Consultanta in afaceri | Manager
detalii aici

Cauti un loc de munca?


Stiati ca...
...... exista peste 40 de documente OBLIGATORII pe care inspectorii ITM le verifica atunci cand vor sa va amendeze cu orice pret >> Detalii aici <<
:: mai multe intrebari si raspunsuri

Sporul pentru vechimea in munca

In practica instantelor judecatoresti s-a ivit diversitate de solutii in aplicarea dispozitiilor art. 33 alin. (1) din Legea nr. 50/1996, in raport cu prevederile art. I pct. 32 din Ordonanta Guvernului nr. 83/2000, art. 50 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 177/2002 si ale art. 6 alin. (1) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 160/2000, in legatura cu admisibilitatea cererilor avand ca obiect acordarea sporului pentru vechime in munca judecatorilor, procurorilor, celorlalti magistrati, precum si persoanelor care au indeplinit functia de judecator financiar, procuror financiar sau de controlor financiar in cadrul Curtii de Conturi a Romaniei.

Pentru inlaturarea oricarui tratament discriminatoriu, care ar contraveni atat principiului egalitatii in drepturi, instituit prin art. 16 din Constitutia Romaniei, republicata, cat si dispozitiilor privind interzicerea discriminarii cuprinse in art. 14 din Conventia pentru apararea drepturilor omului si a libertatilor fundamentale, in temeiul art. 25 lit. a) din Legea nr. 304/2004 privind organizarea judiciara, republicata, precum si al art. 329 din Codul de procedura civila, urmeaza a se admite recursul in interesul legii si a se decide ca dispozitiile art. 33 alin. (1) din Legea nr. 50/1996, in raport cu prevederile art. I pct. 32 din Ordonanta Guvernului nr. 83/2000, art. 50 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 177/2002 si art. 6 alin. (1) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 160/2000, se interpreteaza in sensul ca judecatorii, procurorii si ceilalti magistrati au beneficiat, pana la intrarea in vigoare a Legii nr. 45/2007, de sporul de vechime in munca, in cuantumul prevazut de lege, iar persoanele care au indeplinit functia de judecator financiar, procuror financiar sau de controlor financiar in cadrul Curtii de Conturi a Romaniei au avut, de asemenea, in mod corespunzator, acest drept.

(Decizie a Inaltei Curti de Casatie si Justitie nr. XXXVI din 7 mai 2007 privind recursul in interesul legii, declarat de procurorul general al Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie, cu privire la aplicarea dispozitiilor art. 33 alin. (1) din Legea nr. 50/1996 privind salarizarea si alte drepturi ale personalului din organele autoritatii judecatoresti, republicata, cu modificarile ulterioare, in raport cu prevederile art. I pct. 32 din Ordonanta Guvernului nr. 83/2000 pentru modificarea si completarea Legii nr. 50/1996 privind salarizarea si alte drepturi ale personalului din organele autoritatii judecatoresti, republicata, cu modificarile ulterioare, art. 50 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 177/2002 privind salarizarea si alte drepturi ale magistratilor si ale art. 6 alin. (1) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 160/2000 privind salarizarea controlorilor financiari din cadrul Curtii de Conturi, in materia sporului pentru vechime in munca in cazul judecatorilor, procurorilor si celorlalti magistrati, precum si al persoanelor care au indeplinit functia de judecator financiar, procuror financiar sau de controlor financiar in cadrul Curtii de Conturi a Romaniei, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 715 din 23 octombrie 2007)

Ti-a placut acest articol? Trimite-l si prietenilor tai!


Data aparitiei: -

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

Concediile Pentru Cresterea Copilului Constituie Vechime In Munca?

Intrebare: Buna seara, Imi puteti spune va rog daca perioada cat timp a fost suspendat contractul de munca al unei persoane pentru ingirijirea copilului pana la varsta de 2 ani, si in cazul copilului cu handicap pana la varsta de 3 ani este considerata vechime in munca si intra in calculul sporului de vechime? Daca CIM a fost suspendat anterior datei de 1 ianuarie 2007 nu este considerata vechime in munca si nu intra in calculul sporului de vechime? Este considerata vechime in munca si intra in calculul sporului de vechime numai daca contractul de munca a fost suspendat dupa 1 ianuarie 2007? Va multumesc!

Raspuns: Parlamentul Romāniei adoptă prezenta lege. Legea 120 din 1997 ;;;; ;;;; Art. 4. ͨ... citeste tot raspunsul aici




Trimite opinia ta comunitatii legislatiamuncii.ro








  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare



Comentarii articol
Postat de: vi*****
  buna ziua! am si eu o intrebare... in carnetul de munca am 20ani, 1 luna si 5 zile, cand beneficiez de spor de vechime 25%? multumesc
Data adaugarii: 20-Oct-2011



Adauga acest articol in site-ul tau

ALTE ARTICOLE REFERITOARE LA vechimea in munca, spor pentru vechimea in munca, contractul colectiv:







ULTIMELE ARTICOLE REFERITOARE LA vechimea in munca, spor pentru vechimea in munca, contractul colectiv: