Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
legislatiamuncii.ro cauta meniu
Raporturile de munca ale PFA

 

CIM pe durata determinata si salariata insarcinata. Care sunt conditiile de incetare contract?

Contract de Muncacontract durata determinataCodul munciiOUG 158/2005concediu medical



Vom analiza mai jos cazul unei societati care a incheiat cu o salariata un contract individual de munca pe durata determinata de 1 an, contractul urmand a inceta la data de 01.07.2013. Intre timp, salariata a ramas insarcinata si a intrat in concediu medical.

Vom vedea astfel daca respectivul contract de munca inceteaza de drept la data de 01.07 sau se suspenda pana cand salariata revine din concediul de ingrijire copil.




Solutia consultantului:

Potrivit dispcozitiilor art. 56 alin. (1) lit. i) din Legea 53/2003 - Codul muncii, republicata, contractul individual de munca inceteaza de drept la data expirarii termenului contractului individual de munca incheiat pe durata determinata.

De asemenea, potrivit prevederilor alin. (2) al aceluiasi articol, pentru situatiile prevazute la alin. (1) lit. c) - j), deci inclusiv cazul prevazut la lit. i), constatarea cazului de incetare de drept a contractului individual de munca se face in termen de 5 zile lucratoare de la intervenirea acestuia, in scris, prin decizie a angajatorului, si se comunica persoanelor aflate in situatiile respective in termen de 5 zile lucratoare.

Pachet 4 softuri online de legislatia muncii
Pachet 4 softuri online de legislatia muncii

Vezi detalii aici

Memorator Legislatia Muncii
Memorator Legislatia Muncii

Vezi detalii aici

Managerul de Resurse Umane
Managerul de Resurse Umane

Vezi detalii aici




In concluzie, incetarea de drept se produce in mod automat, in virtutea legii, la data expirarii termenului contractului individual de munca, fara sa fie necesara manifestarea de vointa in acest sens a angajatorului sau a salariatului. In acest caz, doar constatarea este necesar a se realiza de catre angajator in termen de 5 zile lucratoare de la momentul intervenirii acestuia, cu comunicarea respectivei decizii salariatului in termen de 5 zile lucratoare.

Totodata, precizam ca potrivit prevederilor art. 49 alin. (6) din Codul muncii, in cazul suspendarii contractului individual de munca se suspenda toate termenele care au legatura cu incheierea, modificarea, executarea sau incetarea contractului individual de munca, cu exceptia situatiilor in care contractul individual de munca inceteaza de drept.

Asadar, in speta mentionata de dvs, pe data de 4 decembrie 2013, data expirarii termenului pentru care contractul individual de munca a fost incheiat acesta va inceta de drept, chiar si in situatia in care salariata se afla in concediu medical. Angajatorul are obligatia, potrivit prevederilor legale mentionate, de a intocmi decizia prin care se constata incetarea contractului in temeiul art. 56 alin. (1) lit. i) din Codul muncii si sa o comunice salariatului.

Potrivit art. 23 alin. (1) din OUG 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, aprobata prin Legea 399/2006, cu modificarile si completarile ulterioare, asiguratele au dreptul la concedii pentru sarcina si lauzie, pe o perioada de 126 de zile calendaristice, perioada in care beneficiaza de indemnizatie de maternitate.

Alin. (2) al aceluiasi articol prevede ca de aceleasi drepturi beneficiaza si femeile care nu se mai afla, din motive neimputabile lor, in una dintre situatiile prevazute la art. 1 alin. (1), daca nasc in termen de 9 luni de la data pierderii calitatii de asigurat. Faptul ca pierderea calitatii de asigurat nu s-a produs din motive imputabile persoanei in cauza se dovedeste cu acte oficiale eliberate de catre angajatori sau asimilatii acestora.

In acelasi sens sunt si dispozitiile art. 43 alin. (2) din Normele de aplicare a prevederilor OUG 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate.

Totodata, art. 32 alin. (1) din OUG 158/2005, aprobata prin Legea 399/2006, cu modificarile si completarile ulterioare, prevede ca in cazul in care, potrivit legii, angajatorul isi suspenda temporar activitatea sau activitatea acestuia inceteaza prin: divizare ori fuziune, dizolvare, reorganizare, lichidare, reorganizare judiciara, lichidare judiciara, faliment sau prin orice alta modalitate prevazuta de lege, drepturile prevazute la art. 2 alin. (1), care s-au nascut anterior ivirii acestor situatii, se achita din bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate de catre casele de asigurari de sanatate.

Alin. (2) al acelauiasi articol mentioneaza ca prevederile alin. (1) se aplica si in situatia in care a expirat termenul pentru care a fost incheiat contractul individual de munca, contractul de administrare ori de management, a expirat termenul pentru care a fost exercitata functia publica ori a expirat mandatul in baza caruia a desfasurat activitate in functii elective sau in functii numite in cadrul autoritatii executive, legislative ori judecatoresti.

Conform art. 36 alin. (1), calculul si plata indemnizatiilor prevazute de prezenta ordonanta de urgenta se fac pe baza certificatului de concediu medical eliberat in conditiile legii, care constituie document justificativ pentru plata.

Certificatul de concediu medical se prezinta platitorului pana cel mai tarziu la data de 5 a lunii urmatoare celei pentru care a fost acordat concediul (art. 36 alin. 2).

Conform art. 36 alin. (3) din ordonanta de urgenta plata indemnizatiilor se face lunar de catre:

a) angajator, cel mai tarziu odata cu lichidarea drepturilor salariale pe luna respectiva, pentru asiguratii prevazuti la art. 1 alin. (1) lit. A si B;

b) institutia care administreaza bugetul asigurarilor pentru somaj, pana la data de 10 a lunii urmatoare celei pentru care s-a acordat concediul medical;
c) casa de asigurari de sanatate, pana la data de 10 a lunii urmatoare celei pentru care s-a acordat concediul medical, pentru asiguratii prevazuti la art. 1 alin. (2) si pentru persoanele prevazute la art. 23 alin. (2) si la art. 32.

De asemenea, art. 67 alin. (1) din Normele de aplicare a prevederilor OUG 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate prevede ca certificatul de concediu medical se prezinta platitorului pana cel mai tarziu la data de 5 a lunii urmatoare celei pentru care a fost acordat concediul. Persoanele prevazute la art. 1 alin. (2), art. 23 alin. (2) si la art. 32 alin. (1) si (2) din OUG 158/2005, aprobata cu modificari si completari prin Legea 399/2006, cu modificarile si completarile ulterioare, vor atasa la certificatul de concediu medical Cererea-tip privind solicitarea indemnizatiei de asigurari sociale de sanatate, al carei model este prezentat n anexa nr. 9.

In baza acestor dispozitii legale, salariata va putea beneficia de indemnizatie prezentand casei de sanatate cererea tip insotita de certificatul de concediu medical pana cel mai tarziu la data de 5 a lunii urmatoare celei pentru care a fost acordat concediul la care va putea adauga si decizia angajatorului de incetare de drept a contractului individual de munca incheiat pe durata determinata la expirarea termenului.




Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 24 Mai 2013
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


CIM pe durata determinata si salariata insarcinata. Care sunt conditiile de incetare contract? Nota: 4.83 din 5 - 3 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Pensie Anticipata Patial Cu PenalizareIntrebare: Buna ziua.Sunt nascut in luna 17.10.1968.Am lucrat in grupa 1 de munca din 05.03.1987 pana in 08.09.1997.In perioada 09.09.1997pana in data de 05.06.1998 am fost in somaj.Am lucrat din data de 03.11.1998 pana in data de 15.10.2009.Din data de 15.10.2009 pana in 21.10.2009 am fost in somaj.Acum lucrez din data de 21.10.2009.As dori sa stiu cand pot iesi la pensie anticipata partial cu penalizare si cu ce procent se diminueaza punctul de pensie.Si daca pot iesi la pensie anticipata partial cu pen
 

Raspuns: Varsta standard de pensionare barbati este de 65 de ani<br />Art. 62 din Legea 263 din 2010<... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Noutatile anului 2017 in REVISAL”
exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

REVISAL-ul a fost modificat (din nou) in 2017

 
Descarca GRATUIT raportul special
Noutatile anului 2017 in REVISAL
 
Toate schimbarile aparute in REVISAL
sunt explicate detaliat in raportul
 
"Noutatile anului 2017 in REVISAL"

 

 

 

 

 
 
 



 
REVISAL-ul a fost modificat in 2017!
Atentie la toate noutatile aduse de modificarea legii! Este obligatoriu sa respectati noua lege in 2017.

Descarcati gratuit Raportul Special

"Noutatile anului 2017 in REVISAL"

Da, vreau sa primesc newsletterul Legislatia Muncii
[x]