Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Specialistii raspund: Concediul fara plata constituie vechime in munca si in serviciu?

concediu crestere copilvechime in muncaconcediu fara plata vechime in munca


Analizam mai jos situatia unei salariate care a optat pentru concediu de crestere copil pana la varsta de 2 ani si solicita concediu fara plata in temeiul art. 41 alin. (2) si alin. (5) din Norma metodologica de aplicare a prevederilor OUG 111/2010. Salariata in cauza beneficiaza de prevederile art. 22 alin. (2) (perioada de concediu fara plata constituie vechime in munca si in serviciu), avand in vedere faptul ca art. 6 alin. (1) din OUG 111/2010 face referire doar la persoanele care au cerut concediu de crestere copil pana la varsta de 1 an?

Conform Art. 6 alin. (1) din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, aprobata cu modificati de Legea 132/2011, cu modificarile si completarile ulterioare, dupa implinirea de catre copil a varstei de un an, cu exceptia copilului cu handicap, persoanele care au solicitat concediul pentru cresterea copilului si indemnizatia lunara, au dreptul la concediu fara plata pentru cresterea copilului pana la varsta de 2 ani.

Avand in vedere acest fapt, numai persoanele care au optat pentru acordarea concediului pentru cresterea copilului pana la implinirea varstei de 1 an si indemnizatia aferenta au dreptul sa solicite concediu fara plata pentru cresterea copilului pana la varsta de 1 ani.

Conform art. 22 alin (2) din acelasi act normativ, se prevede ca perioada concediului pentru cresterea copilului constituie vechime in munca si in serviciu, precum si in specialitate si se poate avea in vedere la stabilirea drepturilor care se acorda in raport cu acestea.

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Telemunca Avantaje Dezavantaje Optimizare cost


Nou A aparut Legea 81 2018 privind TELEMUNCA  Sunteti pasibil de amenzi intre 2 000 si 10 000 de lei Prof univ dr Raluca Dimitriu v-a pregatit un material de exceptie care va explica in detaliu ce obligatii aveti ca angajator care sunt capcanele fiecarui articol din noua lege cum puteti evita din start amenzi dure In mod sigur si dvs...

Oferta Speciala
valabila 48h


Art. 4 indice 1 alin. (1) din Normele metodologice de aplicare a prevederilor OUG 111/2011 aprobate prin HG 52/2011
, cu modificarile si completarile ulterioare, prevede ca in aplicarea prevederilor art. 11 lit. a) din ordonanta de urgenta, celalalt parinte sau cealalta persoana prevazuta la art. 8 alin. (2) din ordonanta de urgenta care nu a solicitat dreptul la indemnizatie poate solicita acest drept, daca indeplineste conditiile de acordare, oricand pana la implinirea de catre copil a varstei de un an, 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap. Daca acest drept nu se solicita, concediul si indemnizatia pentru cresterea copilului se reduc cu o luna.

Astfel, persoana indreptatia care se afla in concediu pentru cresterea copilului poate solicita concediu fara plata sau, dupa caz, pentru realizarea de venituri ce vor fi impozitate.

Mai mult, conform alin. (5) din articol, se prevede ca in situatia in care persoana indreptatita opteaza la concediu fara plata cererea pentru acordarea acestuia se depune si se inregistreaza la angajator. In aceasta perioada se aplica prevederile art. 21 alin. (3) si art. 22 din ordonanta de urgenta.

Asadar, in  perioada in care persoana indreptatita care se afla in concediu pentru cresterea copilului opteaza la concediul fara plata astfel cum rezulta din dispozitiile legale, se aplica corespunzator inclusiv prevederile art. 22 alin. (2) din ordonanta de urgenta.

O interpretare ar putea fi aceea ca perioada in care persoana indreptatita care se afla in concediu pentru cresterea copilului opteaza la concediul fara plata constituie vechime in munca si in serviciu, precum si in specialitate si se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu acestea. Insa, consider ca se poate retine si opinia potrivit careia de beneficiul acestor dispozitii legale nu se bucura salariata care a optat pentru concediu crestere copil in varsta de pana la varsta de 2 ani avand in vedere ca art. 6 alin. (1) din OUG 111/2010
face referire doar la persoanele care au solicitat concediu crestere copil pana la varsta de 1 an.

Dupa cum se observa, redactarea acestor prevederi legale din ordonanta de urgenta este ambigua, lasand loc la diferite interpretari. Totodata normele metodologice de aplicare ale ordonantei de urgenta nu clarifica modalitatea de aplicare a acestei dispozitii legale.


Raspuns oferit de specialistii PortalCodulMuncii.ro

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
concediu crestere copilvechime in muncaconcediu fara plata vechime in munca

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 28 Ianuarie 2014
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Specialistii raspund: Concediul fara plata constituie vechime in munca si in serviciu? Nota: 5 din 5 - 2 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Cum Pontez O Zi Lipsa Cu Adeverinta Medicala Pentru A Servi Ca JustificareIntrebare: O salariata aduce azi, 13.02.2018, o adeverinta medicala pentru ziua de luni, 12.02.2018, ca si justificare ca a fost la medic, dar nu aduce si concediu medical. Eu ce fac in aceasta situatie, cum o pontez, firma nu este de acord sa-i plateasca ziua lipsa. Ca si suspendare trebuia sa o transmit in revisal vineri, 09.02.2018, nemotivata nu pot sa o pontez ca a adus motivare/justificare. Cum fac sa fiu in litera legii, dar nici sa nu o platesc, deoarece nu a fost la munca? Va rog mult sa ma ajutat
 

Raspuns: D-na Di Diana, ca absenta motivata nu se suspenda contractul?... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Modificari majore in Codul Muncii 2018

- contributii sociale, noutati Revisal, concedii medicale -
 
Descarca GRATUIT raportul special
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
 
Toate modificarile sunt explicate detaliat in raportul

Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
xx
Atentie la modificarile din Codul Muncii in 2018!
- Revisal, contributii, concedii + alte noutati -

Descarcati gratuit Raportul Special

"Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016