Consultanta in afaceri | Manager

     eNews Legislatia Muncii

Descarca GRATUIT raportul special

"Modificari in Codul Muncii - noutati REVISAL si Evaluarea Angajatilor"



detalii aici

Cauti un loc de munca?


Stiati ca...
...... exista peste 40 de documente OBLIGATORII pe care inspectorii ITM le verifica atunci cand vor sa va amendeze cu orice pret >> Detalii aici <<
:: mai multe intrebari si raspunsuri

Concediul paternal

Editorial, 19.06.2008 - Gabriela Chirazof

Nasterea unui copil reprezinta un eveniment special in viata parintilor. Ceea ce nu stim insa decat dupa ce traim un astfel de moment sau doar din relatarile "experimentatilor" in domeniu este ca ingrijirea micutului necesita efortul comun al ambilor parinti.

Legiuitorul roman se pare ca a inteles acest lucru si a reglementat prin lege dreptul proaspetilor tatici la concediu paternal acordat in scopul de a putea asigura participarea efectiva a acestuia la ingrijirea noului-nascut.

Concediul paternal se acorda in conformitate cu dispozitiile Legii nr. 210/1999 Legea concediului paternal. Dupa cum reiese chiar din titlul actului normativ, beneficiar al acestui concediu este tatal copilului nou-nascut care participa efectiv la ingrijirea acestuia, indiferent daca copilul este nascut din casatorie, din afara casatoriei sau este adoptat de acesta.

Potrivit art. 2 alin. (2) din Legea nr. 210/1999, "Concediul paternal se acorda la cerere, in primele 8 saptamani de la nasterea copilului, justificat cu certificatul de nastere al acestuia, din care rezulta calitatea de tata a petitionarului."

Durata acestui concediu este de 5 zile lucratoare. Daca tatal copilului nou-nascut a absolvit cursul de puericultura, durata concediului paternal se majoreaza cu inca 10 zile lucratoare, de acest drept tatal beneficiind o singura data.

Urmare suspendarii pe aceasta perioada a prestarii muncii de catre salariat, evident ca se suspenda si plata salariului, tatal copilului nou-nascut beneficiind insa de o indemnizatie pentru concediu paternal care se plateste din fondul de salarii si este egala cu salariul corespunzator perioadei respective si se include in veniturile impozabile ale salariatului.

Indemnizatia pentru concediul paternal platit, egala cu salariul aferent zilelor lucratoare respective, se calculeaza pe baza salariului brut realizat, incluzand sporurile si adaosurile la salariul de baza.
__________________________________________________________________
Aveti acces rapid la informatii complete si profesionale despre legislatia muncii!

Cele 800 de pagini si 50 de capitole ale Consilierului Codul muncii acopera toate aspectele relatiei angajat angajator, pana in cele mai mici amanunte.
__________________________________________________________________

Ti-a placut acest articol? Trimite-l si prietenilor tai!


Data aparitiei: 19 Iunie 2008



Votati pagina "Concediul paternal":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

In Ce Conditii Poate Inceta Contractul De Munca , In Perioada Determinata ?

Intrebare: Daca salariatul se afla in prelungire perioada determinata pana pe 06.05.2014, iar angajatorul doreste incetarea CIM a acestuia cu 03.03.2014, dar nu disciplinar , se poate aplica art. 55 lit c din Codul Muncii, sau la ce alt articol se incadreaza? (Tinand cond de faptul ca salariatul nu doreste acest lucru ci doar angajatorul)

Raspuns: Va multumesc pentru raspuns!... citeste tot raspunsul aici



ARTICOLE SIMILARE



ULTIMELE ARTICOLE







Din reteaua RS:
Info tva | Blogul Specialistului | Carti de afaceri | Campeanu.ro | Contabilitate si fiscalitate | Timp liber
Idei de afaceri | Librarie de afaceri | Libraria R&S | Management | Stiri juridice | Agricultura | AdSense



Utile
    Afaceri profitabile cu ferme     Codul fiscal     Declaratii fiscale     Legea Contabilitatii     Monitorul Oficial     Codul civil 2014     Codul penal 2014     Legislatie TVA



LegislatiaMuncii.ro poza

© 2006 - 2014 Rentrop & Straton. All rights reserved.
Privacy Policy | RSS RSS Flux RSS 2.0     Sitemap XML Sitemap XML     Autori     Termeni si conditii     Contact

SATI