTUALIZATE conform Noului GDPR Scapati de stresul controlului Va oferim 202 modele de fise de post redactate impecabil EDITABILE si conforme noului COR & GDPR Atentie Cand vine vorba despre fise de post stiti bine Trebuie sa fie in deplina conformitate cu Regulamentul General privind Protectia Datelor Personale GDPR –...

Oferta Speciala
valabila 48h


b) salariatei/salariatului care se afla in plata stimulentului de insertie prevazut la art. 7.

Nu uitati faptul ca aceasta interdictie se extinde o singura data, cu pana la 6 luni dupa revenirea definitiva a salariatei/salariatului in unitate. In mod clar, aceste prevederi nu se aplica atunci cand discutam despre concedierea pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare sau a falimentului angajatorului, in conditiile legii.

Salariata pe durata concediului de crestere copil poate reveni oricand la locul de munca si poate reintra oricand in concediu. Revenirea definitiva este momentul in care salariata nu mai poate reintra in concediu crestere copil, respectiv momentul expirarii duratei concediului.

Astfel, dupa expirarea duratei concediului crestere copil dupa o perioada de 6 luni angajatorul poate inceta contractul de munca

In functie de temeiul care va sta la baza concedierii, prin procedura care trebuie sa aiba loc in mod obligatoriu ulterior datei de revenire din concediu crestere copil, trebuie, in mod obligatoriu, acordat si preavizul.

Nu putem concedia salariata decat dupa 6 luni de la revenirea din CIC.


Raspuns oferit de specialistii PortalCodulMuncii.ro

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
concediu de crestere a copiluluiincetare contract de muncaconcediere salariata venita din cic

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 15 Iulie 2014
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Specialistii raspund: Desfiintarea postului salariatei venite din CIC Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Daca Iau Concediu Odihna Pe 15 Ian La Cate Zile Am DreptulIntrebare: Pentru un angajat cu o vechime de 1 an si 2 luni, care mai are de efectuat 2 zile de CO ramase din anul anterior, care depune o cerede pentru 7 zile de CO, pentru data de 15.01.2018. Cum procedam? 1. Se aproba cererea pt cele 7 zile (2 zile din 2017 ramase + 5 zile din 2018) si ii mai raman de efectuat 16 zile. 2. Avand in vedere ca din 2018 a lucrat doar 1 luna are dreptul la 1 zi de CO (proportional cu timpul lucrat) si inca 2 zile din cele ramase din 2017, deci va avea dreptul doar la
 

Raspuns: Din cate stiu eu, in modificarile facute CM in 2015, a fost scoasa din art.145 al. 2 partea cu "... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Modificari majore in Codul Muncii 2018

- contributii sociale, noutati Revisal, concedii medicale -
 
Descarca GRATUIT raportul special
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
 
Toate modificarile sunt explicate detaliat in raportul

Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
xx
Atentie la modificarile din Codul Muncii in 2018!
- Revisal, contributii, concedii + alte noutati -

Descarcati gratuit Raportul Special

"Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016