Consultanta in afaceri | Manager

     eNews Legislatia Muncii

Descarca GRATUIT raportul special

"Modificari in Codul Muncii - noutati REVISAL si Evaluarea Angajatilor"



detalii aici

Cauti un loc de munca?


Stiati ca...
...... exista peste 40 de documente OBLIGATORII pe care inspectorii ITM le verifica atunci cand vor sa va amendeze cu orice pret >> Detalii aici <<
:: mai multe intrebari si raspunsuri

Vechimea in munca

Intrebare:

Daca unui salariat i-a fost suspendat contractul individual de munca pentru efectuarea serviciului militar obligatoriu, iar la terminare si-a reluat activitatea la acelasi loc de munca, in baza carui act normativ aceasta perioada se considera vechime in munca? Exista condiţii de indeplinit?

Raspuns:

Potrivit art. 4 din Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 140 din 1 aprilie 2000 in sistemul public sunt asigurate persoanele fizice, denumite si asiguraţi. Asiguraţii pot fi cetaţeni romani, cetaţeni ai altor state sau apatrizi, pe perioada in care au, conform legii, domiciliul sau resedinţa in Romania. Asiguraţii au obligaţia sa plateasca contribuţii de asigurari sociale si au dreptul sa beneficieze de prestaţii de asigurari sociale.
In temeiul art. 37 din acelasi act normativ in sistemul public stagiul de cotizare se constituie din insumarea perioadelor pentru care s-a datorat si platit contribuţia la bugetul asigurarilor sociale de stat de catre angajator si asigurat.
Stagiul de cotizare corespunzator contribuţiei de asigurari sociale datorate in condiţiile art. 21 alin. (6) din Legea nr. 19/2000 se determina prin aplicarea asupra perioadei de cotizare a raportului dintre cota de contribuţie individuala de asigurari sociale si cota de contribuţie de asigurari sociale aprobata pentru locurile de munca in condiţii normale.

Potrivit art. 38 in sistemul public se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite perioade asimilate, in care asiguratul:
a) a beneficiat sau beneficiaza de drepturi de asigurari sociale, cu excepţia celor prevazute la art. 40 lit. a)-c) si e);
b) a urmat cursurile de zi ale invaţamantului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu condiţia absolvirii acestora;
c) a satisfacut serviciul militar ca militar in termen sau militar cu termen redus, pe durata legal stabilita, a fost concentrat, mobilizat sau in prizonierat.

Astfel, aceste persoane beneficiaza de perioade asimilate, daca in aceste perioade nu au realizat stagii de cotizare.
Stagiul de cotizare se certifica asiguraţilor anual, din oficiu, de catre CNPAS, prin casele teritoriale de pensii.
Stagiul de cotizare se certifica si la cererea asiguraţilor, contra cost, oricand in timpul anului. Tariful serviciului respectiv se stabileste anual de CNPAS.

In concluzie, stagiul de cotizare, reglementat de Legea nr. 19/2000, este cunoscut si sub denumirea de vechime in munca. Stagiul de cotizare este compus din perioade de activitate salariata in care s-a platit CAS (vechime in munca) la care se adauga eventualele perioade asimilate, in cazul nostru, stagiul militar.

Ti-a placut acest articol? Trimite-l si prietenilor tai!


Data aparitiei: 23 Mai 2007



Votati pagina "Vechimea in munca":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

Acceptam Fara Alta Sansa Abuzul?

Intrebare: Buna ziua tuturor. Foarte interesant modul in care se ofera raspunsul pe acest forum. Hai sa vedem daca putem porni o revolutie. 1. Sunt incadrat cu minim pe economie dar platit suplimentar la negru! a) Ce poate pati angajatorul? b) Ce poate pati angajatorul? 2. Ca angajat practic nu ai protectie dupa ce stabilesti verbal conditiile de colaborare! a) Cum poti prestabili intr-o forma scrisa, conditiile ce ar trebui sa se regaseasca in contractul viitoarei colaborari? b) De ce este atat de usor sa faci incadrarea unui nou angajat doar cum vrei tu ca angajator? 3. Angajatorul pe langa cele obligatorii cere noului angajat sa semneze si Demisia, Cerere concediu fara plata la debutul in colaborare. a) Catre ce institutie se poate duce noul angajat cu plangere? b) Ce pot pati ca angajator pentru abuzul facut? Imi doresc sa gasim varianta prin care putem desfiinta o companie daca aceasta practica abuzul de putere conditionand angajarea corecta.

Raspuns: 1. Ambii pot fi sanctionati fiscal, pentru ca amandoi incalca legea, prin nedeclararea si neimpozita... citeste tot raspunsul aici



ARTICOLE SIMILARE



ULTIMELE ARTICOLE







Din reteaua RS:
Info tva | Blogul Specialistului | Carti de afaceri | Campeanu.ro | Contabilitate si fiscalitate | Timp liber
Idei de afaceri | Librarie de afaceri | Libraria R&S | Management | Stiri juridice | Agricultura | AdSense



Utile
    Afaceri profitabile cu ferme     Codul fiscal     Declaratii fiscale     Legea Contabilitatii     Monitorul Oficial     Codul civil 2014     Codul penal 2014     Legislatie TVA



LegislatiaMuncii.ro poza

© 2006 - 2014 Rentrop & Straton. All rights reserved.
Privacy Policy | RSS RSS Flux RSS 2.0     Sitemap XML Sitemap XML     Autori     Termeni si conditii     Contact

SATI
Codul Muncii s-a schimbat!
Atentie la modificarile din REVISAL si Evaluarea Angajatilor aparute noua lege din 2014

Descarcati gratuit Raportul Special

"Modificari in Codul Muncii - noutati REVISAL si Evaluarea Angajatilor"

Da, vreau sa primesc newsletterul Legislatia Muncii