Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
legislatiamuncii.ro cauta meniu
Raporturile de munca ale PFA

 

Incetarea CIM

Intrebare:

Am primit o oferta de la o alta societate si vreau sa-mi inchei activitatea la societatea pentru care lucrez acum. Care sunt pasii legali pe care trebuie sa-i urmez?

Raspuns:


Bune practici in HR
Bune practici in HR

Vezi detalii

Ghid Complet pentru Departamentul HR
Ghid Complet pentru Departamentul HR

Vezi detalii

Legislatia Muncii. Colectie de acte normative actualizate
Legislatia Muncii. Colectie de acte normative actualizate

Vezi detalii



Firesc ar fi sa solicitati angajatorului incetarea contractului individual de munca prin acordul partilor in temeiul art. 55 lit. b) din Codul muncii. In acest sens, veti adresa o cerere angajatorului prin care sa solicitati acest lucru precizand data la care† doriti sa inceteze contractul de munca. Daca angajatorul va accepta oferta dvs., contractul de munca va inceta la data mentionata in cerere in temeiul art. 55 lit. b) din Codul muncii. Se poate renunta astfel la perioada de preaviz.

In situatia in care angajatorul nu aproba cererea dvs., va trebui sa demisionati. In acest caz angajatorul nu se poate opune plecarii dvs., dar va poate solicita sa respectati termenul de preaviz (15 zile calendaristice pentru salariatii cu functii de executie, respectiv de 30 de zile calendaristice pentru salariatii care ocupa functii de conducere). Va trebui sa va prezentati la locul de munca pe toata perioada preavizului. In caz contrar angajatorul va poate concedia disciplinar.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 02 August 2007
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Incetarea CIM Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Adeverinta De Elev Necesara Pentru Deducere Personala?Intrebare: Pentru copii minori ai salariatilor pana la varsta de 18 considerati intretinuti de ambii parinti este necesar sa li se solicite pentru acordarea deducerii personale adeverinta de elev? Pentru persoanele aflate in intretinerea salariatului peste 18 ani este suficient sa declare pe propria raspundere ca nu au venituri brute mai mari de 300 lei si ca nu deţin terenuri agricole şi silvice Ón suprafaţă de peste 10.000 mp Ón zonele colinare şi de şes şi de pest
 

Raspuns: Mai multe informatii gasiti aici:<br />https://florincioca.wordpress.com/2017/03/29/deducere-p... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Noutatile anului 2017 in REVISAL”
exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

REVISAL-ul a fost modificat (din nou) in 2017

 
Descarca GRATUIT raportul special
Noutatile anului 2017 in REVISAL
 
Toate schimbarile aparute in REVISAL
sunt explicate detaliat in raportul
 
"Noutatile anului 2017 in REVISAL"

 

 

 


 
REVISAL-ul a fost modificat in 2017!
Atentie la toate noutatile aduse de modificarea legii! Este obligatoriu sa respectati noua lege in 2017.

Descarcati gratuit Raportul Special

"Noutatile anului 2017 in REVISAL"

Da, vreau sa primesc newsletterul Legislatia Muncii
[x]