Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Putem concedia salariatii aflati in plata stimulentului de insertie?

concediereconcediere stimulent de insertiestimulent de insertieprevederi stimulent de insertie


Salariatii aflati in plata stimulentului de insertie conform OUG 111/2010 pot fi concediati din initiativa angajatorului din motive care nu tin de persoana lor, fie prin concediere individuala conform art. 65 din Codul muncii, fie prin concediere colectiva conform art. 68 din Codul muncii din cauze generate de dificultati economice si reorganizare a angajatorului, pe durata in care beneficiaza de stimulentul de insertie?

Specialistii PortalCodulMuncii ne ofera un raspuns clar:

Art. 25 alin. (2) lit. b) din OUG 111/2010 prevedere faptul ca angajatorului ii este interzis sa dispuna incetarea raporturilor de munca sau de serviciu in cazul salariatilor care se afla in plata stimulentului de insertie, prevazut la art. 7 din actul mentionat mai sus.

Atentie! Interdictia se extinde o singura data cu pana la 6 luni dupa revenirea definitiva a salariatilor in unitate.

Notam faptul ca aceste prevederi nu se aplica in situatia concedierii pentru motiv care intervin ca urmare a reorganizarii judiciare sau a falimentului angajatorului, in conditiile legii.

Asadar, salariatii aflati in plata stimulentului de insertie nu pot fi concediati pe durata de inca 6 luni din momentul in care revin definitiv in unitate.

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
CD Consilier Ghid complet de Salarizare Revisal si Contributii sociale


Consilier Ghid complet de Salarizare Revisal si Contributii sociale este o lucrare pe CD actualizata permanent gratie unui soft special preinstalat la fiecare introducere a CD-ului in calculator veti beneficia de informatii de ultima ora care va ofera solutii complete strict la obiect cu temeiuri legale studii de caz si sfaturi...

Oferta Speciala
valabila 48h


Dificultatile economice nu este un motiv de concediere a acestor salariati, aflati in plata stimulentului de insertie!

Raspuns oferit de specialistii PortalCodulMuncii.ro

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
concediereconcediere stimulent de insertiestimulent de insertieprevederi stimulent de insertie

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 24 Februarie 2014
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Putem concedia salariatii aflati in plata stimulentului de insertie? Nota: 4.75 din 5 - 2 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Concediere Datorata Desfiintarii PostuluiIntrebare: Lucrez intr-un salon de infrumusetare de 15ani,din momentul deschiderii salonului.Anul trecut ,in octombrie,s-a schimbat patronul .Salariile au inceput sa fie date cu greutate dupa insistentele mele repetate,motivandu-se ca nu sunt bani.Pe data de 18.12.2017 mi s-a inmanat o notificare prin care am fost anuntata ca firma desfiinteaza postul meu de frizer in data de 19.01.2018. Este legal sa cer sa mi se restituie banii pentru zilele de concediu neefectuat in ultimii 3ani si un salariu compensato
 

Raspuns: Art. 146 (3) din Codul Muncii :"Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este per... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

eNews Resurse Umane

Importanta Work-Life Balance
Descarca GRATUIT raportul special

"Importanta Work-Life Balance"
 

 

 


 
xx
PRIORITATILE ANULUI 2018
Afla cum realizezi echilibrul intre activitatea profesionala
si viata personala a angajatilor

Descarca acum GRATUIT Raportul Special

"Importanta Work-Life Balance"

Da, vreau sa primesc revista de Resurse Umane
[x]