Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Cum completam adeverinta de venit pentru indemnizatie de crestere copil?

indemnizatie crestere copilstabilire indemnizatie crestere copil


In randurile urmatoare vom documenta un caz practic ce pune in lumina situatia unui angajator ce detine raporturi de munca cu un angajat cu vechime de 3 ani.

In cadrul spetei se mentioneaza ca acesta are copil nascut pe data de 13 martie. Angajatul a facut cerere de intrare in CCC, din data de 14 martie.

Se mai mentioneaza faptul ca mama copilului nu a obtinut venituri impozabile.

Articole similare Update 2014:
Acte necesare indemnizatie crestere copil

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Consilier - Codul Muncii abonament 12 actualizari


Consilier - Codul Muncii va ofera solutii de actualitate Daca doriti sa Rezolvati mai usor problemele de serviciu Luati rapid decizii corecte si avantajoase Aveti singuranta aplicarii corecte a legislatiei Reduceti cu cel putin 75 timpul de rezolvare a unei probleme Evitati conflictele de munca folosind argumente legale Consilier Codul...

Oferta Speciala
valabila 48h

Mod de calcul indemnizatie crestere copil
 


Pe adeverinta de venit pentru indemnizatie vom completa la luna naterii copilului doar venitul obtinut in zilele lucrate sau venitul total pe care l-ar fi primit persoana daca ar fi lucrat toata luna?

Raspunsul specialistilor www.PortalCodulMuncii.ro:

Angajatorul are obligatia sa elibereze salariatului o adeverinta in care va completa numarul de zile lucrate, numarul de zile de concediu medical, numarul de zile de concediu de odihna, numarul de zile de concediu fara plata, absente nemotivatem venitul net realizat pentru fiecare luna anterioare nasterii copilului.

Adeverinta va fi redactata potrivit modelului stabilit in anexa nr. 21 la Normele metodologice de aplicare a OUG 111/2010.

Potrivit art. 21 din Normele metodologice de aplicare a OUG 111/2010
, la stabilirea bazei de calcul al indemnizatiei pentru cresterea copilului se iau in considerare toate veniturile realizate de persoana indreptatita, obtinute in conditiile art. 3 din ordonanta de urgenta, precum si veniturile perioadelor assimilate prevazute la art. 2 alin. (5) si (6) din ordonanta de urgenta.

Cuantumul indemnizatiei pentru crestesterea copilului se calculeaza prin aplicarea cotei de 85% asupra bazei de calcul astfel stabilite.

Potrivit art. 21 alin. (3) din Normele metodologice de aplicare a OUG 111/2010
pentru luna in care s-a nascut copilul se ia in calcul venitul cuvenit in luna respectiva, cu respectarea prevederilor art. 3 alin. (6) din ordonanta de urgenta.

Potrivit art. 3 alin. (6) din OUG 111/2010 pentru luna nasterii copilului se iau in calcul veniturile cuvenite pentru acea luna, respectiv venitul pe care l-ar fi primit persoana daca ar fi lucrat in toata luna, sau cumulul dintre venitul aferent zilelor lucrate cu indemnizatia de maternitate.

In concluzie, in adeverinta eliberata salariatului se vor calcula veniturile cuvenite pentru intreaga luna, respectiv venitul pe care l-ar fi primit salariatul daca ar fi lucrat toata luna martie.

Raspuns oferit de specialistii PortalCodulMuncii.ro



Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
indemnizatie crestere copilstabilire indemnizatie crestere copil

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 23 Mai 2014
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Cum completam adeverinta de venit pentru indemnizatie de crestere copil? Nota: 2.94 din 5 - 8 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Cum Pontez O Zi Lipsa Cu Adeverinta Medicala Pentru A Servi Ca JustificareIntrebare: O salariata aduce azi, 13.02.2018, o adeverinta medicala pentru ziua de luni, 12.02.2018, ca si justificare ca a fost la medic, dar nu aduce si concediu medical. Eu ce fac in aceasta situatie, cum o pontez, firma nu este de acord sa-i plateasca ziua lipsa. Ca si suspendare trebuia sa o transmit in revisal vineri, 09.02.2018, nemotivata nu pot sa o pontez ca a adus motivare/justificare. Cum fac sa fiu in litera legii, dar nici sa nu o platesc, deoarece nu a fost la munca? Va rog mult sa ma ajutat
 

Raspuns: Fiind motivata medical,dar fara concediu medical inseamna invoire in interes personal... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Modificari majore in Codul Muncii 2018

- contributii sociale, noutati Revisal, concedii medicale -
 
Descarca GRATUIT raportul special
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
 
Toate modificarile sunt explicate detaliat in raportul

Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
xx
Atentie la modificarile din Codul Muncii in 2018!
- Revisal, contributii, concedii + alte noutati -

Descarcati gratuit Raportul Special

"Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016