Consultanta in afaceri | Manager

     eNews Legislatia Muncii

Descarca GRATUIT raportul special

"Modificari in Codul Muncii - noutati REVISAL si Evaluarea Angajatilor"



detalii aici

Cauti un loc de munca?


Stiati ca...
...... exista peste 40 de documente OBLIGATORII pe care inspectorii ITM le verifica atunci cand vor sa va amendeze cu orice pret >> Detalii aici <<
:: mai multe intrebari si raspunsuri

Conditiile de acordare a tichetelor cadou

Editorial, 17.04.2008 - cons. jur. Marcel Vasile



Guvernul a adoptat ieri o Ordonanta de Urgenta care permite acordarea tichetelor cadou pentru personalul din sistemul bugetar. Potrivit purtatorului de cuvant al acestei institutii, acest act normativ a fost adoptat pentru a se evita situatiile de discriminare care s-ar fi creat ca urmare a neacordarii acestor tichete. De asemenea, Guvernul a tinut cont de faptul ca in bugetele aprobate pentru anul 2008 sunt prevazute sume pentru acordarea tichetelor cadou.

Potrivit Legii nr. 193/2006, angajatorul poate utiliza bilete de valoare sub forma tichetelor cadou.

Regimul fiscal aplicabil tichetelor cadou acordate de catre angajatori este cel stabilit prin dispozitiile Legii nr. 571/2003 Codul Fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare pentru cheltuielile efectuate de contribuabili.

Angajatorii pot acorda salariatilor tichete cadou numai pentru destinatiile sau evenimentele care se incadreaza in cheltuielile sociale (pct. 2.2 din Normele de aplicare a Legii 193/2006).

Potrivit art. 55 din Codul fiscal, cadourile oferite de angajatori in beneficiul copiilor minori ai angajatilor, cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, precum si cadourile oferite angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie sunt neimpozabile, in masura in care valoarea cadoului oferit fiecarei persoane, cu orice ocazie din cele de mai sus, nu depaseste 150 lei. Aceste sume nu sunt incluse in veniturile salariale si nu sunt impozabile, in intelesul impozitului pe venit.

Salariatii pot folosi aceste tichete pentru a achizitiona orice fel de produs, avand libertate deplina in folosirea lor. Valoarea unui tichet cadou este de 10 lei (RON) sau un multiplu de 10, dar nu mai mare de 50 lei (RON).


Ti-a placut acest articol? Trimite-l si prietenilor tai!


Data aparitiei: 17 Aprilie 2008



Votati pagina "Conditiile de acordare a tichetelor cadou":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

Prelungire Contract Pe Perioada Determinata

Intrebare: Lucrez intr-o institutie de stat din luna iunie 2011, avand contract pe perioada determinata pana in iunie 2012 deoarece o persoana a intrat in concediu de crestere copil, iar postul a fost scos la concurs dupa 1 an de cand persoana se afla in crestere copil. Respectiva persoana a mai facut un copil si nu s-a intors la serviciu in iunie 2012 si am ramas tot eu, probabil cu prelungire de contract. De fapt pe contractul pe perioada determinata este specificat faptul ca durata contractului este pana se intoarce persoana respectiva la serviciu. In iunie 2014 persoana respectiva se va intoarce la serviciu. Inrebarea mea este daca mi se mai poate prelungi contractul, sau face alt contract pe perioada determinata, tinand cont ca in iunie 2014 se implinesc 36 de luni de cand lucrez in institutie? Va multumesc!

Raspuns: Cred ca v-am raspuns destul de clar. Dupa cele 36 de luni se incheie contracte succesive. nu se poat... citeste tot raspunsul aici



ARTICOLE SIMILARE



ULTIMELE ARTICOLE







Din reteaua RS:
Info tva | Blogul Specialistului | Carti de afaceri | Campeanu.ro | Contabilitate si fiscalitate | Timp liber
Idei de afaceri | Librarie de afaceri | Libraria R&S | Management | Stiri juridice | Agricultura | AdSense



Utile
    Afaceri profitabile cu ferme     Codul fiscal     Declaratii fiscale     Legea Contabilitatii     Monitorul Oficial     Codul civil 2014     Codul penal 2014     Legislatie TVA



LegislatiaMuncii.ro poza

© 2006 - 2014 Rentrop & Straton. All rights reserved.
Privacy Policy | RSS RSS Flux RSS 2.0     Sitemap XML Sitemap XML     Autori     Termeni si conditii     Contact

SATI
Codul Muncii s-a schimbat!
Atentie la modificarile din REVISAL si Evaluarea Angajatilor aparute noua lege din 2014

Descarcati gratuit Raportul Special

"Modificari in Codul Muncii - noutati REVISAL si Evaluarea Angajatilor"

Da, vreau sa primesc newsletterul Legislatia Muncii