Consultanta in afaceri | Manager

     eNews Legislatia Muncii

Descarca GRATUIT raportul special

"Modificari in Codul Muncii - noutati REVISAL si Evaluarea Angajatilor"



detalii aici

Cauti un loc de munca?


Stiati ca...
...... exista peste 40 de documente OBLIGATORII pe care inspectorii ITM le verifica atunci cand vor sa va amendeze cu orice pret >> Detalii aici <<
:: mai multe intrebari si raspunsuri

Indemnizatia de delegare

Editorial, 13.05.2008 - cons. jur. Marcel Vasile



Bine te-am regasit! Nu ai primit newsletterul tau zilnic saptamana trecuta deoarece am participat impreuna cu colegii mei de la www.Contabilul.ro, www.E-Juridic.ro, www.BlogulSpecialistului.ro, www.IdeiDeAfaceri.ro si www.e-Actual.ro la un seminar in Germania. Am aflat lucruri noi care ne vor ajuta sa imbunatatim continutul editorial al acestor portaluri, dar si modul de organizare al informatiei.  Iti multumesc pentru ca ai continuat sa accesezi www.LegislatiaMuncii.ro si www.ConsultantOnline.ro
 
Asa cum spuneam mai sus, am fost plecat in delegatie. Am primit un ordin de delegare si diurna aferenta zilelor pe care urma sa le petrecem acolo. Sumele in valuta cuvenite personalului care este trimis in strainatate se acorda sub forma de avans. Justificarea sumelor cheltuite in valuta, cu exceptia celor reprezentand drepturile de diurna, se face pe baza de documente si se aproba de catre conducatorii unitatilor trimitatoare.
 
Personalul trimis in strainatate pentru indeplinirea unor misiuni cu caracter temporar beneficiaza, potrivit H.G. nr. 518/1995, de urmatoarele drepturi:

diurna in strainatate
cazarea
transportul
salariul in tara pe toata durata deplasarii
o indemnizatie lunara in lei calculata in raport cu salariul de baza si sporul de vechime.
 
Afla care sunt valorile diurnelor si ale plafoanelor de deplasare ale personalului roman trimis in strainatate: Diurna_de_plasare.pdf.

Ti-a placut acest articol? Trimite-l si prietenilor tai!


Data aparitiei: 13 Mai 2008



Votati pagina "Indemnizatia de delegare":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

Angajatorul Este Obligat Sa Plateasca Zilele Libere Legale?

Intrebare: Recent mi-am pus si eu aceasta intrebare, iar varietatea de raspunsuri din spatiul online m-a determinat sa va cer inca o data parerea. Este foarte clar specificat in codul muncii ce masuri trebuie luate in cazul in care SE LUREAZA in sarbatorile legale, insa nu este nicaieri scris concret ca aceste zile libere sunt si platite de angajator atunci cand NU SE LUCREAZA, ci doar ca sunt libere (Art. 139 din Codul Muncii). Asadar va rog sa ma ajutati cu un raspuns, daca angajatorul este obligat sa plateasca angajatii in aceste zile, chiar daca nu lucreaza, si la ce articol este specificat acest lucru!

Raspuns: Binerinteles daca intelegeti ce vreu sa spun.... citeste tot raspunsul aici



ARTICOLE SIMILARE



ULTIMELE ARTICOLE








Din reteaua RS:
Info tva | Blogul Specialistului | Carti de afaceri | Campeanu.ro | Contabilitate si fiscalitate | Timp liber
Idei de afaceri | Librarie de afaceri | Libraria R&S | Management | Stiri juridice | Agricultura | AdSense



Utile
    Afaceri profitabile cu ferme     Codul fiscal     Declaratii fiscale     Legea Contabilitatii     Monitorul Oficial     Codul civil 2014     Codul penal 2014     Legislatie TVA



LegislatiaMuncii.ro poza

© 2006 - 2014 Rentrop & Straton. All rights reserved.
Privacy Policy | RSS RSS Flux RSS 2.0     Sitemap XML Sitemap XML     Autori     Termeni si conditii     Contact

SATI
Codul Muncii s-a schimbat!
Atentie la modificarile din REVISAL si Evaluarea Angajatilor aparute noua lege din 2014

Descarcati gratuit Raportul Special

"Modificari in Codul Muncii - noutati REVISAL si Evaluarea Angajatilor"

Da, vreau sa primesc newsletterul Legislatia Muncii