Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

In ce situatii se poate efectua cumului pensiei cu salariul la contractele de mandat?

Salarizarecumulul pensiei cu salariulLegea 329/2009contractele de mandat


Vom stabili mai jos in ce masura directorilor generali care au incheiate contracte de mandat conform Legii 31/1990 le sunt aplicabile prevederile art.17 alin. (1) din Legea nr. 329/2009, cu modificarile ulterioare.

Mentionam ca potrivit prevederilor alin. (1) al art. 17 din Legea 329/2009, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiarii dreptului la pensie apartinand atat sistemului public de pensii, cat si sistemelor neintegrate sistemului public care realizeaza venituri salariale sau, dupa caz, asimilate salariilor, potrivit legii, realizate din exercitarea unei activitati pe baza de contract individual de munca, raport de serviciu sau in baza actului de numire, potrivit legii, in cadrul autoritatilor si institutiilor publice centrale si locale, indiferent de modul de finantare si subordonare, precum si in cadrul regiilor autonome, societatilor nationale, companiilor nationale si societatilor comerciale la care capitalul social este detinut integral sau majoritar de stat ori de o unitate administrativ-teritoriala, pot cumula pensia neta cu veniturile astfel realizate, daca nivelul acesteia nu depaseste nivelul castigului salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat si aprobat prin legea bugetului asigurarilor sociale de stat.

Astfel, in cadrul enitatilor mentionate la art. 17 alin. (1) din Legea 329/2009, pensia neta poate fi cumulata cu veniturile salariale sau, dupa caz, asimilate salariilor, potrivit legii, daca nivelul acesteia nu depaseste nivelul castigului salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat si aprobat prin legea bugetului asigurarilor sociale de stat.

Totodata, potrivit prevederilor art. 2 din Instructiunile in 20/11/2009 pentru aplicarea prevederilor cap. IV "Masuri privind regimul cumulului pensiilor cu veniturile salariale, in scopul reducerii cheltuielilor bugetare" din Legea nr. 329/2009 privind reorganizarea unor autoritati si institutii publice, rationalizarea cheltuielilor publice, sustinerea mediului de afaceri si respectarea acordurilor-cadru cu Comisia Europeana si Fondul Monetar International, aprobate prin Ordinul 1730/2009, pensionarii care fac obiectul reglementarilor cuprinse in cap. IV din Legea nr. 329/2009
sunt cei care realizeaza venituri salariale sau, dupa caz, asimilate salariilor, din exercitarea unei activitati in baza unui contract individual de munca, a unui raport de serviciu sau in baza actului de numire.

Conform alin.(2) al aceluiasi articol, persoanele prevazute la alin. (1), pentru care se reglementeaza modalitatea exercitarii cumulului pensiei cu salariul, sunt cele care isi desfasoara activitatea la:

a) autoritatile si institutiile publice centrale si locale, indiferent de modul de finantare si subordonare;
b) regiile autonome, societatile nationale, companiile nationale si societatile comerciale la care capitalul social este detinut integral sau majoritar de stat sau de o entitate administrativ-teritoriala.

Evaluarea angajatilor in 8 pasi
Evaluarea angajatilor in 8 pasi

Vezi detalii aici

Procedura completa la angajare
Procedura completa la angajare

Vezi detalii aici

Cartea Verde a Legislatiei Muncii
Cartea Verde a Legislatiei Muncii

Vezi detalii aici




Legea nr. 329/2009 nu prevede nicio exceptie in privinta categoriilor care intra sub incidenta acestei legi. Mentionam ca singurele exceptii de la aplicarea prevederilor Legii nr. 329/2009, sunt stabilite prin Decizia Curtii Constitutionale nr. 1414/2009, publicata in Monitorul Oficial, decizie adoptata in urma controlului de constitutionalitate a priori, care precizeaza ca dispozitiile cap. IV din lege sunt constitutionale in masura in care acestea nu se refera la persoanele pentru care durata mandatului este stabilita expres prin Constitutie".

Totodata, potrivit prevederilor art. 55 alin. (1) lit.d^1) din Legea 571/2003- Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, remuneratia obtinuta de directori in baza unui contract de mandat, conform prevederilor legii societatilor comerciale.

Avand in vedere prevederile legale invocate, apreciem ca, desi veniturile care ar rezulta din exercitarea activitatii in baza unor contracte de mandat sunt asimilate salariilor, nu exista indeplinite conditiile prevazute de Legea nr. 329/2009 pentru interzicerea cumulului pensiei cu salariul, act normativ care face referire, la venituri realizate din exercitarea unei activitati pe baza de contract individual de munca, raport de serviciu sau in baza actului de numire.

Sursa: PortalCodulMuncii.ro


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
Salarizarecumulul pensiei cu salariulLegea 329/2009contractele de mandat

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 01 Noiembrie 2013
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


In ce situatii se poate efectua cumului pensiei cu salariul la contractele de mandat? Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Cum Pontez O Zi Lipsa Cu Adeverinta Medicala Pentru A Servi Ca JustificareIntrebare: O salariata aduce azi, 13.02.2018, o adeverinta medicala pentru ziua de luni, 12.02.2018, ca si justificare ca a fost la medic, dar nu aduce si concediu medical. Eu ce fac in aceasta situatie, cum o pontez, firma nu este de acord sa-i plateasca ziua lipsa. Ca si suspendare trebuia sa o transmit in revisal vineri, 09.02.2018, nemotivata nu pot sa o pontez ca a adus motivare/justificare. Cum fac sa fiu in litera legii, dar nici sa nu o platesc, deoarece nu a fost la munca? Va rog mult sa ma ajutat
 

Raspuns: Daca salariata nu prezinta certificatul de concediu medical, angajatorul nu are temei pentru plata i... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Modificari majore in Codul Muncii 2018

- contributii sociale, noutati Revisal, concedii medicale -
 
Descarca GRATUIT raportul special
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
 
Toate modificarile sunt explicate detaliat in raportul

Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
xx
Atentie la modificarile din Codul Muncii in 2018!
- Revisal, contributii, concedii + alte noutati -

Descarcati gratuit Raportul Special

"Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016