Consultanta in afaceri | Manager
 

Fisa de instruire individuala. Cine are obligatia de intocmire in cazul unei microintreprinderi?

Vom stabili mai jos daca in cazul unei firme cu cinci angajati, fisele individuale de instructaj (PSI) pot fi intocmite de administratorul societatii.

Mentionam ca organizarea activitatii de aparare impotriva incendiilor la locul de munca are ca scop asigurarea conditiilor care sa permita salariatilor/persoanelor fizice ca, pe baza instruirii si cu mijloacele tehnice pe care le au la dispozitie, sa actioneze eficient pentru prevenirea si stingerea incendiilor, evacuarea si salvarea utilizatorilor constructiei, evacuarea bunurilor materiale, precum si pentru inlaturarea efectelor distructive provocate in caz de incendii, explozii sau accidente tehnice.

Instructiunile de aparare impotriva incendiilor se elaboreaza de seful sectorului de activitate, instalatie, sectie, atelier, se verifica de cadrul tehnic sau de persoana desemnata sa indeplineasca atributii de aparare impotriva incendiilor si se aproba de administrator/conducator (Ordinul 163/2007 pentru aprobarea Normelor generale de aparare impotriva incendiilor).

Potrivit art. 80 din Normele metodologice de aplicare a prevederilor Legii securitatii si sanatatii in munca nr. 319/2006 aprobate prin HG 1425/2006, angajatorul trebuie sa dispuna de programe de instruire - testare la nivelul intreprinderii si/sau unitatii pentru:

a) conducatorii locurilor de munca;
b) lucratori, pe meserii si activitati.

Rezultatul instruirii lucratorilor in domeniul securitatii si sanatatii in munca se consemneaza in mod obligatoriu in fisa de instruire individuala, conform modelului prezentat in anexa nr. 11, cu indicarea materialului predat, a duratei si datei instruirii.

Completarea fisei de instruire individuala se va face cu pix cu pasta sau cu stilou, imediat dupa verificarea instruirii. Dupa efectuarea instruirii, fisa de instruire individuala se semneaza de catre lucratorul instruit si de catre persoanele care au efectuat si au verificat instruirea.

Fisa de instruire individuala se pastreaza in intreprindere/unitate, de la angajare pana la data incetarii raporturilor de munca.

Instruirea introductiv-generala se face de catre:

a) angajatorul care si-a asumat atributiile din domeniul securitatii si sanatatii in munca; sau
b) lucratorul desemnat; sau
c) un lucrator al serviciului intern de prevenire si protectie; sau
d) serviciul extern de prevenire si protectie.

Instruirea introductiv-generala se face individual sau in grupuri de cel mult 20 de persoane.


Circulara privind controlul ITM
Circulara privind controlul ITM

Vezi detalii

Cum sa te pensionezi in 2014
Cum sa te pensionezi in 2014

Vezi detalii aici

202 Modele fise de post
202 Modele fise de post

Vezi detalii aici




Durata instruirii introductiv-generale depinde de specificul activitati si de riscurile pentru securitate si sanatate in munca, precum si de masurile si activitatile de prevenire si protectie la nivelul intreprinderii si/sau al unitatii, in general; aceasta nu va fi mai mica de 8 ore.

Din interpretarea dispozitiilor legale rezulta ca, pentru o microintreprindere care are maximum 9 angajati instruirea se poate face de conducatorul unitatii, respectiv administratorul societatii, cu respectarea prevederilor legale si indeplinirea cerintelor de pregatire in domeniul securitatii si sanatatii in munca.

Sursa: PortalCodulMuncii.ro

Ti-a placut acest articol? Trimite-l si prietenilor tai!


Data aparitiei: 30 Octombrie 2013
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Nota: 5 din 5 - 1 vot
Fisa de instruire individuala. Cine are obligatia de intocmire in cazul unei microintreprinderi?
 

 
x


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Obligatia Angajatorului Pe Data De 1 MaiIntrebare: Buna ziua, Stiu ca data de 1 Mai este zi libera de la Guvern. Ca si angajator in domeniul privat sunt obligat ca pe data de 1 Mai sa dau liber angajatilor? Daca da cum va trebui sa apara in pontaj? Va trebui sa-i pontam 8 ore chiar daca ei nu vin la munca. Va multumesc!
 

Raspuns: Da, sigur ca sunteti. Ziua de 1 Mai este zi libera prin Codul muncii republicat, iar acest cadrul le... citeste tot raspunsul aici


 

eNews Resurse Umane

Descarca GRATUIT raportul special

"33 de greseli majore in managementul HR"