Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
legislatiamuncii.ro cauta meniu
Raporturile de munca ale PFA

 

Speta interesanta: Mesele angajatilor, suportate de angajator, reprezinta sau nu avantaje in natura?

avantaje in naturamesele suportate de angajatormasa suportata de angajator


Daca privim lucrurile din perspectiva impozitului pe venit, contravaloarea meselor acordate gratuit angajatilor este considerata avantaj si asimilata salariilor in vederea impunerii, in conformitate cu prevederile art. 55 alin. (3) lit. b) din Legea 571/2003 privind Codul fiscal.

Conform pct. 109 drepturile salariale acordate in natura, precum si avantajele acordate angajatilor se evalueaza conform pct. 74-76 si se impoziteaza in luna in care au fost primite. Documentele referitoare la calculul contravalorii veniturilor si avantajelor in natura primite de angajat se vor anexa la statul de plata.

Asadar, contravaloarea mesei oferite angajatilor se include in veniturile din salarii si se impoziteaza conform prevederilor art. 57 din Codul fiscal, in luna in care sunt primite.

Atentie! Documentele referitoare la calculul contravalorii avantajului in natura primit de angajati se vor anexa la statul de plata.

In concluzie, contravaloarea meselor acordate salariatilor atunci cand ester suportata de angajator reprezinta avantaj in natura.

Totodata, contravaloarea mesei poate fi incadrata la cheltuieli de protocol daca aceasta este acordata si clientilor in cadrul unei intalniri de afaceri.

Asadar, contravaloarea mesei suportate de angajator reprezinta avantaj pentru salariati, dar, de la o ocazie la alta, aceasta poate sa nu constituie avantaj.

Cartea Verde a Legislatiei Muncii
Cartea Verde a Legislatiei Muncii

Vezi detalii aici

 Codul Muncii 2017
Codul Muncii 2017

Vezi detalii aici

MEMO Relatii de Munca
MEMO Relatii de Munca

Vezi detalii aici






Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 03 Iunie 2014
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Speta interesanta: Mesele angajatilor, suportate de angajator, reprezinta sau nu avantaje in natura? Nota: 5 din 5 - 2 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Am Dreptul La Concediu Dupa O Perioada De 6 Luni Lucrata?Intrebare: Buna ziua! Eu am lucrat 6 luni si am avut contractul pe perioada nedeterminata fara sa am o zi de concediu iar acum as dorii sa plec din firma si vreau sa stiu daca mi se pot acorda banii pe concediul pe care nu l-am avut.In contractul meu de munca scrie ca am dreptul la o perioada de 20 de zile de concediu anual.Intreb toate lucrurile astea pentru ca si o colega de a mea a plecat de la ei tot dupa 6-7 luni de munca si i-au zis ca nu ii dau banii pe concediu deoarece nu a facut 1 an de cand lucr
 

Raspuns: Buna ziua,<br />Fiecare angajat are dreptul la CO indiferent de numarul de zile lucrate in fir... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Noutatile anului 2017 in REVISAL”
exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

REVISAL-ul a fost modificat (din nou) in 2017

 
Descarca GRATUIT raportul special
Noutatile anului 2017 in REVISAL
 
Toate schimbarile aparute in REVISAL
sunt explicate detaliat in raportul
 
"Noutatile anului 2017 in REVISAL"

 

 

 

 

 
 
 



 
REVISAL-ul a fost modificat in 2017!
Atentie la toate noutatile aduse de modificarea legii! Este obligatoriu sa respectati noua lege in 2017.

Descarcati gratuit Raportul Special

"Noutatile anului 2017 in REVISAL"

Da, vreau sa primesc newsletterul Legislatia Muncii
[x]