Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Limitele retinerii din salariu. Se poate retine si din bonusul acordat salariatului?

Salarizarepoprirehotarare judecatoreascavenitul netprocentul de poprirebonusul acordat salariatului


Prin cele ce urmeaza, vom analiza situatia unui angajat caruia i s-a pus poprire pe salariu conform unei instiintari judecatoresti (33% din venituri). Salariatul respectiv beneficiaza la fiecare trimestru de un bonus in valoare de 3.000 lei.

Vom stabili astfel daca procentul de poprire de 33% se aplica asupra salariului de incadrare si inclusiv asupra bonusului primit.

Conform art. 728 alin. (1) din Codul de procedura civila, salariile si alte venituri periodice, pensiile acordate in cadrul asigurarilor sociale, precum si alte sume ce se platesc periodic debitorului si sunt destinate asigurarii mijloacelor de existenta ale acestuia pot fi urmarite:

- pana la jumatate din venitul lunar net, pentru sumele datorate cu titlu de obligatie de intretinere sau alocatie pentru copii;

- pana la o treime din venitul lunar net, pentru orice alte datorii.

Astfel, limitele urmaririi venitului net se raporteaza la venitul net.

Bonusurile acordate sunt venituri din salarii atata din punct de vedere fiscal (art. 55 alin. 1 din Codul fiscal) cat si din punct de vedere al Codului muncii (art. 160 din Codul muncii).  

Detasarea transnationala a salariatilor
Detasarea transnationala a salariatilor

Vezi detalii aici

Softuri online de legislatia muncii
Softuri online de legislatia muncii

Vezi detalii aici

Ghid Complet pentru Departamentul HR
Ghid Complet pentru Departamentul HR

Vezi detalii aici




Bonusurile acordate salariatilor fac parte din venitul net din salariu astfel incat apreciem ca acestea intra in limita in care pot fi urmarite veniturile din salarii.
 

Raspuns oferit de specialistii www.portalcodulmuncii.ro


Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 06 Decembrie 2013
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Limitele retinerii din salariu. Se poate retine si din bonusul acordat salariatului? Nota: 5 din 5 - 2 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Se Pot Acorda Tichete De Masa Numai Pentru O Parte Din Angajati?Intrebare: Bună ziua. Īn cadrul unei firme (private) este posibil ca primirea tichetelor de masa sa se facă ca o condiție a īndeplinirii targetului? De fapt, īntrebarea este: se pot acorda tichete de masa preferențial? Adica numai unei parti a angajatilor. Menționez ca īncadrarea este cu contract de munca pe perioada nedeterminata. Mulțumesc.
 

Raspuns: Acordarea tichetelor de masa este reglementata de Legea nr. 142 din 1998. Este decizia angajatorilor... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Codul Muncii - 19 modificari majore in luna august”
exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

CODUL MUNCII - 19 modificari majore in luna august 2017

 
Descarca GRATUIT raportul special
Codul Muncii - 19 modificari majore in luna august
 
Toate modificarile aparute in Codul Muncii sunt explicate detaliat in raportul
 
"Codul Muncii - 19 modificari majore in luna august"

 

 

 

 
 
 



 
Codul Muncii a suferit 19 modificari in luna august!
Atentie la modificarile din Codul Muncii! De la 1 august au aparut modificari majore care afecteaza toate firmele!

Descarcati gratuit Raportul Special

"Codul Muncii - 19 modificari majore in luna august"

Da, vreau sa primesc newsletterul Legislatia Muncii