Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
legislatiamuncii.ro cauta meniu
KIT-ul de documente instant obligatorii din  Legislatia Muncii si Salarizare
 

Acordarea tichetelor de masa

Intrebare: Au dreptul salariatii la bonuri de masa pentru orele/zilele lucrate suplimentar fata de regimul normal de munca?

Raspuns: Angajatorul distribuie salariatilor tichetele de masa, lunar, in ultima decada a fiecarei luni pentru luna urmatoare. Acesta nu poate acorda mai mult de un tichet de masa pentru fiecare zi lucratoare din luna pentru care se efectueaza distribuirea si nu poate considera utilizat mai mult de un tichet de masa pentru fiecare zi lucrata din luna pentru care s-a efectuat distribuirea.

Nu se considera zile lucrate perioadele in care salariatii:

a) isi efectueaza concediul de odihna;
b) beneficiaza de zile libere platite;
c) sunt delegati sau detasati in afara localitatii in care isi au locul permanent de munca si primesc indemnizatie zilnica sau lunara de delegare sau de detasare;
d) se afla in concediu pentru incapacitate temporara de munca, sunt absenti de la locul de munca ori se afla in alte situatii stabilite de angajator impreuna cu organizatiile sindicale sau, dupa caz, cu reprezentantii salariatilor.


KIT-ul de documente obligatorii din  Legislatia Muncii si Salarizare
KIT-ul de documente obligatorii din Legislatia Muncii si Salarizare

Vezi detalii

Diurna Legala in Romania  si in strainatate
Diurna Legala in Romania si in strainatate

Vezi detalii

Timpul de munca si Programul de lucru
Timpul de munca si Programul de lucru

Vezi detalii



Asadar, in nicio situatie, angajatorul nu poate acorda mai mult de un tichet de masa pentru fiecare zi lucratoare (art. 11 din Normele de aplicare a Legii nr. 142/1999 privind acordarea tichetelor de masa).

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 06 Martie 2008
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Acordarea tichetelor de masa Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Care Sunt Conditiile Necesare Obtinerii Postului De Agent De Vanzari?Intrebare: Buna ziua! As dori sa stiu daca pentru postul de agent de vanzari este necesar sa fi sofer profesionist? Am o problema cu vederea, mai exact cu ochiul drept- valoare 0,1 ( ochiul stang este perfect sanatos). Mi.am facut un control oftalmologic in urma caruia am primit avizul pentru a conduce: " Apt pentru conducere auto amatori ( grupa 1 ) in conformitate cu legislatia in vigoare." Insa nu mi se da avizul de la medicina muncii, tocmai din cauza acestei probleme, spunandu.mi.se ca nu am voie sa
 

Raspuns: Medicul de medicina muncii este cel care stabileste aptitudinea, aptitudinea conditionata, inaptitud... citeste tot raspunsul aici


ARTICOLE SIMILARE

Acordarea tichetelor de masa

Mai multe articole despre tichtete de masa
Descarca GRATUIT
“Impozitul pe salarii. Modificarile aduse de Noul Cod Fiscal”
exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Noul Cod Fiscal modifica impozitarea salariilor si a contributiilor

 
Descarca GRATUIT raportul special
Impozitul pe salarii. Modificarile aduse de Noul Cod Fiscal
 
Toate modificarile sunt explicate detaliat in raportul
 
"Impozitul pe salarii. Modificarile aduse de Noul Cod Fiscal"

 

 

 


 
IMPOZITUL PE SALARII S-A SCHIMBAT!
Atentie la modificarile din Noul Cod Fiscal aduse impozitarii si contributiilor aferente salariilor!

Descarcati gratuit Raportul Special

"Impozitul pe salarii. Modificarile aduse de Noul Cod Fiscal"

Da, vreau sa primesc newsletterul Legislatia Muncii
[x]